fbpx

Seryjny gwałciciel wypuszczony z więzienia w Szwecji

Jeden z najgłośniejszych szwedzkich seryjnych gwałcicieli, który siał postrach w miasteczku na północy Szwecji przez prawie dekadę, został we wtorek zwolniony z więzienia.

Niklas Lindgren, znany w Szwecji jako 'Hagamannen', siedział w więzieniu od 2006 roku, skazany za zgwałcenie wielu kobiet w północnym miasteczku Umeå, w latach 1999-2005. W dwóch przypadkach próbował on także zamordować swoje ofiary.

Wiele osób w Umeå wyraża swoje obawy wywołane tym, że Lindgren wyszedł we wtorek z więzienia Skogome w Gothenburgu, jako wolny człowiek. Odsiedział on 2/3 swojego 14 letniego wyroku.

"Pamiętam jak to było, jak on tutaj działał. To było okropne. Pomyślcie o wszystkich jego ofiarach, które mogą go spotkać na ulicy," powiedział we wtorek szwedzkiej gazecie Aftonbladet, Thomas Aghester mieszkaniec Umeå.

Wcześniej, w lipcu sąd apelacyjny zmienił decyzję szwedzkiej agencji więziennictwa i zwolnień warunkowych – nadzorującej skazanych – zakazującą Lindgrenowi powrotu do Umeå. Podjęła ona wcześniej taka decyzję, argumentując, że istnieje ryzyku powrotu Lindgrena do swojej 'działalności' a także możliwość zemsty na nim ze strony mieszkańców.

Wcześniej, w lipcu sąd apelacyjny zmienił decyzję szwedzkiej agencji więziennictwa i zwolnień warunkowych – nadzorującej skazanych – zakazującą Lindgrenowi powrotu do Umeå. Podjęła ona wcześniej taka decyzję, argumentując, że istnieje ryzyku powrotu Lindgrena do swojej 'działalności' a także możliwość zemsty na nim ze strony mieszkańców."Ludzie są zaniepokojeni, rozumiemy to," dodał, ale nie skomentował możliwości ponownego popełniania przestępstw przez Lindgrena.

We wtorek zorganizowana została manifestacja na rynku w Umeå, przeciwko przemocy i wykorzystywaniu seksualnemu. Organizatorzy podkreślali, że nie chcą, aby ich działania przerodziły się w zemstę na Lindgrenie.

"Chcemy pokazać powagę sytuacji i skupić się na minucie ciszy, nie tylko dla ofiar 'Hagamannen', ale dla wszystkich ofiar," powiedzieli oni agencji TT.

Lindgren zgwałcił pięć kobiet pomiędzy rokiem 1999 a 2005, powodujące ogromny strach w całym miasteczku. Został także uznanym winnym próby utopienia jednej ze swoich ofiar, 51 letniej kobiety, w rzece Umeå, w 2005 roku oraz winny próby zabicia jednej z ofiar w 1999 roku.

Długie i skomplikowane śledztwo policyjne doprowadziło w marcu 2006 roku do aresztowania sprawcy, ówcześnie 33 letniego mężczyzny, ojca dwójki dzieci. Policja dysponowała wtedy dowodami w postaci próbek DNA wiążących go z gwałtami.

Lindgren jest zobowiązany do uczestniczenia w cotygodniowych zajęciach programu rehabilitacji sprawców przestępstw seksualnych oraz do ciągłego kontaktu ze swoim kuratorem.
 

Przyłącz się do Naszej grupy na Facebook Polonia w Szwecji

Strona główna Wiadomości Szwecja Seryjny gwałciciel wypuszczony z więzienia w Szwecji

Warto przeczytać

Tegnell: „Gdyby tylko można było cofnąć czas…”

Szwedzka strategia walki z koronawirusem okazała się kontrowersyjna. Przypomnijmy: podczas gdy większość państw Europy zdecydowała się na bezwzględny lockdown, w Szwecji życie...

Szwecja miała właśnie najgorętszy dzień w roku

Lato jeszcze się nie rozpoczęło a już jedno miasto odnotowało najgorętszy dzień w Szwecji. Według wstępnych danych szwedzkiej krajowej...

Spada zaufanie obywateli do szwedzkiego rządu

Nowy sondaż sporządzony przez Sifo wskazuje, że zaufanie Szwedów do rządu spadło poniżej 50 procent. Mieszkańcy Szwecji coraz mniej ufają też Agencji...