Trzęsienie ziemi w Göteborg

W środowy wieczór w Göteborg w zachodniej Szwecji miało miejsce trzęsienia ziemi.

Trzęsienie ziemi najsilniejsze było na wyspie Styrsö, tuż obok Göteborg, Nastapiło krótko przed godziną 22 i odczuwalne było w całej okolicy tego drugiego, co do wielkości miasta Szwecji.

"Na początku było słychać dudnienie i rzeczy zaczęły się trząść. Całkiem mocno się trzęsły i słychać było duży hałas. Drzwi także się poruszały. Pomyślałem, że to jakiś wybuch na zewnątrz," powiedział Pontus Lundahl, reporter szwedzkiej agencji TT, który w środowy wieczór przebywał w Göteborg.

Policja oraz straż pożarna otrzymała liczne telefony od zaniepokojonych mieszkańców, mówiących o trzęsącej się ziemi i przesuwających się meblach."Jak na szwedzkie warunki, to całkiem spore trzęsienie. Niestety nie mamy dokładnych pomiarów, ale mogę zgadywać, że było to około 2,5 w skali Richtera. Może trochę więcej," powiedział Reynir Bödvarsson, sejsmolog z uniwersytetu w Uppsali.

ac
To oczywiście dość lekkie trzęsieniu w porównaniu z tymi, o których zazwyczaj donoszą media, więc czytelnicy mogą nie być pod wrażeniem. Dla porównania w południowo- wschodnim Queensland w Australii, w czwartek, było również trzęsienie ziemi, ale o sile 5,3 w skali Richtera. Odczuwalne było przez osoby w odległości 228 kilometrów, a w promieniu 18 kilometrów wywołało szkody, donosi Geoscience Australia.

Jednak wstrząsy na tyle silne, że zostaną zauważone przez mieszkańców, są w Szwecji rzadkością. Kraje nordyckie średnio 3 razy do roku mają trzęsienia o magnitudzie powyżej 3.0, ale większość z nich nie zostaje w ogóle zauważona przez mieszkańców.

Bödvarsson powiedział agencji TT, że obszar morski na zachód od Göteborg jest aktywny sejsmicznie, ale trzęsienia o takiej magnitudzie nie powinny zagrozić budynkom. Mogą również wystąpić wstrząsy wtórne, ale będą tak małe, że prawdopodobnie nie będą odczuwalne przez mieszkańców.

We wrześniu zeszłego roku w centralnej Szwecji miało miejsce trzęsienie o sile 4.1 w skali Richtera. Sejsmolodzy twierdzą, ze było to najsilniejsze trzęsienie w Szwecji od 1904 roku, kiedy miało miejsce trzęsienie o sile 5.5, w okolicy zachodnich wysp Koster.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Sztokholm: Aktualizacja zaleceń

Sztokholm wprowadził dalsze środki mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa, w tym wzywa ludzi do noszenia maseczek przez...

Konsultant techniczny Volvo i Scanii z zarzutami szpiegostwa dla Rosji

Konsultant techniczny ze Sztokholmu może stanąć przed sądem, oskarżony o szpiegostwo na rzecz Rosji. Grożą mu zarzuty „narażenia bezpieczeństwa...

Nowa, brazylijska mutacja koronawirusa dotarła do Szwecji

W sobotę szwedzkie władze ujawniły, że do kraju dotarł nowy szczep koronawirusa – tym razem pochodzenia brazylijskiego. Na razie...

Musisz przeczytać

Sztokholm: Aktualizacja zaleceń

Sztokholm wprowadził dalsze środki mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania...

Anders Tegnell zapowiada nowe środki zaradcze

Szwecja planuje ogłosi dziś nowy pakiet środków zaradczych, które...