Gdzie w Szwecji najlepiej oglądać sylwestrowe fajerwerki

Sztokholm

Obfitość wzgórz i wysp w Sztokholmie oznacza, że jest tam wiele szczególnie dobrych lokalizacji do oglądania pokazów odbywających się w centrum miasta. W Södermalm, klifowe wzgórza Slussen są dobrym miejscem. Jeśli skierujecie się na zachód wzdłuż Hornsgatan wzgórza za Söder Mälarstrand – a szczególnie Skinnarviksberget – oferują świetny widok na Kungsholmen i ratusz miejski.

Albo dlaczego nie udać się na drugą stronę wody do Norr Mälarstrand i oglądać fajerwerki nad Södermalm? Najlepszy widok na obie strony może wam zapewnić most Västerbron, ale tam prawdopodobnie trzeba będzie się udać wcześniej w celu znalezienia dobrej miejscówki.

We wschodniej części miasta, Strandvägen w Östermalm także jest niezłym miejscem na oglądanie fajerwerków, a obecność pobliskich barów zapewni możliwość wcześniejszego spotkania się i rozgrzania.

Jeśli wolicie mniej miejskie rozrywki to 31 grudnia otwarty będzie Skansen, jednak wstęp tam będzie kosztował 120 koron (~51 zł) (a od godziny 20:00 – 160 koron (~68 zł), więc przyjdźcie wcześniej).     

Zmotoryzowanym radzimy zaparkować auto poza wyznaczony teren wolny od ruch.

Göteborg

Centralny plac Götaplatsen jest ulubioną miejscówką mieszkańców do odliczania końca roku i oglądania fajerwerków. W pobliżu są także bary na Avenyn, ale z pewnością będzie tam panował duży tłok.

Alternatywą może być spektakularny pokaz fajerwerków urządzany przez gazetę Göteborgs Posten nad rzeką Göta älv. Pobliski most zwodzony Götaälvbron jest świetnym miejscem na oglądanie tego pokazu. Jeśli pogoda będzie sprzyjająca to dobre widoki mogą zapewnić także dalsze miejscówki na przykład w Masthuggsberget.

Malmö

Najlepsza zabawa jest w tym mieście odbędzie się na placu przed operą. Będzie tam pokaz fajerwerków, występy orkiestry oraz przed fajerwerkami wielkie wspólne odliczanie.

Popularnym miejscem skąd ludzie oglądają strzelające petardy jest także Mölevångstorget, ale jeśli wybieracie się z dziećmi to pewnie lepsze będą spokojniejsze miejsca. Nowoczesna Västra hamnen będzie zdecydowanie lepsza i jest stamtąd widok na most Öresund oraz na Kopenhagę, co pozwoli wam przeżywać nadejście nowego roku w dwóch krajach jednocześnie. 🙂

Uppsala

Najbardziej obleganym miejscem widokowym w tym małym mieście jest wzgórze obok Uppsala Slott, z którego rozciąga się widok zarówno na centrum, jak i na przedmieścia. Wolisz mieć ciepło (i chcesz za to zapłacić)? Restauracja w hotelu Elite Hotel Academia znajduje się na 11 piętrze i na pewno będzie stamtąd dobry widok – może jeszcze zdążysz zarezerwować stolik.  

Lund

Najlepszy pokaz fajerwerków szykuje się na placu Lundagård przed katedrą. Więc tam warto się udać w tym uniwersyteckim mieście.

Umeå

Władze gminy Umeå oficjalnie poinformowały, że w przyszłym roku fajerwerki zostaną zastąpione pokazem laserów. Więc teraz macie ostatnią szansę zobaczyć pokaz fajerwerków w Skeppsbron. Zacznie się on o 23:30. Wolisz jednak pokaz laserowy? Zarówno Lidköping jak i Boden w trosce o środowisko i zwierzęta już zrezygnowały z pokazów fajerwerków.

Inne miejsca

Tradycja kupowania i strzelania fajerwerków w Sylwestra w Szwecji jest silna i nawet jeśli w jakimś mieście nie ma oficjalnego pokazu to i tak warto zająć dobre miejsce do oglądania petard odpalanych przez samych mieszkańców tuż przed północą.

Warto także sprawdzić stronę lokalnych władz i dowiedzieć się czy nie są organizowane jakieś oficjalne pokazy. Gott nytt år!

A może przed telewizorem

Dla tych co nie mogą wybrać się na pokaz sztucznych ogni pozostaje min. opcja przed telewizorem 🙂

TVN wspólnie z Warszawą przygotowała miejską zabawę pod chmurką która rozpocznie się o 19:45.  Wśród artystów znajdą się najgorętsze nazwiska polskiej sceny muzycznej: Agnieszka Chylińska, Bajm, Blue Cafe, Bracia, Cleo, Ewelina Lisowska, Future Folk, Grzegorz Hyży, Ira, Kasia Kowalska, Kayah, Kombii, Mateusz Ziółko Pectus, Perfect, Soun’N’Grace.

Polsat z Katowicami przed telewizor zapraszają równo na godzinę 20:00. Gwiazdą wieczoru będzie hiszpański wokalista Alvaro Solerwśród zagranicznych artystów pojawi się również Danzel i Vengaboys. Na scenie zaśpiewaja również: Ewa Farna, Sylwia Grzeszczak, Enej, Golec uOrkiestra, Piersi, Natalia Szroeder, Michał Wiśniewski, Mesajah, Feel, Sebastian Riedel & Cree. Na Katowickiej scenie zabrzmi również Disco Polo: Boys, Weekend, MIG, Long&Junior, Łobuzy oraz Piękni i Młodzi.

TVP2 w Zakopane. Transmisja rozpocznie się o 20:00. Jak powiedział prezes TVP “Chciałbym, byśmy weszli w 2018 rok z przytupem” Tak właśnie będzie. Dzięki publicznym pieniądzom gwiazdą wieczoru będzie Luis Fonsi który zaśpiewa (za rekordowe honorarium 450 tysięcy złotych) prawdopodobnie dwie piosenki Despacito oraz Échame La Culpa. Wystąpi również Thomas Anders z Modern Talking, starsze pokolenie zapewne ucieszy się z występu Limahl,który zaśpiewa kilka swoich przebojów. Wśród zagranicznych artystów pojawi się Uniting NationsFilatov & Karas, zespół Eruption. Polskich artystów będzie bardzo dużo: Maryla Rodowicz, Sławomir, zespół Zakopower, Margaret, dj. Gromee, Michał Szpak, Rafał Brzozowski, Zenon Martyniuk, Urszula, Ania Dąbrowska, Krzysztof Cugowski, skład Red Lips, Bolter, Norbi, Wanda i Banda, zespół Bayer Full, Ania Wyszkoni, grupa Kombi, Marta Gałuszewska, Łukasz Łyczkowski

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...