fbpx

Ciała martwych reniferów w Norwegii pozostaną na bezludnym płaskowyżu

Ciała 323 reniferów, które zginęły od uderzenia piorunu na południe od Hardangervidda nie zostaną usunięte z płaskowyżu.

„Nie mamy planów usuwania padłych zwierząt z płaskowyżu,” powiedział Erik Lund przedstawiciel Norweskiego Inspektoratu Środowiska.

Lund powiedział, że obecność martwych zwierząt w środowisku jest czymś normalnym w naturze, chociaż liczba martwych reniferów jest rzeczywiście niespotykana.

Stado zostało odnalezione martwe z dala od szlaków turystycznych lub dużych źródeł wody, więc Lund uważa, że ciała nie stanowią żadnego zagrożenia.

323 renifery prawdopodobnie zginęły w piątek od uderzenia pioruna.

W niedzielę grupa ekspertów pobrała próbki do badań. Dorosłym osobnikom odcięto głowy, aby umożliwić pobranie wycinków mózgu do badań.

Norweski Instytut Weterynarii otrzymał już 35 wyników analiz próbek i ogłosił, że nie znaleziono śladów CWD (przewlekłej choroby wyniszczającej), powiedział Kristian Hoel z Instytutu.

W tym roku w Norwegii były już 4 przypadki wykrycia CWD. Choroba ta nie przenosi się ze zwierząt na ludzi, ale jest zabójcza dla jeleniowatych.

Płaskowyż Hardangervidda jest parkiem narodowym gdzie spotkać można największe w Europie stado składające się z około 10,000 reniferów. W całym kraju, według ekspertów, na wolności żyje około 25,000 tych zwierząt.          

 

Strona główna Wiadomości Norwegia Ciała martwych reniferów w Norwegii pozostaną na bezludnym płaskowyżu

Warto przeczytać

Koronawirus w Szwecji nie odpuszcza

Szpital Uniwersytecki Sahlgrenska w Göteborgu wydał ostrzeżenie, że liczba przyjęć związanych z koronawirusem wzrosła w ciągu ostatnich dwóch tygodni, po gwałtownym spadku od...

Białe noce w Kirunie. Słońce nie zajdzie tu przez najbliższe dwa miesiące.

W Kirunie, najdalej wysuniętym na północ mieście szwedzkim, nastały tak zwane dni polarne (lub białe noce). Słońce nie zajdzie w tym...

Tegnell krytykuje włoską służbę zdrowia. Ambasador Włoch: „Pandemia to nie zawody sportowe”.

Ambasadorowi Włoch w Sztokholmie nie spodobała się ostatnia wypowiedź głównego epidemiologa państwowego. Przypomnijmy: Anders Tegnell stwierdził ostatnio, że szwedzka służba zdrowia powinna...