Przydatne informacje na temat reform podatkowych w 2020 r.

Reformy podatkowe w Szwecji w 2020 roku mogą odbić się na życiu wielu obywateli. Rząd zamierza m.in. znieść podatek värnskatt, powstały z myślą o osobach z wysokimi dochodami. Według wielu to jedna z najbardziej kontrowersyjnych reform od lat.

Rząd uchyli się od värnskatt ze względu na umowę, jaka została zawarta między Socjaldemokratami a Partią Zielonych (przy wsparciu opozycyjnej Partii Centrum i Liberałów).

Ministerstwo finansów informuje, że w wyniku reformy ok. 345 tys. najlepiej zarabiających Szwedów otrzyma obniżkę podatków wynoszącą rocznie średnio 17 700 koron. To ok. 7220 PLN.

Według wyliczeń TT News Agency osoby zarabiające po 75 tys. SEK miesięcznie uzyskają obniżkę podatków o około 1200 koron.

Podatek värnskatt został wprowadzony w 1995 roku – wówczas jeszcze jako tymczasowa reforma mająca na celu konsolidację budżetu po kryzysie finansowym sprzed kilku lat. Z początku planowano, że ten rodzaj podatku wycofany zostanie w okolicy roku 1998. Tak się jednak nie stało, a värnskatt przez wiele kolejnych lat był częścią państwowego podatku dochodowego.

Osoby powyżej 65. roku życia mogą zarobić nawet 504 tys. koron rocznie, zanim będą musiały zapłacić państwowy podatek dochodowy. Przychód powyżej tego limitu jest opodatkowany na poziomie dwudziestu procent. Ci zaś, którzy zarobią do 703 tys. SEK będą musieli spłacić przyszły podatek värnskatt, który opodatkuje dochód powyżej drugiego limitu na kolejne 5 jednostek procentowych.

Emeryci

Emeryci otrzymujący emeryturę w wysokości 17 tys. koron miesięcznie mogą liczyć na nieco niższy podatek. Przykładowo, osoba starsza z miesięczną emeryturą w wysokości 17,5 tys. SEK otrzyma obniżkę podatków o prawie 100 koron.

Emeryci o niskich dochodach uprawnieni do tzw. emerytury gwarancyjnej (kwoty minimalnej, niezależnej od wynagrodzenia w latach pracy), zyskają miesięcznie dodatkowe 200 koron. Oznacza to, że ich emerytura gwarancyjna osiągnie 8596 koron. (~3440 zł)

Mieszkańcy obszarów wiejskich

Jeśli mieszkasz i pracujesz w jednym z 80 obszarów wiejskich, otrzymasz obniżkę podatków o 137 koron miesięcznie. Dotyczy to łącznie ok. 850 tys. ludzi.

Reformy obejmą gminy, które są częścią szwedzkich obszarów rozwoju regionalnego A i B, a także obszary wiejskie z problemem wyludnienia, zbyt wysokich podatków lokalnych, ograniczonych usług socjalnych. Więcej na ten temat możesz przeczytać TUTAJ.

Kierowcy i posiadacze samochodów

Reformy obejmą też podatki paliwowe, a cena za litr benzyny może wzrosnąć. Od lipca 2018 r. posiadacze samochodów o niskiej emisji dwutlenku węgla otrzymują „premię” w wysokości 60 tys. koron. Od 1 stycznia limit tej emisji wynosi już nie 60 gramów CO2 na kilometr, a 70 g – tylko auta emitujące odpowiednio mało dwutlenku węgla będą uprawnione do bonusu finansowego. W Unii Europejskiej standardy emisji spalin określane są przez Światową Zharmonizowaną Procedurą Testów Pojazdów Lekkich (WLTP).

Sprzedawcy nieruchomości

Od 1 lipca w Szwecji ponownie wprowadzony zostanie pułap wysokości podatku od zysków kapitałowych, zależny od sprzedanej nieruchomości.

Odroczona kwota jest obecnie opodatkowana według zryczałtowanej stawki 0,5% rocznie. Zgodnie z czterostronną umową rządową odsetki te zostaną zniesione, ale decyzja nie została jeszcze sfinalizowana.

Strona główna Szwecja Coś o Szwecji Przydatne informacje na temat reform podatkowych w 2020 r.

Warto przeczytać

Telewizyjne przemówienie premiera Stefana Löfvena do narodu

Oto pełna transkrypcja przemówienia premiera Stefana Löfvena do narodu w sprawie koronawirusa w niedzielny wieczór. (przetłumaczone szybko po emisji, więc przepraszamy za wszelkie błędy) Dziś...

Polska i Węgry pod ostrzałem szwedzkiej krytyki. Wszystko z powodu weta wobec budżetu UE

Unia Europejska wprowadza pomoc finansową dla państw najgorzej dotkniętych przez nieustępującą pandemię koronawirusa. Premierzy Polski i Węgier grożą jednak użyciem weta w sytuacji, gdy...

Nowe prawo podatkowe dla pracowników najemnych w Szwecji od 1 stycznia 2021

Szwedzki rząd zdecydował, że termin "pracodawca ekonomiczny" powinien zostać wprowadzony przy opodatkowaniu pracowników najemnych, którzy tymczasowo pracują w Szwecji i którzy są częścią działalności...