fbpx

Seryjny gwałciciel wypuszczony z więzienia w Szwecji

Jeden z najgłośniejszych szwedzkich seryjnych gwałcicieli, który siał postrach w miasteczku na północy Szwecji przez prawie dekadę, został we wtorek zwolniony z więzienia.

Niklas Lindgren, znany w Szwecji jako 'Hagamannen', siedział w więzieniu od 2006 roku, skazany za zgwałcenie wielu kobiet w północnym miasteczku Umeå, w latach 1999-2005. W dwóch przypadkach próbował on także zamordować swoje ofiary.

Wiele osób w Umeå wyraża swoje obawy wywołane tym, że Lindgren wyszedł we wtorek z więzienia Skogome w Gothenburgu, jako wolny człowiek. Odsiedział on 2/3 swojego 14 letniego wyroku.

"Pamiętam jak to było, jak on tutaj działał. To było okropne. Pomyślcie o wszystkich jego ofiarach, które mogą go spotkać na ulicy," powiedział we wtorek szwedzkiej gazecie Aftonbladet, Thomas Aghester mieszkaniec Umeå.

Wcześniej, w lipcu sąd apelacyjny zmienił decyzję szwedzkiej agencji więziennictwa i zwolnień warunkowych – nadzorującej skazanych – zakazującą Lindgrenowi powrotu do Umeå. Podjęła ona wcześniej taka decyzję, argumentując, że istnieje ryzyku powrotu Lindgrena do swojej 'działalności' a także możliwość zemsty na nim ze strony mieszkańców.

Wcześniej, w lipcu sąd apelacyjny zmienił decyzję szwedzkiej agencji więziennictwa i zwolnień warunkowych – nadzorującej skazanych – zakazującą Lindgrenowi powrotu do Umeå. Podjęła ona wcześniej taka decyzję, argumentując, że istnieje ryzyku powrotu Lindgrena do swojej 'działalności' a także możliwość zemsty na nim ze strony mieszkańców."Ludzie są zaniepokojeni, rozumiemy to," dodał, ale nie skomentował możliwości ponownego popełniania przestępstw przez Lindgrena.

We wtorek zorganizowana została manifestacja na rynku w Umeå, przeciwko przemocy i wykorzystywaniu seksualnemu. Organizatorzy podkreślali, że nie chcą, aby ich działania przerodziły się w zemstę na Lindgrenie.

"Chcemy pokazać powagę sytuacji i skupić się na minucie ciszy, nie tylko dla ofiar 'Hagamannen', ale dla wszystkich ofiar," powiedzieli oni agencji TT.

Lindgren zgwałcił pięć kobiet pomiędzy rokiem 1999 a 2005, powodujące ogromny strach w całym miasteczku. Został także uznanym winnym próby utopienia jednej ze swoich ofiar, 51 letniej kobiety, w rzece Umeå, w 2005 roku oraz winny próby zabicia jednej z ofiar w 1999 roku.

Długie i skomplikowane śledztwo policyjne doprowadziło w marcu 2006 roku do aresztowania sprawcy, ówcześnie 33 letniego mężczyzny, ojca dwójki dzieci. Policja dysponowała wtedy dowodami w postaci próbek DNA wiążących go z gwałtami.

Lindgren jest zobowiązany do uczestniczenia w cotygodniowych zajęciach programu rehabilitacji sprawców przestępstw seksualnych oraz do ciągłego kontaktu ze swoim kuratorem.
 

Przyłącz się do Naszej grupy na Facebook Polonia w Szwecji

Strona główna Wiadomości Szwecja Seryjny gwałciciel wypuszczony z więzienia w Szwecji

Warto przeczytać

Szwecja: stopa bezrobocia wzrosła w drugim kwartale 2020 roku

Z opublikowanych we wtorek statystyk wynika, że pandemia koronawirusa przyczyniła się do wzrostu stopy bezrobocia w Szwecji. Kryzys wywołany przez COVID-19 szczególnie...

Sąd uchyla deportację

Szwedzki sąd apelacyjny uchylił nakaz deportacji migranta skazanego za zgwałcenie dziecka ponad 100 razy. Migrant został początkowo skazany za...

30% populacji w Szwecji jest już odporna na COVID-19

Architekt szwedzkiej strategii niestosowania blokad powiedział, że nawet 30% populacji może być teraz odporna na COVID-19, co nie jest poparte żadnymi...