Od stycznia Szwecja będzie sprawować prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. W połowie miesiąca cała Komisja Europejska, rząd szwedzki oraz szwedzka para królewska spodziewani są w Kirunie w północnej Szwecji na pierwszym ważnym spotkaniu w ramach prezydencji.
W styczniu Komisja Europejska i rząd szwedzki spotkają się w mieście Kiruna, kiedy Szwecja obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.
Spotkanie w najbardziej wysuniętym na północ mieście Szwecji będzie pierwszym ważnym spotkaniem podczas szwedzkiej prezydencji. Odbędzie się ono 12 i 13 stycznia i będzie dotyczyło istotnych kwestii UE. Para królewska będzie również obecna w mieście przemysłowym, znanym z wydobycia rudy żelaza przez giganta górniczego LKAB, informuje telewizja SVT.
Priorytety nadchodzącej prezydencji w Radzie przedstawił premier Ulf Kristersson w grudniowym wystąpieniu w szwedzkim parlamencie. Podczas kierowania przez Szwecję pracami Rady priorytetami będą: bezpieczeństwo, konkurencyjność, zielona zmiana, a także wartości demokratyczne i rządy prawa. Kraj rozpoczyna prezydencję w czasie, gdy trwa wojna na Ukrainie, Szwecja i Finlandia wchodzą do NATO, a kryzys energetyczny dotyka Europę.
“Szwecja przejmuje prezydencję w czasie, gdy Unia Europejska stoi przed historycznymi wyzwaniami. Bardziej zielona, bezpieczna i wolna Europa stanowi fundament naszych priorytetów” – powiedział premier Kristersson w komunikacie prasowym.
“Ten rząd będzie nadawał wysoki priorytet pracom UE. W interesie Szwecji leży utrzymanie UE w jedności i promowanie kwestii, w których potrzebne są wspólne rozwiązania” – dodaje minister ds. UE Jessika Roswall.
Przemysłowe miasto Kiruna znane jest z bogatych złóż rudy żelaza oraz z wydobycia rudy żelaza przez górniczego giganta LKAB. Kiruna i LKAB to także ośrodki innowacji i zielonej zmiany, które biorą udział w transformacji zachodzącej obecnie w północnej Szwecji, zwłaszcza w odniesieniu do przemysłu górniczego i stalowego.
W Norrlandii zachodzą obecnie poważne zmiany w przemyśle, gdzie nacisk kładzie się na produkcję bez użycia paliw kopalnych i elektryfikację. Wiąże się to z dużymi inwestycjami w produkcję zielonej stali, wydobycie minerałów, logistykę, energię wiatrową i akumulatory. Wizyta w Kirunie stwarza okazję do zaprezentowania zarówno pięknej przyrody, jak i zielonej transformacji przemysłowej, która trwa w północnej Szwecji, pisze szwedzki rząd.
“Wybraliśmy Kirunę, aby pokazać wyjątkowy region w UE, w którym odbywa się zielona zmiana przemysłowa o historycznym znaczeniu.” – powiedział Premier Szwecji Ulf Kristersson.