fbpx

Szwedzki producent muzyczny Max Martin otrzyma najważniejszą szwedzką nagrodę muzyczną

Max Martin szwedzki twórca wielu hitów oraz włoska mezzosopranistka Cecilia Bartoli zostali ogłoszeni zwycięzcami szwedzkiej prestiżowej nagrody Polar Music Prize.

Nagroda zostanie wręczona przez szwedzkiego króla Karola XVI Gustawa 16 czerwca w sztokholmskiej sali koncertowej.

Max Martin, pierwszy Szwed uhonorowany tą nagrodą, jest jednym z najlepszych producentów muzycznych na świecie. Tworzył on hity dla takich sław jak Britney Spears, Justin Bieber, Maroon 5, Ellie Goulding, Ariana Grande, Pink, Taylor Swift oraz wiele wiele innych.

Jego dziełem był wielki przebój Britney ‘Baby One More Time’, a także ‘I Kissed A Girl’ Katy Perry.

Najlepszy szwedzki muzyk eksportowy od czasów ABBY ma na swoim koncie 21 utworów stworzonych – samodzielnie lub we współpracy – które stały się numerem 1 na amerykańskiej liście przebojów Bilboardu od 1999 roku. Lepszy wynik osiągnęli tylko legendy Beatlesów Paul McCartney oraz John Lennon.

„Właśnie w tym momencie gdzieś na świecie, ktoś śpiewa piosenkę napisaną i wyprodukowaną przez Maxa Martina. Dzięki swoim zdolnościom, precyzji muzycznej i słuchowi wyczulonemu na melodie, ulepszył on i rozwinął światowy rynek muzyki popularnej,” czytamy w komunikacie komisji przyznającej nagrody.

Śpiewaczka operowa Cecilia Bartoli urodziła się w Rzymie i interpretuje dzieła klasycznych kompozytorów od Mozarta do Rossiniego.

„Ze swoim trzyoktawowym głosem i unikalną zdolnością do ekspresji uczuć tworzy z piosenek prawdziwą sztukę,” powiedziało jury.

Polar Music Prize stworzył w 1989 roku Stig ‘Stikkan’ Anderson, legendarny menedżer ABBY.

W zeszłym roku nagroda w wysokości miliona koron (~467,000 zł) została przyznana amerykańskiej królowej muzyki country Emmylou Harris oraz szkockiej perkusistce Evelyn Glennie.

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwedzki producent muzyczny Max Martin otrzyma najważniejszą szwedzką nagrodę muzyczną

Warto przeczytać

Szwecja ogłasza nowe zasady dotyczące koronawirusa

Limit osób uczestniczących w zgromadzeniach publicznych w Szwecji pozostanie jak na razie na tym samym poziomie – będzie wynosił 50. Na jednej...

Szwedzka policja zaniepokojona wojnami gangów

Raport wywiadowczy policji w Göteborgu ujawnił, że w mieście wzrasta przemoc wynikająca z wojen gangów. Przedmiotem sporów jest handel nielegalnymi używkami, a...

„Challenge” zachęca dzieci do podpalania szkół w Szwecji

Tak zwane „wyzwanie” rozpowszechniane jest w mediach społecznościowych w szwedzkim mieście Örebro. Wyzwanie zachęca dzieci do rozpalania pożarów w swoich szkołach i...