wtorek, 25 lutego, 2020

Notre Dame spłonął, ale będzie odbudowany. Zupełnie jak sztokholmski Kościół Katarzyny.

Warto przeczytać

Szwedzki Bank Narodowy rozpoczyna testy e-korony

Szwedzki Bank Narodowy (Sveriges Riksbank) inauguruje testy nowej waluty – będzie to cyfrowa e-korona. Faza testowa ma pokazać, w jaki sposób korona...

Gmina Ronneby: większość przedszkolaków nie uznaje języka szwedzkiego za ojczysty

Gmina Ronneby na południu Szwecji. Lokalne władze odkryły, że w sześciu z dziewięciu tutejszych przedszkoli większość dzieci nie uznaje języka szwedzkiego za...

W marcu ukaże się książka o życiu Grety Thunberg. Później czas na serial i film.

W Szwecji opublikowana zostanie książka poświęcona życiu najsłynniejszej aktywistki ekologicznej Grety Thunberg. Wydawca zdradził, że nastolatka ma za sobą kilka „surowych” i...

Alarm powodziowy w kilku miejscowościach w zachodniej Szwecji

Halmstad to miasto portowe położone na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Silne deszcze sprawiły, że Halmstad objęto stanem przedpowodziowym, a lokalne władze wzywają do...
Foto. Wikipedia

Pożar katedry Notre Dame wzbudził pewną przykrą nostalgię w sercach wielu mieszkańców Sztokholmu.

Blisko trzydzieści lat temu niemal całkowicie spłonął jeden z najpiękniejszych kościołów stołecznych. Udało się go jednak odbudować, co dziś też napawa wielu ludzi nadzieją.

17 maja 1990 roku nad Kościołem Katarzyny pojawiły się kłęby dymu. Zapadła się wewnętrzna kopuła, a ogień trawił wiele drogocennych przestrzeni. Nie był to pierwszy pożar tej katedry – wcześniejszy miał miejsce w 1723 r.

Budowę kościoła rozpoczęto w 1656 roku. Został on umieszczony na wzgórzach wyspy Södermalm i był widoczny m.in. z “Ulicy Królowej” – Drottninggatan. Dało się dostrzec kościół też z poziomu jeziora Melar i pomagał on w nawigowaniu statkami.

Kościół Katarzyny stał się jednym z najważniejszych punktów na mapie Szwecji. Na kościelnym cmentarzu pochowani zostali przywódcy polityczni i uznani artyści.

Pożar z 1723 roku spowodował, że konieczna była gruntowna przebudowa. To właśnie tym pracom zawdzięczamy jego późniejszy kształt: powstała m.in. charakterystyczna, ośmioboczna wieża.

Wieża zawaliła się podczas drugiego pożaru, w latach dziewięćdziesiątych. Ocalały tylko zewnętrzne mury. Udało się też ocalić skarbiec i jego zawartość (srebrny krucyfiks, chrzcielnicę, drogie tkaniny).

O przyczynie pożaru tylko spekulowano: prawdopodobnie doszło do zwarcia elektrycznego w przewodach wielkiego żyrandola, wiszącego w głównej sali kościelnej. To jednak tylko przypuszczenia.

W 1990 roku na terenie kościoła nie znajdowały się żadne wykrywacze ognia. Gdy strażacy dotarli na miejsce zdarzenia, pożar pochłonął już dużą część obiektu.

Dawną formę miał nadać spalonej świątyni Ove Hidemark – uznany architekt, który ściśle współpracował z rodziną królewską. Było to nie lada wyzwanie. Planów było kilka: mówiono nawet o tym, by “dawny” kościół znalazł inne, nowocześniejsze zastosowanie. Postawiono jednak na tradycję.

Dzięki obrazom i fotografiom, przedstawiającym kościół, udało się go odbudować. Wyglądał niemal identycznie, co przed pożarem. W odbudowie kościoła wykorzystano 52 000 ręcznie wykonanych gwoździ i 3000 kołków dębowych – wykonanych z drzew rosnących na wyspach królewskich.

Równie wiele trzeba było sprowadzić miedzianych oraz wapiennych płyt, które pomogły przykryć kopułę i podłogi.

Organy piszczałkowe wyprodukowała holenderska firma J.L. van den Heuvel Orgelbouw. Choć kościół był ubezpieczony przed wypadkami, prace restauracyjne zostały sfinansowane w ramach specjalnej fundacji. Odbudowa pochłonęła 280 mln koron. W pomoc zaangażowało się około 120 tys. ludzi.

Ponowne otwarcie Kościoła Katarzyny po przebudowie miało miejsce w 1995 roku.

- Reklama-
- Reklama-

Więcej artykułów

- Reklama-

Ostatnio dodane

Sztokholm: 1,5-letni chłopiec zagrożony nożem przez dzieci

Policja w Sztokholmie poszukuje dzieci, które groziły nożem 1,5-letniego chłopca. Zgłoszenie nadeszło dziś o godzinie 16:59. Ojciec chłopca...

Najwyższy drewniany budynek mieszkalny

Ekologiczne rozwiązania w aranżowaniu wnętrz stają się w Szwecji normą. Co więcej, powstają całe budynki których projekt w 100 proc. opiera się...

Systembolaget pozywa duńską aplikację do sądu.

Systembolaget, sieć sklepów mająca monopol na alkohol oskarża duńską aplikację mobilną o łamanie surowych przepisów krajowych dotyczących sprzedaży i reklamy napojów wysokoprocentowych.

Coraz więcej imigrantów zasila populację Szwecji

Urząd statystyczny Statistics Sweden podaje, że w 2019 roku populacja Szwecji wzrosła o prawie 100 tysięcy. Oszacowano, że 73 proc. z tej...

Alarm powodziowy w kilku miejscowościach w zachodniej Szwecji

Halmstad to miasto portowe położone na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Silne deszcze sprawiły, że Halmstad objęto stanem przedpowodziowym, a lokalne władze wzywają do...
%d bloggers like this: