Feelgood, firma z sektora zdrowia, opublikowała swój coroczny raport dotyczący zdrowia w miejscu pracy, w którym wzięło udział 19 500 Szwedów. Wyniki tego badania rzucają światło na ogólnie stabilne i zdrowe środowisko pracy w Szwecji, jednak zidentyfikowano grupę, która nieco odbiega od tej pozytywnej tendencji.
Raport ujawnia, że pracownicy poniżej 30 roku życia doświadczają dwukrotnie więcej krótkoterminowych zwolnień lekarskich w porównaniu do starszych kolegów. „Mimo dużych różnic, jest to zjawisko praktycznie niewidoczne zarówno w debacie publicznej, jak i w statystykach,” zauważa Stefan Kullgren, CEO Feelgood.
Przyczyny tej dysproporcji są różnorodne. Według raportu, młodzi ludzie nie doświadczają większego obciążenia pracą niż ich starsi koledzy, ale odczuwają większy stres i presję życiową. „Młodzi pracownicy doświadczają mniejszego znaczenia, uczestnictwa i wpływu w pracy, co może obniżać ich próg dla zwolnień lekarskich, gdy czują się mniej związani ze swoją pracą,” wyjaśnia Charlotte Valleskog, główny psycholog w Feelgood.
Charlotte Valleskog zauważa także, że młodsze pokolenie może mieć wyższe oczekiwania wobec tego, co praca może im zaoferować na wczesnym etapie kariery. Dodatkowo, istnieje tendencja wśród młodych ludzi do postrzegania drobnych dolegliwości jako bardziej poważnych, co skutkuje częstszym szukaniem pomocy medycznej.
Raport podkreśla również, że wielu pracownikom brakuje kluczowych czynników wpływających na zdrowie, takich jak równowaga i regeneracja, które są ważne zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i ogólnej satysfakcji z życia. „Widzimy, że ludzie postrzegają swoje zdrowie jako gorsze niż w przeszłości. To niepokojący sygnał dla przyszłości,” mówi Daphne Enstam, dyrektor medyczny w Feelgood.
Firma Feelgood wzywa pracodawców do zwiększonej uwagi na potrzeby młodszej siły roboczej, podkreślając, że koszty zwolnień lekarskich i związane z nimi ludzkie cierpienie mogą być znaczne. „Nie możemy zakładać, że problem rozwiąże się sam z czasem. Potrzebujemy aktywnych działań, aby wesprzeć młodych pracowników i poprawić ich zdrowie oraz zaangażowanie w pracy,” konkluduje Kullgren.
- Lillsved – szwedzka idylla z mrocznym dziedzictwem. Sport, nazizm i zapomniana historia
- Szwedzka gospodarka jak opóźniony pociąg – eksperci komentują politykę Riksbanku
- W dziewięciu kąpieliskach w Szwecji jakość wody jest zbyt niska – zobacz, których miejsc unikać
- Szwecja znosi obowiązkowe badania lekarskie przy ADHD i autyzmie w procesie uzyskania prawa jazdy
- Szwecja modernizuje obronność. Wszystkie partie za pożyczkami na 300 miliardów koron