Szwedzki producent muzyczny Max Martin otrzyma najważniejszą szwedzką nagrodę muzyczną

Max Martin szwedzki twórca wielu hitów oraz włoska mezzosopranistka Cecilia Bartoli zostali ogłoszeni zwycięzcami szwedzkiej prestiżowej nagrody Polar Music Prize.

Nagroda zostanie wręczona przez szwedzkiego króla Karola XVI Gustawa 16 czerwca w sztokholmskiej sali koncertowej.

Max Martin, pierwszy Szwed uhonorowany tą nagrodą, jest jednym z najlepszych producentów muzycznych na świecie. Tworzył on hity dla takich sław jak Britney Spears, Justin Bieber, Maroon 5, Ellie Goulding, Ariana Grande, Pink, Taylor Swift oraz wiele wiele innych.

Jego dziełem był wielki przebój Britney ‘Baby One More Time’, a także ‘I Kissed A Girl’ Katy Perry.

Najlepszy szwedzki muzyk eksportowy od czasów ABBY ma na swoim koncie 21 utworów stworzonych – samodzielnie lub we współpracy – które stały się numerem 1 na amerykańskiej liście przebojów Bilboardu od 1999 roku. Lepszy wynik osiągnęli tylko legendy Beatlesów Paul McCartney oraz John Lennon.

„Właśnie w tym momencie gdzieś na świecie, ktoś śpiewa piosenkę napisaną i wyprodukowaną przez Maxa Martina. Dzięki swoim zdolnościom, precyzji muzycznej i słuchowi wyczulonemu na melodie, ulepszył on i rozwinął światowy rynek muzyki popularnej,” czytamy w komunikacie komisji przyznającej nagrody.

Śpiewaczka operowa Cecilia Bartoli urodziła się w Rzymie i interpretuje dzieła klasycznych kompozytorów od Mozarta do Rossiniego.

„Ze swoim trzyoktawowym głosem i unikalną zdolnością do ekspresji uczuć tworzy z piosenek prawdziwą sztukę,” powiedziało jury.

Polar Music Prize stworzył w 1989 roku Stig ‘Stikkan’ Anderson, legendarny menedżer ABBY.

W zeszłym roku nagroda w wysokości miliona koron (~467,000 zł) została przyznana amerykańskiej królowej muzyki country Emmylou Harris oraz szkockiej perkusistce Evelyn Glennie.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których wynika, że w 2020 roku wzrosła liczba zgłoszonych na policję...

Szwecja zakazuje wjazdu z Norwegii

Szwedzki rząd ogłosił w niedzielę zakaz wjazdu z Norwegii, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa. „Zakaz obowiązuje od...

Statystyki policyjne: rekordowa liczba eksplozji w Sztokholmie w 2020 roku

Nowo udostępnione statystyki policyjne wykazały, że w 2020 roku w Sztokholmie zanotowano rekordową liczbę eksplozji i detonacji. Wszystko to...

Musisz przeczytać

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których...

Norwegia: fałszywe wyniki testów na obecność koronawirusa do kupienia w Polsce

Dziennikarze norweskiego serwisu informacyjnego „NRK Nyheter” nagłośnili, że w...