fbpx

Polacy trzecią mniejszością narodową w Szwecji

Skąd pochodzą szwedzcy obcokrajowcy? Z powodu kryzysu imigracyjnego łatwo pomyśleć, że większość obcokrajowców w Szwecji przybyła z daleka, ale nowe statystyki pokazują, że większą rolę odgrywają bliżsi sąsiedzi.

Statistiska Centralbyrån – Szwedzki Instytut Statystyczny – opublikował nowe dane za 2015 rok, z których wynika, że największa liczba osób nieurodzonych w Szwecji pochodzi z dalekiej… Finlandii. W Szwecji mieszka obecnie 156,046 Finów.

Te dwa kraje mają historię sięgającą setki lat wstecz. Wśród Finów mieszkających w Szwecji istnieje bardzo dużą przewaga kobiet. Ponad 11% kobiet mieszkających w Szwecji a urodzonych poza granicami to Finki, co daję łączną liczbę 94,077 kobiet.

Następną taką grupą, jednak znacznie mniejszą są Irakijki – 7,2%, a trzecią stanowią również bliscy sąsiedzi, gdyż są to Polki około 5,5%.

Inne grupy dominują u mężczyzn, największa grupą mężczyzn nieurodzonych w Szwecji są Irakijczycy – 8,6%, co daje 70,815 osób. Drugą grupą są Finowie – 7,5%, a zaraz za nimi Syryjczycy – 6,8%.

Gdy weźmiemy pod uwagę całe kontynenty, to okazuje się że dużą rolę odgrywa bliskość i możliwość swobodnego przemieszczania się w ramach UE. Europejczycy stanowią prawie połowę (49%) osób pochodzących z zagranicy a mieszkających w Szwecji. Drugą grupą, znacznie mniejszą są Azjaci (34%), trzecią osoby z Afryki (11%).

Poniżej prezentujemy listę 15 krajów urodzenia skąd pochodzi najwięcej szwedzkich obcokrajowców.  

wykres

Dane Statistiska Centralbyrån pokazują, że liczba obcokrajowców w Szwecji wzrosła w 2015 roku o 72,713 osób osiągając łącznie 1,7 miliona. Od roku 2000 nastąpił wiec wzrost o 67%, co pokazuje jak wrosła różnorodność etniczna w Szwecji w ostatnich latach.

Łączna liczba mieszkańców Szwecji wynosi około 9,906,331 osób, a 10 milionów ma osiągnąć w roku 2017.  

Strona główna Szwecja Coś o Szwecji Polacy trzecią mniejszością narodową w Szwecji

Warto przeczytać

Niewielu pasażerów przepływa przez Morze Bałtyckie

Z dnia na dzień liczba pasażerów statków wycieczkowych pływających po Bałtyku dramatycznie spadła. Firmy żeglugowe borykają się z kryzysem.

Największy spadek od 40 lat: szwedzka gospodarka spowalnia

Według nowych danych, szwedzki PKB odnotował największy spadek w jednym kwartale od 1980 roku. PKB Szwecji spadło o 8,6...

Antyislamski polityk weźmie udział w „uroczystym” paleniu Koranu

Rasmus Paludan, duński polityk o skrajnie antyislamskich poglądach, znów dał o sobie znać. Zdaniem 38-letniego byłego prawnika nadchodzące wydarzenie, podczas którego publicznie...