-Reklama-

W piątek rano grupa około 100 osób zgromadziła się przed budynkiem sądu gdzie miało się odbyć przesłuchanie podejrzanych.

Protesty opóźniły przesłuchania 14 osób podejrzewanych o planowanie ataku na ośrodek dla uchodźców w Nynäshamn, małym miasteczku na południe od Sztokholmu.

Funkcjonariusze policji zatrzymali tę grupę mężczyzn w samochodach niedaleko ośrodka w którym przebywa około 100 osób, mężczyzn, kobiet i dzieci.

Według policji w samochodach zatrzymanych osób min. znaleziono pałki, noże, siekiery i karnistry z benzyną.

Trzech mężczyzn zostało formalnie aresztowanych, po przesłuchaniu zwolniono natomiast 17 latka.

Policja wcześniej ujawniła, że podejrzani są obywatelami Polski i Ukrainy. Cześć z nich mieszka i pracuje w Szwecji, część przebywa tam tylko tymczasowo.

„Należą oni do kręgów skrajnie prawicowych,” powiedział, we wtorek w szwedzkim radiu, rzecznik policji Lars Alvarsjö.

Jednocześnie szwedzki tabloid Aftonbladet w piątek napisał, że na Facebooku anty-imigracyjna grupa ekstremistów wzywała wcześniej do podjęcia działań przeciwko uchodźcom.

„Pojawiła się informacja, że uchodźcy którzy zaatakowali dziewczynę z naszego kraju mieszkają w ośrodku przy plaży w Nynäshamn. Szukam osób które wraz ze mną udadzą się tam o 17:00,” miał brzmieć jeden z postów.

Mikael Färnbo, redaktor szwedzkiego anty-rasistowskiego magazynu Expo, powiedział wcześniej w tym tygodniu, że obserwowane się bliskie związki organizacji skrajnie prawicowych ze Szwecji z organizacjami z Europy Wschodniej.

„Ogólnie możemy powiedzieć, że wiemy o istnieniu takich związków.”

W zeszłym miesiącu, grupa zamaskowanych mężczyzn, prawdopodobnie pseudokibiców lub neo-nazistów zebrała się w centrum Sztokholmu i rozdawała ulotki wzywające do ataków na imigrantów.

Trzech spośród 14 podejrzanych o planowanie ataku, było zamieszanych w styczniowy incydent, powiedział agencji AFP Alvarsjö.

10 KOMENTARZE

  1. Czy władze „demokratycznej” Szwecji jeszcze się nie obudziły? Jak głośny ma być krzyk krzywdzonych przez „uchodźców” kobiet, żeby wywołać reakcję osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo obywateli- Szwedów, Polaków i innych Europejczyków?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.