Premier przebudowuje rząd po wpadce z powodu utraty kontroli nad danymi

Szwedzki premier Stefan Loven przebudowuje rząd, aby uniknąć jego upadku po skandalu z wyciekiem danych.

Utrata kontroli nad danymi nastąpiła w zeszłym roku jednak sprawa została zamieciona pod dywan i ujrzała światło dzienne dopiero w zeszłym tygodniu.

Prawdopodobnie ministrowie obrony Peter Hultqvist oraz spraw wewnętrznych Anders Ygeman wiedzieli, że wrażliwe dane są przez agencję transportu trzymane poza Szwecją, między innymi w Serbii.

Jednak poinformowali oni o tym premiera Lovena zaledwie kilka miesięcy temu.

Premier Loven w poniedziałek przyznał publicznie, że wiedział o sprawie zanim stała się ona znana publicznie.

Te rewelacji sprawiły, że rząd znalazł się na krawędzi upadku.

W obliczu głosowania nad votum nieufności, którego domaga się sojusz centro-prawicowych partii opozycyjnych, premier Loven odwołał ministra Ygemana oraz dwóch innych ministrów.

Jednak na stanowisku pozostał minister Hultqvist pomimo tego, że złożono już wniosek o votum nieufności i prawdopodobnie głosowanie nad nim odbędzie się w wrześniu.

Premier powiedział, że wezwania, żeby rząd podał się do dymisji są niepoważne.

Wczoraj powiedział on: „Muszę wziąć odpowiedzialność za kraj. Wywołanie kryzysu politycznego nie przysłuży się Szwecji.”

Szwedzka opinia publiczna oraz opozycja są wściekłe z powodu wielomiesięcznego ukrywania informacji o skandalicznej sytuacji.

Wyciekły szwedzkie dane dotyczące personelu wojskowego, osób w policyjnych bazach danych, osób w programie ochrony świadków oraz informacje dotyczące wojskowego sprzętu.

Informacje zostały omyłkowo przesłane do osób w Czechach oraz Serbii podczas chaotycznej próby przeniesienia rządowych baz danych.

Rządowi nie udało się jednak skasować tych wiadomości, zamiast tego po proszono osoby, które je otrzymały o to, żeby same je skasowały.

Zmiany w rządzie częściowo uspokoiły opinię publiczną jednak jeden z opozycyjnych parlamentarzystów nazwał premiera Lovena nieodpowiedzialnym.

Anna Kinberg-Batra, przewodząca opozycyjnej partii Umiarkowanych, powiedziała: „To co jest porażające w całej tej sprawie to to, że premier zamiast wziąć na siebie odpowiedzialność zrzuca ją na Zarząd Transportu, szukając tam winnych.”

Dodała ona: „Jeśli odkrywasz tak fatalną wpadkę, to dlaczego nie miałbyś poinformować premiera i innych osób?”

Kinberg-Batra oskarża dwóch ministrów, którzy przez kilka miesięcy nie poinformowali premiera o całej sytuacji.

Całkowicie odrzuca też twierdzenia premiera Lovena, że to ona swoim działaniem wywołuje polityczną destabilizację w tak niepewnych czasach.

Kinberg-Batra powiedziała, że szwedzki lider powinien ‘bardzo ostrożnie używać słowa kryzys, gdyż to właśnie jest poważny kryzys bezpieczeństwa, który zdarzył się pod jego zarządem.’

 

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za sfałszowanie zaświadczeń lekarskich potwierdzające ujemny wynik testu na COVID-19. Polski pracodawca został...

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Musisz przeczytać

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za...

Statystyki policyjne: rekordowa liczba eksplozji w Sztokholmie w 2020 roku

Nowo udostępnione statystyki policyjne wykazały, że w 2020 roku...