Zastępca prezesa szwedzkiego banku centralnego, Riksbank, Per Jansson, wyraził zaniepokojenie możliwym wpływem decyzji innych banków centralnych na plany obniżenia stóp procentowych w Szwecji. Wskazał, że zachowanie globalnych instytucji finansowych może stanowić zagrożenie dla stabilności inflacyjnej oraz wartości korony szwedzkiej.
Podczas swojego wystąpienia, Jansson podkreślił, że kluczowym wyzwaniem jest uniknięcie pogorszenia się sytuacji inflacyjnej. W szczególności zwrócił uwagę na ryzyko osłabienia korony, spowodowane opóźnieniami w planach obniżenia stóp procentowych przez inne banki centralne. Taka sytuacja mogłaby przyczynić się do ponownego wzrostu inflacji w Szwecji.
Zastępca prezesa pozytywnie ocenił wpływ szwedzkiego modelu kształtowania płac na walkę z inflacją, wskazując na jego przewagę w porównaniu z innymi krajami. Jansson podkreślił, że model ten sprzyja stabilności płac realnych i lepszemu rozwojowi zatrudnienia.
Ostrzeżenie Janssona nadeszło po dramatycznym osłabieniu korony szwedzkiej, spowodowanym gorszymi niż oczekiwano danymi inflacyjnymi z USA. Skutkiem tego było zmniejszenie szans na szybką obniżkę stóp procentowych przez amerykańską Rezerwę Federalną. W efekcie, korona szwedzka doświadczyła gwałtownego spadku, osiągając poziom 10,72 SEK za dolara, co stanowi znaczący spadek w porównaniu do notowań z końca poprzedniego roku.
Osłabienie korony szwedzkiej skłania Riksbank do ostrożności w kwestii planowanych obniżek stóp procentowych. Prezes banku, Erik Thedéen, wskazał, że decyzje szwedzkiego banku centralnego będą uważnie dostosowane do globalnych trendów polityki pieniężnej i ich wpływu na kurs waluty krajowej. Ostateczne decyzje będą zależeć od dalszego rozwoju sytuacji na międzynarodowych rynkach finansowych i zmian w polityce głównych banków centralnych.