Eksperci przewidują znaczące zmiany w liczebności dzików w Szwecji. Jest to istotna kwestia z kilku powodów, ponieważ zbyt duża populacja dzików może prowadzić do szeregu problemów, w tym wypadków drogowych oraz szkód w rolnictwie.
Obecne prognozy
Według raportu Ystad Allehanda, w ostatnich latach liczba dzików w Szwecji znacznie spadła. Od 2020 roku do końca ubiegłego roku populacja zmniejszyła się z 400 000 do około 200 000 dzików. Jednak obecnie eksperci przewidują możliwy ponowny wzrost liczebności tych zwierząt. Świadczy o tym m.in. wzrost liczby wypadków z udziałem dzików oraz zmniejszenie liczby odstrzałów.
“Prawdopodobnie powinniśmy być przygotowani na ponowny wzrost populacji dzików” – powiedział Nils Carlsson, szef jednostki ds. gatunków i przyrody w zarządzie regionu Skåne.
Rządowe działania
Rząd szwedzki zareagował na tę sytuację, zlecając Szwedzkiej Agencji Ochrony Środowiska opracowanie planu działania mającego na celu zmniejszenie populacji dzików.
“Dzisiejsza decyzja jest ważna, zarówno w odniesieniu do możliwych ognisk afrykańskiego pomoru świń, jak i szkód, jakie gęsta populacja dzików powoduje w rolnictwie i transporcie” – powiedział minister ds. obszarów wiejskich Peter Kullgren w oświadczeniu.
“Za pośrednictwem tej komisji rząd chce szybko opracować więcej propozycji skutecznych narzędzi, w tym sposobów zwiększenia zachęt do polowań” – dodał.
Reakcja kierowców
Kwestia dzików wzbudziła również zainteresowanie wśród kierowców. Riksförbundet M Sverige, organizacja zrzeszająca kierowców, wezwała w zeszłym roku do udzielenia informacji na temat liczby dzików.
Według organizacji, w latach 2000 liczba wypadków z udziałem dzików wzrosła o około 800% z powodu dramatycznego wzrostu liczby tych zwierząt.
“Decydenci stali z boku i przyglądali się eksplozji liczby dzików. Liczba dzików powinna zostać poważnie ograniczona do populacji, którą można kontrolować” – powiedział ekspert ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego Tony Gunnarsson.
Zobaczymy, jakie kroki podejmie rząd i jakie będą efekty tych działań w najbliższych latach.
- Nowe zasady dla właścicieli paneli słonecznych w Szwecji – koszty mogą wzrosnąć
- Coraz więcej osób w Szwecji traci prawo jazdy z nieoczekiwanych powodów
- Plantagen w kryzysie: Zamknięcia sklepów i upadłość fińskiego oddziału
- Wirus Marburg uznany za chorobę społecznie niebezpieczną w Szwecji
- Wirus Marburg: Jak się rozprzestrzenia i jakie niesie zagrożenia?