Rekordowa liczba zagranicznych pracowników opuszcza Norwegię

Dane z Norweskiego Instytuty Statystycznego(SSB) pokazują, że zagraniczny pracownicy opuszczają ten kraj w niespotykanym dotąd tempie.

[sociallocker]

Norweski kryzys ekonomiczny doprowadził do dużego bezrobocia wśród zagranicznych pracowników, których, według danych SBB, rekordowa liczba postanowiła w zeszłym roku opuścić Norwegię.

Około 3,500 Polaków wyjechało z Norwegii, a także wielu Szwedów, Litwinów i Niemców. Faktyczna liczba wyjeżdżających robotników jest znacznie wyższa od danych SBB.

„W branży budowalnej, duża część pracowników pochodzi z zagranicy. Z powodu sytuacji na rynku, bardzo trudno im znaleźć inną pracę,” powiedział Torben Sneve, szef firmy Adecco wyszukującej pracowników.

Na początku roku, 45 % pracowników zatrudnianych przez Adecco to byli obcokrajowcy. Obecnie to tylko 27 %.

Sneve dodał, że Hordaland, Rogaland  oraz południowa Norwegia ucierpiały najbardziej. Tylko w Hordaland rynek zmalał o 17  % w zeszłym roku.

[/sociallocker]

Strona główna Wiadomości Norwegia Rekordowa liczba zagranicznych pracowników opuszcza Norwegię

Warto przeczytać

Szwedzki rząd mówi, że szczepionka nie spowoduje ustąpienia pandemii

Rząd Szwecji spodziewa się, że pandemia będzie trwać do 2021 roku, nawet jeśli dostępne będą szczepionki, informuje Dagens Nyheter. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle...

Nowe dane o śmiertelnych strzelaninach w Szwecji

Łącznie 43 osoby zginęły w strzelaninach w 2020 roku to o jedną osobę więcej niż rok wcześniej, ale jak dotąd wciąż mniej niż w...

Perły Szwecji: Uppsala

Siedemdziesiąt kilometrów na północ od stolicy Szwecji leży Uppsala, czwarte pod względem zaludnienia miasto szwedzkie. Miejscowość nazywana bywa „historyczną i kulturową perełką” Szwecji, przez...