Dwóch z mężczyzn w wieku 24 lat zostało skazanych na dwa lata pozbawienia wolności za udział w atakach przy użyciu koktajli Mołotowa, trzeci  z mężczyzn, 18-latek został skazany na 15 miesięcy pozbawienia wolności po tym jak sąd uznał, że wzięli oni udział w zbrodni podyktowanej nienawiścią.

„Przestępstwo miało jasny cel, zastraszenie, wyrządzenie krzywdy osobom przebywającym w synagodze oraz należących do społeczności  żydowskiej”. Sąd napisał w uzasadnieniu „Przestępstwo miało motyw nienawiści”.

Zeszłoroczny atak był następstwem całotygodniowego hejtu w mieście przeciwko ludności pochodzenia izraelskiego.

Atak odbył się w tym samym czasie co demonstracje w gęsto zaludnionym przez imigrantów mieście Malmö, gdzie grupa 200 demonstrantów protestowała przeciwko decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa, aby Jeruzalem było uważane za stolicę Izraela.

Protestujący skanowali antysemickie hasło „Ogłosiliśmy Itifadę w Malmo. Chcemy naszą wolność spowrotem i będziemy likwidować  Żydów”.

Jak twierdzi prokurator mężczyźni ci „razem i w porozumieniu wspólnie z nieustaloną liczbą osób zapoczątkowali pożar rzucając kilka butelek z płonącą benzyną, lub substancją podobną w kierunku zaparkowanych aut, stojących przed synagogą  na posesji należącej do Żydowskiego Zgromadzenia w Göteborgu oraz posesji sąsiednich. Auta należały do członków Zgromadzenia.Wszyscy trzej skazani twierdzili, że są niewinni. Były to jedyne osoby, którym postawiono zarzuty.

22-letni Palestyńczyk zostanie deportowany po odsiedzeniu wyroku ponieważ jego pozwolenie na pobyt wygasa w dniu 9 grudnia. Pozostali, 19-latek oraz 24-latek mają status rezydenta.