fbpx

Premier przebudowuje rząd po wpadce z powodu utraty kontroli nad danymi

Szwedzki premier Stefan Loven przebudowuje rząd, aby uniknąć jego upadku po skandalu z wyciekiem danych.

Utrata kontroli nad danymi nastąpiła w zeszłym roku jednak sprawa została zamieciona pod dywan i ujrzała światło dzienne dopiero w zeszłym tygodniu.

Prawdopodobnie ministrowie obrony Peter Hultqvist oraz spraw wewnętrznych Anders Ygeman wiedzieli, że wrażliwe dane są przez agencję transportu trzymane poza Szwecją, między innymi w Serbii.

Jednak poinformowali oni o tym premiera Lovena zaledwie kilka miesięcy temu.

Premier Loven w poniedziałek przyznał publicznie, że wiedział o sprawie zanim stała się ona znana publicznie.

Te rewelacji sprawiły, że rząd znalazł się na krawędzi upadku.

W obliczu głosowania nad votum nieufności, którego domaga się sojusz centro-prawicowych partii opozycyjnych, premier Loven odwołał ministra Ygemana oraz dwóch innych ministrów.

Jednak na stanowisku pozostał minister Hultqvist pomimo tego, że złożono już wniosek o votum nieufności i prawdopodobnie głosowanie nad nim odbędzie się w wrześniu.

Premier powiedział, że wezwania, żeby rząd podał się do dymisji są niepoważne.

Wczoraj powiedział on: „Muszę wziąć odpowiedzialność za kraj. Wywołanie kryzysu politycznego nie przysłuży się Szwecji.”

Szwedzka opinia publiczna oraz opozycja są wściekłe z powodu wielomiesięcznego ukrywania informacji o skandalicznej sytuacji.

Wyciekły szwedzkie dane dotyczące personelu wojskowego, osób w policyjnych bazach danych, osób w programie ochrony świadków oraz informacje dotyczące wojskowego sprzętu.

Informacje zostały omyłkowo przesłane do osób w Czechach oraz Serbii podczas chaotycznej próby przeniesienia rządowych baz danych.

Rządowi nie udało się jednak skasować tych wiadomości, zamiast tego po proszono osoby, które je otrzymały o to, żeby same je skasowały.

Zmiany w rządzie częściowo uspokoiły opinię publiczną jednak jeden z opozycyjnych parlamentarzystów nazwał premiera Lovena nieodpowiedzialnym.

Anna Kinberg-Batra, przewodząca opozycyjnej partii Umiarkowanych, powiedziała: „To co jest porażające w całej tej sprawie to to, że premier zamiast wziąć na siebie odpowiedzialność zrzuca ją na Zarząd Transportu, szukając tam winnych.”

Dodała ona: „Jeśli odkrywasz tak fatalną wpadkę, to dlaczego nie miałbyś poinformować premiera i innych osób?”

Kinberg-Batra oskarża dwóch ministrów, którzy przez kilka miesięcy nie poinformowali premiera o całej sytuacji.

Całkowicie odrzuca też twierdzenia premiera Lovena, że to ona swoim działaniem wywołuje polityczną destabilizację w tak niepewnych czasach.

Kinberg-Batra powiedziała, że szwedzki lider powinien ‘bardzo ostrożnie używać słowa kryzys, gdyż to właśnie jest poważny kryzys bezpieczeństwa, który zdarzył się pod jego zarządem.’

 

Strona główna Wiadomości Szwecja Premier przebudowuje rząd po wpadce z powodu utraty kontroli nad danymi

Warto przeczytać

Szwecja na 15. miejscu rankingu umieralności z powodu koronawirusa

W Szwecji, na milion obywateli, 581 zmarło z powodu infekcji wywołanej koronawirusem. Plasuje to skandynawskie państwo na piętnastym miejscu w niechlubnym rankingu...

Szwecja: Försäkringskassan znów będzie wymagał zaświadczeń lekarskich od rodziców chorych dzieci

W marcu Szwedzka Agencja Ubezpieczeń Społecznych (Försäkringskassan) obwieściła, że nie jest wymagane zaświadczenie lekarskie od rodziców, którzy ubiegają się o zasiłek chorobowy...

Rośnie liczba infekcji covidowych. Jest ich o 173% więcej niż we wrześniu

Szwecja przeżywa drugą falę zachorowań na koronawirusa – podobnie zresztą jak większość Europy Zachodniej. W ubiegłym tygodniu wskaźnik umieralności wyniósł 58,6 na...