Wzrost liczby pacjentów z ranami wojennymi z Ukrainy oraz osób z ranami postrzałowymi w Szwecji skierował uwagę na konieczność usprawnienia szwedzkiej opieki urazowej. „Istnieją podobne rodzaje obrażeń, więc ta kwestia jest na porządku dziennym”, powiedział w wywiadzie dla agencji informacyjne TT lekarz Per Loftås.
[ihc-hide-content ihc_mb_type=”show” ihc_mb_who=”3″ ihc_mb_template=”1″]
Od zeszłego roku Centrum Medycyny Katastrof w Linköping zajmuje się koordynacją i dystrybucją pacjentów rannych w wyniku konfliktu na Ukrainie do szpitali w całej Szwecji. Dodatkowo, narastający problem przemocy związanej z użyciem broni palnej i materiałów wybuchowych skupia uwagę na potrzebie wzmocnienia opieki urazowej. „Przez wiele lat większość ludzi nie była tym zainteresowana, ale obecnie obserwujemy zmianę w tym zakresie”, zauważa Loftås. „Teraz ludzie chcą szkoleń, wiedzy i organizacji kursów”.
W regionie Gävleborg, reagując na potrzeby personelu, skoncentrowano się na specyfice leczenia urazów, zwłaszcza ran postrzałowych i zadanych nożem. „Ćwiczymy cały proces leczenia, od momentu wezwania karetki, przez izbę przyjęć, aż po operację. Wszystkie te etapy wymagają szybkich i precyzyjnych decyzji”, wyjaśnia Denise Bäckström, lekarz odpowiedzialny za urazy w regionie Gävleborg. Wskazuje ona również na konieczność płynnej współpracy między różnymi zawodami medycznymi oraz na potrzebę systematycznych ćwiczeń.
Opieka nad pacjentem z raną postrzałową lub zadaną nożem wymaga od opiekunów medycznych nie tylko doskonałej organizacji, ale także szybkiego działania. „Pacjenci z ranami penetrującymi, takimi jak postrzały czy rany kłute, umierają bardzo szybko. Musimy działać jeszcze szybciej i skuteczniej. To najwyższy poziom opieki urazowej”, mówi Bäckström.
Według Pera Loftåsa kluczowe jest również przygotowanie do leczenia wielu poważnie rannych jednocześnie, na przykład po masowej strzelaninie lub w sytuacjach konfliktu zbrojnego. „Mamy doświadczenie w leczeniu ofiar wypadków drogowych, ale postępowanie z osobami postrzelonymi czy pchniętymi nożem, zwłaszcza młodymi ludźmi, to zupełnie inna kwestia”, podkreśla Loftås. Lekarz jest przekonany, że opieka nad ofiarami urazów w Szwecji poprawia się dzięki aktywnemu podejściu do problemu. „Musimy być lepsi w radzeniu sobie z przemocą z użyciem broni palnej i materiałów wybuchowych”, podsumowuje.
[/ihc-hide-content]
- Spadek dostępności lotów w Szwecji: Utrudnienia dla regionalnych lotnisk
- Lotnisko Bromma – nierentowność i ukrywane koszty
- Szwedzkie obywatelstwo – nowe, bardziej rygorystyczne zasady od 2026 roku
- Sektor nieruchomości w Szwecji w kryzysie: konieczna strukturalna zmiana
- NATO wzmacnia obronę Morza Bałtyckiego nową operacją „Baltic Sentry”