-Reklama-

Demonstranci w Malmö protestujący przeciwko uniewinnieniu mężczyzn w sprawie gwałtu w Fittja, wezwali również szwedzki rząd, aby robił więcej w sprawie walki z gwałtami.

Protest zorganizowany przez studentkę medycyny Camillę Lundgren przyciągnął setki demonstrantów.

Lundgren w rozmowie z mediami powiedziała, że protestujący żądają, aby szwedzki rząd pokazał swoją odpowiedzialność, taką jaką, ‘ten feministyczny rząd twierdzi, że posiada’ i wprowadził ‘istotne zmiany’ w szwedzkim systemie karnym, w celu zwiększenia liczby wyroków skazujących oraz wydłużenia orzekanych kar więzienia.

Lundgren powiedziała, że otrzymała ‘olbrzymią odpowiedź od społeczeństwa’ po demonstracji, ale ‘jeszcze nie otrzymała żadnej odpowiedzi ani reakcji ze strony sił politycznych’.

Demonstracja została zaplanowano około tygodnia wcześniej, gdy stało się jasne, że przynajmniej część mężczyzn oskarżonych w sprawie gwałtu w Fittja zostanie uniewinniona.

Lundgren nazwała wyrok ‘nieakceptowalnym’. Pochwaliła też krok premiera Löfvena wykonany w kierunku wprowadzenia prawa dotyczącego ‘zgody na seks’, ale dodała, że rząd musi zrobić więcej i ‘traktować gwałty jako poważne i wyjątkowe przestępstwo, którym muszą się zajmować kompetentni i specjalnie przeszkoleni prawnicy oraz powinno wzmocnić się policję i służby.”

„Inaczej na niego nie zagłosujemy,” dodała Lundgren.

Prawniczka kobiety oskarżającej mężczyzn o gwałt w Fittja skrytykowała wyrok i zapowiedziała złożenie apelacji.

Pięciu mężczyzn uniewinnionych w sprawie gwałtu w Fittja