Rekordowa liczba turystów w Szwecji

W zeszłym roku więcej zagranicznych turystów zdecydowało się spędzić noc w Szwecji, niż w jakimkolwiek pozostałym kraju nordyckim, tak wynika z nowych statystyk.

Jednak przyrost ilości turystów był mniejszy tylko w jednym kraju nordyckim, więc inne kraje mogą szybko przegonić Szwecję.

„Praca nad wzrostem ilości zagranicznych turystów jest bardzo ważna i priorytetowa,” powiedziała Kristina Ösund zarządzająca inicjatywą Visit Sweden.

Według Eurostatu liczba osób z zagranicy, które nocowały w Szwecji w zeszłym roku wzrosła do 13.9 miliona, co oznacza 3.1 % wzrost w stosunku do roku 2015. Druga jest Dania 11.6 miliona, trzecia Norwegia 9.8 miliona, a dalej znajduje się Islandia 6.8 miliona oraz Finlandia 5.6 miliona.

Można z tych danych wyczytać pewne trendy.

Po pierwsze pomimo wzrostu Szwecja może zostać przegoniona przez Danię, Norwegię i Islandię. Spośród krajów nordyckich największy wzrost – 18.5 % – zanotowała właśnie Islandia. Znaczny wzrost wystąpił także w przypadku Norwegii – 11.4 %.

Zarządzająca Visit Sweden Ösund podkreśla, że Szwecja wciąż jest najbardziej popularnym krajem nordyckim wśród zagranicznych turystów.

„W liczbach absolutnych jesteśmy przed wszystkimi innymi krajami nordyckimi. Jeśli liczby dla krajów nordyckich i skandynawskich będą się poprawiać, skorzystają na tym wszystkie kraje,” powiedziała Ösund.

Jens Heed, dyrektor ds. badań w szwedzkiej agencji ekonomii i wzrostu regionalnego nie jest nastawiony tak optymistycznie. Uważa on, że są powody do zaniepokojenia.

„Jeśli dane są prawidłowe, to liczby są niższe niż się spodziewaliśmy patrząc na wzrost z 2015 roku,” powiedział Heed.

Według statystyk, Szwecja ma także dużą liczbę osób podróżujących i spędzających noc poza domem wewnątrz kraju. Tylko 25 % osób nocujących poza domem, to osoby które przyjechały z zagranicy. W Danii to 36 %, w Norwegii 30 %, a w Finlandii 28%.

„Jest tutaj potencjał, to znaczy wierzymy, że wzrost może być jeszcze większy. Praca nad przyciągnięciem zagranicznych turystów jest bardzo ważna i priorytetowa,” podsumowała Ösund.

Największy boom turystyczny przeżywa północna Szwecja. Liczba brytyjskich turystów przyjeżdżająca do północnej Szwecji podwoiła się od 2010 roku, a w tym samym czasie liczba turystów z Niemiec wzrosła o 50 %.

Na pewno szansa zobaczenia zorzy polarnej pomaga przyciągać turystów – nie wspominając już o słynnym lodowym hotelu Jukkaskärvi.  

Strona główna Wiadomości Szwecja Rekordowa liczba turystów w Szwecji

Warto przeczytać

Perły Szwecji: Uppsala

Siedemdziesiąt kilometrów na północ od stolicy Szwecji leży Uppsala, czwarte pod względem zaludnienia miasto szwedzkie. Miejscowość nazywana bywa „historyczną i kulturową perełką” Szwecji, przez...

Nowe dane o śmiertelnych strzelaninach w Szwecji

Łącznie 43 osoby zginęły w strzelaninach w 2020 roku to o jedną osobę więcej niż rok wcześniej, ale jak dotąd wciąż mniej niż w...

Nowe prawo podatkowe dla pracowników najemnych w Szwecji od 1 stycznia 2021

Szwedzki rząd zdecydował, że termin "pracodawca ekonomiczny" powinien zostać wprowadzony przy opodatkowaniu pracowników najemnych, którzy tymczasowo pracują w Szwecji i którzy są częścią działalności...