Ciała martwych reniferów w Norwegii pozostaną na bezludnym płaskowyżu

Ciała 323 reniferów, które zginęły od uderzenia piorunu na południe od Hardangervidda nie zostaną usunięte z płaskowyżu.

„Nie mamy planów usuwania padłych zwierząt z płaskowyżu,” powiedział Erik Lund przedstawiciel Norweskiego Inspektoratu Środowiska.

Lund powiedział, że obecność martwych zwierząt w środowisku jest czymś normalnym w naturze, chociaż liczba martwych reniferów jest rzeczywiście niespotykana.

Stado zostało odnalezione martwe z dala od szlaków turystycznych lub dużych źródeł wody, więc Lund uważa, że ciała nie stanowią żadnego zagrożenia.

323 renifery prawdopodobnie zginęły w piątek od uderzenia pioruna.

W niedzielę grupa ekspertów pobrała próbki do badań. Dorosłym osobnikom odcięto głowy, aby umożliwić pobranie wycinków mózgu do badań.

Norweski Instytut Weterynarii otrzymał już 35 wyników analiz próbek i ogłosił, że nie znaleziono śladów CWD (przewlekłej choroby wyniszczającej), powiedział Kristian Hoel z Instytutu.

W tym roku w Norwegii były już 4 przypadki wykrycia CWD. Choroba ta nie przenosi się ze zwierząt na ludzi, ale jest zabójcza dla jeleniowatych.

Płaskowyż Hardangervidda jest parkiem narodowym gdzie spotkać można największe w Europie stado składające się z około 10,000 reniferów. W całym kraju, według ekspertów, na wolności żyje około 25,000 tych zwierząt.          

 

Strona główna Wiadomości Norwegia Ciała martwych reniferów w Norwegii pozostaną na bezludnym płaskowyżu

Warto przeczytać

Horror w Danii: wybite norki „powstały” ze swoich grobów

Duńskie fermy hodowlane, na których konieczne było uśmiercenie milionów norek, przeżywają prawdziwy horror. Zakopane zwłoki zaczęły wydobywać się na powierzchnię ziemi. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...

Duńskie badanie ostatecznie rozstrzyga sprawę masek ochronnych

Maseczki antywirusowe – czy naprawdę chronią nas przed infekcją? Odpowiedzi na to pytanie poszukali naukowcy z Danii, z profesorem Henningiem Bundgaardem na czele. Bundgaard...

Szef policji w Göteborgu nazwany rasistą za komentarz o przestępcach

Erik Nord, dowodzący policją na obszarze wielkiego Göteborga, został uznany za rasistę po tym, jak w mediach społecznościowych napisał, że „przestępcy z zagranicy nie...