fbpx

Zaginiona szwedzka nastolatka zadzwoniła do mamy z Syrii

Piętnastolatka z południowej Szwecji, poszukiwana od zeszłego miesiąca, zadzwoniła do swojej rodziny z Hims w Syrii.

Według doniesień prasowych dziewczyna, która była na międzynarodowej liście osób zaginionych, skontaktowała się kilka dni temu telefonicznie z rodziną. Powiedział ona swojej matce, że wyjechała ze swoim chłopakiem przez Turcję do Syrii.

Szwedzka gazeta Aftonbladet rozmawiała z matką nastolatki. Powiedziała ona, że jakość połączenia telefonicznego była nie najlepsza, ale z rozmowy wynikało, że dziewczyna planuje przyłączyć się do radykalnej islamistycznej grupy al-Nusra, powiązanej z al-Ka’idą.

Nastolatka powiedziała rodzinie, że obecnie znajduje się w Hims, ale planuje razem ze swoim chłopakiem przenieść się do innego miasta gdzie będzie mieszkała razem z grupą kobiet, podczas gdy jej partner będzie brał udział w szkoleniu militarnym.

Jej matka powiedział "Czekam aż się znowu odezwie. Nie jestem w stanie opisać swojego stanu i żałuję, że nie mogę sama tam pojechać i przywieźć jej z powrotem."

Zaginięcie uczennicy z południowej Szwecji, bez podania jej personaliów, było opisywane przez media od końca maja. Sprawa była badana przez miejscową policję w regionie Halland, potwierdził to szwedzki Narodowy Departament Operacyjny (Nationella Operativa Avdelningen).

Rzeczniczka NOA, Carolina Ekéus dodała także "Dziewczyna jest na całym świecie poszukiwana, jako osoba zaginiona, przez Interpol."

Jednak nie wypowiedziała się ona na temat doniesień o pobycie nastolatki w Syrii.

Wieści o prawdopodobnym wyjeździe uczennicy do Syrii, powiększyły dużą liczbę pojawiających się opowieści o młodych kobietach opuszczających jeden z najbezpieczniejszych krajów świata i przyłączających się do radykalnych grup na bliskim wschodzie. W ostatnich latach opisywane było co najmniej 30 podobnych historii o wyjazdach do Iraku i Syrii.

W zeszłym miesiącu Magnus Ranstorp ze Szwedzkiej Narodowej Akademii Obrony powiedział, że niektóre dziewczyny "patrzą na bojowników jak na gwiazdy popkultury".

Dodał "Dla wielu dziewczyn, paradoksalnie jest to rodzaj emancypacji. Myślą one, że w ten sposób uciekną one z patriarchalnej struktury swoich rodzin lub okolic gdzie mieszkają."

W ostatnim tygodniu szwedzki rząd ogłosił, że rozważa opracowanie nowych przepisów, zabraniających obywatelom Szwecji udziału w walkach i członkostwa w organizacjach takich jak ISIS(Państwo Islamskie).

"Całkowicie niedopuszczalnym jest, aby obywatele Szwecji podróżowali [i przyłączali się] do ISIS, finansowali taką organizację lub dla niej walczyli", powiedział minister obrony Szwecji, Morgan Johansson. Z kolei szwedzki minister spraw wewnętrznych, Anders Ygeman opublikował na ten temat artykuł w szwedzkiej gazecie Dagens Nyheter.

Napisał on "Ponosimy odpowiedzialność za to, co robią nasi obywatele, zarówno w kraju, jak i za granicą."

Strona główna Wiadomości Szwecja Zaginiona szwedzka nastolatka zadzwoniła do mamy z Syrii

Warto przeczytać

Jedyny taki sklep w Szwecji: kupicie tu zarówno “śmieci”, jak i wysokiej klasy odzież.

Anna Bergstrom wpadła na pomysł nietypowego biznesu. Postanowiła otworzyć centrum handlowe, w którym nabyć można produkty używane. Nie jest to jednak standardowy...

Ikea otworzy pierwszy sieciowy second-hand

Zrównoważony rozwój staje się coraz istotniejszą kwestią także dla innych przedsiębiorstw. Często mówi się, że to właśnie Ikea daje branży handlu detalicznego...

Dwa statki zderzyły się w cieśninie między Danią a Szwecją

Cieśnina między duńską wyspą Zelandią a Szwecją, łącząca Kattegat z Bałtykiem, stała się miejscem zderzenia statków. Armia duńska...