fbpx

Trzęsienie ziemi w Göteborg

W środowy wieczór w Göteborg w zachodniej Szwecji miało miejsce trzęsienia ziemi.

Trzęsienie ziemi najsilniejsze było na wyspie Styrsö, tuż obok Göteborg, Nastapiło krótko przed godziną 22 i odczuwalne było w całej okolicy tego drugiego, co do wielkości miasta Szwecji.

"Na początku było słychać dudnienie i rzeczy zaczęły się trząść. Całkiem mocno się trzęsły i słychać było duży hałas. Drzwi także się poruszały. Pomyślałem, że to jakiś wybuch na zewnątrz," powiedział Pontus Lundahl, reporter szwedzkiej agencji TT, który w środowy wieczór przebywał w Göteborg.

Policja oraz straż pożarna otrzymała liczne telefony od zaniepokojonych mieszkańców, mówiących o trzęsącej się ziemi i przesuwających się meblach."Jak na szwedzkie warunki, to całkiem spore trzęsienie. Niestety nie mamy dokładnych pomiarów, ale mogę zgadywać, że było to około 2,5 w skali Richtera. Może trochę więcej," powiedział Reynir Bödvarsson, sejsmolog z uniwersytetu w Uppsali.

ac
To oczywiście dość lekkie trzęsieniu w porównaniu z tymi, o których zazwyczaj donoszą media, więc czytelnicy mogą nie być pod wrażeniem. Dla porównania w południowo- wschodnim Queensland w Australii, w czwartek, było również trzęsienie ziemi, ale o sile 5,3 w skali Richtera. Odczuwalne było przez osoby w odległości 228 kilometrów, a w promieniu 18 kilometrów wywołało szkody, donosi Geoscience Australia.

Jednak wstrząsy na tyle silne, że zostaną zauważone przez mieszkańców, są w Szwecji rzadkością. Kraje nordyckie średnio 3 razy do roku mają trzęsienia o magnitudzie powyżej 3.0, ale większość z nich nie zostaje w ogóle zauważona przez mieszkańców.

Bödvarsson powiedział agencji TT, że obszar morski na zachód od Göteborg jest aktywny sejsmicznie, ale trzęsienia o takiej magnitudzie nie powinny zagrozić budynkom. Mogą również wystąpić wstrząsy wtórne, ale będą tak małe, że prawdopodobnie nie będą odczuwalne przez mieszkańców.

We wrześniu zeszłego roku w centralnej Szwecji miało miejsce trzęsienie o sile 4.1 w skali Richtera. Sejsmolodzy twierdzą, ze było to najsilniejsze trzęsienie w Szwecji od 1904 roku, kiedy miało miejsce trzęsienie o sile 5.5, w okolicy zachodnich wysp Koster.

Strona główna Wiadomości Szwecja Trzęsienie ziemi w Göteborg

Warto przeczytać

Szwecja ogłasza nowe zasady dotyczące koronawirusa

Limit osób uczestniczących w zgromadzeniach publicznych w Szwecji pozostanie jak na razie na tym samym poziomie – będzie wynosił 50. Na jednej...

Podróże zagraniczne ze Szwecji: gdzie są możliwe, a gdzie lepiej ich unikać?

W czasach pandemii koronawirusa podróże za granicę są nie tylko niewskazane, ale czasem też niemożliwe. Przed każdym wyjazdem powinniśmy zapoznać się z...

Sześć pięknych szwedzkich miast o których mogłeś nie słyszeć

Ystad Jeśli jesteś fanem skandynawskich kryminałów na pewno słyszałeś o Ystad. Tutaj ‘zamieszkuje’ filmowy detektyw Kurt Wallander i tutaj kręcono zdjęcia, zarówno do oryginalnej jak...