Zmiany w prawie i przepisach szwedzkich w 2020 roku.

Życie cudzoziemców mieszkających na stałe w Szwecji może w 2020 roku ulec pewnym zmianom. Niektóre będą dotyczyły podatków, inne – zezwoleń na pobyt w kraju.

Prawo pobytu w Szwecji dla studentów

Począwszy od 1 stycznia studentom i pracownikom naukowym, którzy przybyli do Szwecji z zagranicy, będzie przysługiwało prawo swobodnego pobytu w kraju przez jeden rok po ukończeniu tutejszych studiów. Zezwolenie wydane jest po to, by ułatwić im poszukiwanie pracy lub założenie własnej firmy. Dotychczas studenci zagraniczni mogli po ukończeniu nauki na uczelni wyższej ubiegać się o prawo pobytu w Szwecji na okres sześciu miesięcy.

Drożeją aplikacje dla osób ubiegających się o pracę w Szwecji

Szwecja podnosi opłaty za aplikacje dla osób ubiegających się o pozwolenie na pobyt w tym kraju oraz tych, które poszukują pracy. To pierwsza podwyżka od blisko dziesięciu lat. Opłaty zależą od kategorii zatrudnienia – większość z nich obowiązuje już od 1 stycznia. Pełną listę stawek cenowych można znaleźć tutaj.

Zmiany podatkowe w 2020 roku

W 2020 r. wejdzie w życie kilka reform podatkowych. Obejmują one niższe podatki dla osób o wysokich dochodach, emerytów i rencistów, a także dla mieszkańców wybranych obszarów wiejskich.

Drożeje poruszanie się samochodem po stolicy Szwecji

Władze Sztokholmu podnoszą opłaty za jazdę po mieście w celu zmniejszenia zatorów w godzinach szczytu. Opłaty za przejazd będą miały dwie kategorie, zależne od sezonu: szczytowego i pozaszczytowego.

Wypłata gotówki w biurach bankowych.

Szwecja z roku na rok staje się społeczeństwem coraz bardziej bezgotówkowym. Nawet instytucje bankowe mają czasem problem z wypłacaniem pieniędzy. Może się to jednak zmienić. Od 1 stycznia 2020 r. najważniejsze szwedzkie banki są zobowiązane do wypłaty gotówki tym klientom, którzy sobie tego życzą. Jeżeli tego odmówią, mogą zostać ukarane grzywną.

Zajęcia z kompetencji obywatelskiej dla imigrantów.

Grupy nowo przybyłych do Szwecji imigrantów będą musiały uczestniczyć w zajęciach z tzw. „orientacji obywatelskiej”. Są to lekcje mające na celu kształtowanie orientacji prospołecznej oraz wyuczenie kompetencji obywatelskiej. Gminy zaoferują cudzoziemcom co najmniej sto godzin takich zajęć. Dotychczas podobne szkolenia liczyły sobie po 40 godzin. Warsztaty pomogą uchodźcom i azylantom zrozumieć, jak działa społeczeństwo szwedzkie.

Mniejsza pomoc finansowa dla mieszkańców stref „no-go”

Azylanci, którzy przeniosą się do Szwecji, ale zamieszkają w dzielnicach „no-go” i innych obszarach problematycznych, będą mieli ograniczone uprawnienia do dziennych zasiłków. Takie przepisy mają na celu „wyplewienie” cudzoziemców z dzielnic borykających się z problemami społeczno-ekonomicznymi. To z kolei spowoduje, że mniejsza będzie segregacja między imigrantami a rodowitymi Szwedami.

Policja będzie miała łatwiejszy i szybszy dostęp do monitoringu

Pracownicy policji, straży przybrzeżnej, służb bezpieczeństwa i agencji celnych będą mogli korzystać z nadzoru kamerowego bez uprzedniego uzyskania pozwolenia od szwedzkiego organu ochrony danych. Organ ten zachowa rolę nadzorczą w celu przestrzegania przepisów dotyczących prywatności, ale policja szybciej będzie mogła skorzystać z dostępu do monitoringu, gdy zajdzie taka potrzeba. Skrócony zostanie czas przetwarzania wniosków, na podstawie których wydawane jest pozwolenie na monitoring.

Konwencja ONZ o prawach dziecka włączona do kodeksu prawnego Szwecji

Szwecja ratyfikowała Konwencję ONZ o prawach dziecka w 1990 roku, ale dopiero teraz zostanie ona oficjalnie włączona do kodeksu prawnego tego kraju. Państwo to powszechnie uchodzi za jedno z najbardziej postępowych, jeśli chodzi o prawa dzieci. Rząd postanowił jednak wpisać konwencję do kodeksu prawnego, by dziecko uznane zostało za podmiot prawny.

Bezpłatne przedszkola dla dzieci dyplomatów

Od 1 stycznia dzieci dyplomatów z państw niebędących częścią UE / EOG (a także ze Szwajcarii) będą mogły bezpłatnie uczęszczać do szwedzkich przedszkoli przez jeden rok. W ciągu dwunastu miesięcy tymi przepisami ma zostać objętych ok. 40 sześciolatków. Dzieci dyplomatów z zagranicy mają też prawo uczęszczać do szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum.

Strona główna Szwecja Coś o Szwecji Zmiany w prawie i przepisach szwedzkich w 2020 roku.

Warto przeczytać

Horror w Danii: wybite norki „powstały” ze swoich grobów

Duńskie fermy hodowlane, na których konieczne było uśmiercenie milionów norek, przeżywają prawdziwy horror. Zakopane zwłoki zaczęły wydobywać się na powierzchnię ziemi. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...

Duńskie badanie ostatecznie rozstrzyga sprawę masek ochronnych

Maseczki antywirusowe – czy naprawdę chronią nas przed infekcją? Odpowiedzi na to pytanie poszukali naukowcy z Danii, z profesorem Henningiem Bundgaardem na czele. Bundgaard...

Szef policji w Göteborgu nazwany rasistą za komentarz o przestępcach

Erik Nord, dowodzący policją na obszarze wielkiego Göteborga, został uznany za rasistę po tym, jak w mediach społecznościowych napisał, że „przestępcy z zagranicy nie...