Minister sprawiedliwości Gunnar Strömmer nie jest zadowolony z wyników pracy policji. Mają zostać opracowane nowe cele walki z przestępczością, wewnętrzne kontrole imigracyjne zwiększone o 25% w 2023 roku, a kamery stacjonarne czterokrotnie zwiększone w ciągu dwóch lat.
W ostatnich latach policja otrzymała zwiększone środki finansowe. Budżet ma również dalej rosnąć z 34 mld koron w tym roku do ponad 41 mld koron w 2025 roku. W piśmie o przyznaniu środków dla władz policyjnych na rok 2023 stwierdza się, że rząd chce, aby policja opracowała nowe cele ilościowe dla działań związanych z dochodzeniami kryminalnymi. Według Strömmera cele te powinny stanowić wyraźniejszy “nacisk” na lepsze wyniki.
“Likwidacja przestępczości nie jest wystarczająco wysoka. Wiele osób ma powody, by uważać, że wskaźnik wykrywalności jest zbyt niski, zwłaszcza jeśli chodzi o niektóre poważne przestępstwa z użyciem przemocy. Wraz z tym wzrostem zasobów przychodzą wyższe oczekiwania. Obywatele mają uzasadnione oczekiwania, że policja zapewni dobre wyniki.” – powiedział w wywiadzie dla agencji informacyjnej TT minister sprawiedliwości.
Strömmer uważa, że można znaleźć cele, które nie prowadzą tylko do “obław”, czyli że policja skupia się na działaniach, które dobrze wyglądają w statystykach. Mimo zwiększonych zasobów policji, liczba śmiertelnych postrzeleń jest w tym roku rekordowo wysoka.
“Jestem przekonany, że dzięki doprecyzowaniu celów może przyczynić się do bardziej przejrzystego zarządzania i zwiększenia presji w działaniach. Każdy widzi, że mamy wyjątkową sytuację. Najnowsze dane mówią, że w tym roku mamy 60 śmiertelnych postrzeleń.” – powiedział Strömmer.
Rząd chce też zapewnić odpowiednią liczbę policjantów pełniących służbę na ulicach i placach. Dlatego też zleca teraz sporządzenie bardziej przejrzystego raportu przez organ policji. Dodaje, że ważne jest też zapewnienie odpowiedniej liczby policjantów w odpowiednich porach dnia i dniach tygodnia.
Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości około 10,5 tys. z obecnych 22,4 tys. policjantów pełni służbę zewnętrzną. Nowym konkretnym celem w liście dotyczącym środków dla władz policji jest czterokrotne zwiększenie liczby stacjonarnych kamer monitorujących, z 433 obecnie do co najmniej 1600 do końca 2024 roku.
Stwierdza również, że liczba wewnętrznych kontroli imigracyjnych wzrośnie o co najmniej 25% w 2023 roku, w porównaniu z około 10 tysiącami przeprowadzonymi w tym roku. “Szwecja ma ogromny problem ze społeczeństwem cienia, gdzie przebywa bardzo wiele osób, które nie mają prawa przebywać w Szwecji. Wiemy też, że jest to środowisko, które sprowadza wiele przestępstw.” – dodał Strömmer.
Kiedy w 2013 roku sztokholmska policja zainwestowała w kontrole, spotkała się z dużą krytyką za angażowanie się w profilowanie rasowe, kiedy sprawdzała ludzi np. w metrze.
Aby policja mogła przeprowadzić wewnętrzną kontrolę imigracyjną, muszą istnieć uzasadnione powody, by sądzić, że dana osoba nie ma prawa do legalnego pobytu w Szwecji. Może być również przeprowadzona w związku z policyjnym sprawdzeniem tożsamości osoby z innych powodów, na przykład w przypadku podejrzenia o popełnienie przestępstwa.
- Skandynawskie media o powodzi w Polsce
- Plaga wśród kotów rozprzestrzenia się w Szwecji – właściciele kotów ostrzegani
- Wzrost zachorowań na krztusiec w Szwecji
- Wzrost stosowania antybiotyków u świń w Danii – trend, który budzi obawy
- Śledztwo w sprawie przestępstwa terrorystycznego w Sztokholmie: Prokurator niechętnie ujawnia szczegóły