Szwecja czeka na zeznania Akilova podejrzanego o dokonanie zamachu w Sztokholmie

Szwecja ma nadzieję, że Rakhmat Akilov, który stanie przed sądem we wtorek złoży zeznania. Jednak według eksperta ds. terroru ich interpretacja może być trudnym zadaniem.

Akilov przyznał się do prowadzenia ciężarówki podczas zamachu mającego miejsce 14 kwietnia w Sztokholmie, w którym zginęło 5 osób a wiele innych zostało rannych. Wiele osób ma nadzieję, że przed sądem poda on więcej szczegółów dotyczących tej tragedii.

„Powinien on udzielić wielu odpowiedzi. Z kim utrzymywał tutaj kontakty, jak się zradykalizował, kto miał na niego wpływ i jak doszło do ataku. A także jak on się poczuł, gdy ISIS nie przyznało się do ataku, a przecież chciał on być uważany za jednego z ich bojowników,” powiedział ekspert ds. terroryzmu ze Szwedzkiej Akademii Obrony Peder Hyllengner.

Chociaż ISIS w żaden sposób nie potwierdziło swojego udziału w zamachu, to jednak Uzbek Akilov zaprzysiągł im wierność przed kradzieżą ciężarówki i wjechaniem nią na deptak w centrum Sztokholmu.

Szczegóły dotyczące jego kontaktów mogą być ważnym dowodem w śledztwie i przy oskarżeniu go o działalność terrorystyczną.

Według Hyllengrena: „Pierwszym zadaniem prokuratora jest udowodnienie, że w sprawie chodzi o znacznie więcej niż zabicie 5 osób i zranienie wielu innych. Ta sprawa ma szerszy kontekst, są w niej motywy terrorystyczne i z tej perspektywy poznanie kontaktów Akilova jest bardzo ważne.”

Jednocześnie prawdopodobnie Akilov nie udzieli odpowiedzi na wszystkie pytania, a ekspert uważa, że udzielone odpowiedzi trzeba traktować z dużą podejrzliwością.

Możliwe także, że oskarżony odmówi składania jakichkolwiek wyjaśnień. Hyllengren uważa, że zniekształcone widzenie świata przez Akilova może oznaczać, że będzie chciał on podkreślić swoją ważność.

„On chce zostać zapamiętany jako ktoś kto przeprowadził zamach w imieniu ISIS. Nie jako ktoś kto nie wytrzymał nerwowo i teraz żałuje. Z jego perspektywy to byłoby bezsensowne. W swoim zniekształconym umyśle uznaje on swój czyn za wielkie poświęcenie w wyższym celu.”

Na Akilovie ciąży wiele oskarżeń, z których najpoważniejsze to ‘działanie terrorystycznie oraz próba działania terrorystycznego.” Jego proces prawdopodobnie zakończy się w połowie maja a werdykt poznamy w drugiej połowie czerwca.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...