Wbrew ogólnemu trendowi spadającej inflacji w Szwecji, ceny leków bez recepty nadal rosną, jak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez porównywarkę Apotekskollen. Według raportu, ceny tych produktów wzrosły średnio o 7,7% w 2024 roku.
Szczególnie dotkliwy wzrost cen odnotowano w przypadku popularnych leków przeciwbólowych, takich jak Alvedon i Ipren. Apotekskollen podaje, że ceny dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych wzrosły średnio o około 8%, a analiza ważona, która lepiej odzwierciedla rzeczywiste zakupy typowego klienta, pokazuje wzrost aż o 9,5%.
Niezwykły rozwój sytuacji
Oscar Frendin Nilsson, lekarz i założyciel Apotekskollen, określił ten rozwój wydarzeń jako „niezwykły”. „Ceny leków rosną pomimo niskiej inflacji, co jest niezwykłe i wskazuje, że apteki zwiększyły koszty” – skomentował Frendin Nilsson.
Kategorie o największym wzroście cen
Badanie wskazuje, że największe wzrosty cen dotyczą kategorii leków takich jak witaminy i minerały (15%), leki na przeziębienie (8,1%) oraz leki na gorączkę i bóle (7,9%). „Są to popularne kategorie leków, które odnotowały największy wzrost cen. Wyjaśnia to, dlaczego ważony wskaźnik cen, który odpowiada typowemu zakupowi dokonywanemu przez klienta, wzrasta aż o 9,5%” – dodaje Frendin Nilsson.
Efekty liberalizacji rynku aptecznego
Od liberalizacji rynku aptecznego w Szwecji minęło 15 lat. Deregulacja miała na celu zwiększenie konkurencji i w rezultacie obniżenie cen leków. Przez kilka lat po liberalizacji rzeczywiście obserwowano spadek cen. Jednak według raportu branżowego Szwedzkiego Stowarzyszenia Farmaceutycznego z 2023 roku, trend ten został obecnie odwrócony.
W 2024 roku ceny leków bez recepty wzrosły o 7,7%, podczas gdy ceny innych towarów aptecznych wzrosły o 4,3%. Apotekskollen w swoim oświadczeniu zauważa, że „zmiany te pokazują, że podczas gdy deregulacja i cyfryzacja początkowo wywołały presję cenową i zwiększyły dostępność, rynek apteczny stoi teraz przed nowymi wyzwaniami związanymi z rosnącymi kosztami zarówno dla przedsiębiorstw, jak i konsumentów.”
Przyszłość rynku aptecznego
W obliczu rosnących cen leków bez recepty i innych towarów aptecznych, analitycy rynku oraz organizacje konsumenckie z niepokojem obserwują, jak dalej rozwinie się sytuacja. Wzrost cen może wpłynąć na dostępność leków dla konsumentów, co stawia pod znakiem zapytania cele, jakie przyświecały liberalizacji rynku.
- Elon Musk i ryzyko ingerencji w szwedzkie wybory parlamentarne w 2026 roku
- Ostrzeżenie dla właścicieli psów w Szwecji: groźne kości do gryzienia
- Nowe zmiany w umowach na energię elektryczną – co czeka szwedzkie gospodarstwa domowe?
- Wyższa kaucja za puszki i butelki w Szwecji od 2025 roku
- Wrażliwe dane z aplikacji trafiły do amerykańskiej firmy zajmującej się handlem danymi