fbpx

Pożar katedry Notre Dame zwrócił uwagę dziennika “Dagens Nyheter”. “Hitler też chciał ją spalić!”

Pożar katedry Notre Dame w Paryżu to obecnie medialny temat numer jeden. Dużo o wydarzeniu pisze się też w serwisie o tematyce liberalnej “Dagens Nyheter“.

W artykule z 16 kwietnia zwrócono uwagę na… Adolfa Hitlera, który siedemdziesiąt pięć lat temu chciał zniszczyć klejnot francuskiej architektury. Gdyby dziś żył, rzekomo spoglądałby na płonącą katedrę z uśmiechem.

“W sierpniu 1944 roku austriacki dyktator zlecił spalenie najważniejszych punktów na mapie Paryża: w tym wieży Eiffla oraz katedry Notre Dame. Wiązało się to z powrotem wojsk niemieckich z Francji” – pisze w “Dagens Nyheter” Michael Winiarski.

Internauci uznali, że przez artykuł przemawia sensacjonalizm i uznali jego treść za click-baitową. Słowa Winiarskiego nie spodobały się Catharinie Örtendahl Rylid z Umiarkowanej Partii Koalicyjnej:

“Notre Dame płonie, większość z nas jest tym faktem zasmucona. Tymczasem w ‘Dagens Nyheter’ padają zwroty, które brzmią mniej więcej tak: ‘nie wiemy, co spowodowało pożar, ale przypomnimy, że w latach czterdziestych Hitler chciał podpalić katedrę.”

Na Twitter pojawiały się równie krytyczne posty:

“Francuzi też chcieli zburzyć Notre Dame – i to w XIX wieku. O tym w artykule ‘DN’ nie wspomniano. To drugorzędny dziennik.” – napisał użytkownik na Twitterze.

“Czyja to wina, ‘DN’? Trumpa czy Putina?” – napisał chuckled.

“Ponoć już Hitler chciał odebrać ‘Dagens Nyheter’ licencję na publikowanie artykułów.” – napisał scoffed.

Katedra Notre Dame ma blisko 850 lat i bardzo ucierpiała w wyniku pożaru. W ogniu stanęła między innymi dzwonnica, a słynna iglica kompletnie się zawaliła. Pierwszy sygnał o ogniu pojawił się w poniedziałek, około godziny 18:50. Przez całą noc próbowano ugasić płomienie. Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział już, że budynek – perła architektury francuskiej – zostanie odbudowany.

“Dagens Nyheter” jest jedną z najpopularniejszych gazet szwedzkich. W 2005 roku jej średni nakład szacowano na 917 100 egzemplarzy.

Strona główna Wiadomości Szwecja Pożar katedry Notre Dame zwrócił uwagę dziennika "Dagens Nyheter". "Hitler też chciał...

Warto przeczytać

Koronawirus w Szwecji nie odpuszcza

Szpital Uniwersytecki Sahlgrenska w Göteborgu wydał ostrzeżenie, że liczba przyjęć związanych z koronawirusem wzrosła w ciągu ostatnich dwóch tygodni, po gwałtownym spadku od...

Norweska para znalazła wikiński grobowiec pod swoim domem

Nordland na północy Norwegii. Para mieszkająca nieopodal miasta portowego Bodø remontowała swój dom, kiedy dokonała szokującego odkrycia. Po ściągnięciu desek podłogowych w...

Tegnell krytykuje włoską służbę zdrowia. Ambasador Włoch: „Pandemia to nie zawody sportowe”.

Ambasadorowi Włoch w Sztokholmie nie spodobała się ostatnia wypowiedź głównego epidemiologa państwowego. Przypomnijmy: Anders Tegnell stwierdził ostatnio, że szwedzka służba zdrowia powinna...