Polacy wspierają oskarżonych rodaków

W piątek rano grupa około 100 osób zgromadziła się przed budynkiem sądu gdzie miało się odbyć przesłuchanie podejrzanych.

Protesty opóźniły przesłuchania 14 osób podejrzewanych o planowanie ataku na ośrodek dla uchodźców w Nynäshamn, małym miasteczku na południe od Sztokholmu.

Funkcjonariusze policji zatrzymali tę grupę mężczyzn w samochodach niedaleko ośrodka w którym przebywa około 100 osób, mężczyzn, kobiet i dzieci.

Według policji w samochodach zatrzymanych osób min. znaleziono pałki, noże, siekiery i karnistry z benzyną.

Trzech mężczyzn zostało formalnie aresztowanych, po przesłuchaniu zwolniono natomiast 17 latka.

Policja wcześniej ujawniła, że podejrzani są obywatelami Polski i Ukrainy. Cześć z nich mieszka i pracuje w Szwecji, część przebywa tam tylko tymczasowo.

„Należą oni do kręgów skrajnie prawicowych,” powiedział, we wtorek w szwedzkim radiu, rzecznik policji Lars Alvarsjö.

Jednocześnie szwedzki tabloid Aftonbladet w piątek napisał, że na Facebooku anty-imigracyjna grupa ekstremistów wzywała wcześniej do podjęcia działań przeciwko uchodźcom.

„Pojawiła się informacja, że uchodźcy którzy zaatakowali dziewczynę z naszego kraju mieszkają w ośrodku przy plaży w Nynäshamn. Szukam osób które wraz ze mną udadzą się tam o 17:00,” miał brzmieć jeden z postów.

Mikael Färnbo, redaktor szwedzkiego anty-rasistowskiego magazynu Expo, powiedział wcześniej w tym tygodniu, że obserwowane się bliskie związki organizacji skrajnie prawicowych ze Szwecji z organizacjami z Europy Wschodniej.

„Ogólnie możemy powiedzieć, że wiemy o istnieniu takich związków.”

W zeszłym miesiącu, grupa zamaskowanych mężczyzn, prawdopodobnie pseudokibiców lub neo-nazistów zebrała się w centrum Sztokholmu i rozdawała ulotki wzywające do ataków na imigrantów.

Trzech spośród 14 podejrzanych o planowanie ataku, było zamieszanych w styczniowy incydent, powiedział agencji AFP Alvarsjö.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja zakazuje wjazdu z Norwegii

Szwedzki rząd ogłosił w niedzielę zakaz wjazdu z Norwegii, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa. „Zakaz obowiązuje od...

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli narzekać na unoszący się w powietrzu dym. Jest on spowodowany...

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Musisz przeczytać

Szwecja zakazuje wjazdu z Norwegii

Szwedzki rząd ogłosił w niedzielę zakaz wjazdu z Norwegii,...

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za...