Pierwsza szwedzka gmina, w której dzieci nie będą mogły nosić muzułmańskich chust.

W gminie na południu Szwecji przegłosowano, że dzieci w wieku szkolnym nie będą mogły pojawiać się w placówkach edukacyjnych z zakrytą głową. To pierwszy tego typu zakaz w kraju. Obejmie młodzież poniżej 13. roku życia.

Przepisy dotyczą głównie chust, którymi swoje głowy przywiązują muzułmanki, a feralna gmina to Staffanstorp. Zakaz wynika z “planu integracji społecznej”, za którym stoją centroprawicowi Moderaci oraz populistyczna partia Szwedzkich Demokratów.

“Chusta noszona na głowie jest symbolem sugerującym, że kobieta jest osobą niedostępną i wykluczoną. W pewien sposób seksualizuje swoją właścicielkę. To nie do pomyślenia, żeby nosiły ją małe dziewczynki”, powiedział gazecie Sydsvenskan Christian Sonesson – członek Moderatów i burmistrz miasta Staffanstorp, położonego 20 km od Malmö.

“Nie mam nic przeciwko temu, aby chusty nosiły osoby dorosłe, ale dzieci muszą być wolne od tego typu ideologii.”

Głosowanie przeprowadzono w środę. Siedem osób poparło inicjatywę Moderatów, a cztery były przeciwko niej.

Socjaldemokrata Pierre Sjöström znajduje się w tym drugim obozie. Sonessonowi zarzucił, że “robi problem z niczego”:

“To nie jest kwestia wulgarnego wizerunku, to tylko sprawa kosmetyczna. Nie wiemy nawet, czy faktycznie są uczniowie, którzy noszą te chusty. Powstało rozwiązanie problemu, który jest wyimaginowany.”

Andreas Lindholm z Państwowej Agencji ds. Oświaty jest przekonany, że ustanowione prawo jest tak naprawdę… sprzeczne z kodeksem prawnym. W jego opinii przedstawionej w Szwedzkim Radio doszło do dyskryminacji na tle religijnym:

“Wprowadzanie powszechnego zakazu, uniemożliwiającego noszenie chusty w szkołach, nie powinno mieć miejsca, bo kłóci się z wolnością religijną.”

W pierwszym szkicu nowej ustawy pomylone zostały terminy “chusta” (na głowę) oraz “zasłona” (na twarz). Nie są to słowa stosowane przemiennie. W finalnych dokumentach ustawowych jeden z wyrazów musiał zastąpić wcześniejszy – który był użyty błędnie. Przepisy obejmą siódmoklasistów i dzieci młodsze.

Po wrześniowych wyborach Sonesson stworzył koalicję ze Szwedzkimi Demokratami. Mógł podjąć współpracę z politykami lewicy, ale nie skorzystał z tej możliwości.

Strona główna Wiadomości Szwecja Pierwsza szwedzka gmina, w której dzieci nie będą mogły nosić muzułmańskich chust.

Warto przeczytać

Nowe szczegóły w sprawie torturowanych chłopców na cmentarzu

Dwaj nieletni chłopcy, którzy zostali zgwałceni i byli torturowani na cmentarzu w mieście Solna, opowiedzieli o swoich przeżyciach policji, zdradzając przerażające szczegóły. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...

Szwecja: Badanie na obecność koronawirusa dla osób nieposiadających personnummer

W Szwecji większość osób, rezerwując test na obecność koronawirusa, loguje się na stronie www.1177.se – poświęconej opiece zdrowotnej. Wymaga ona posiadania konta bankID –...

Polska i Węgry pod ostrzałem szwedzkiej krytyki. Wszystko z powodu weta wobec budżetu UE

Unia Europejska wprowadza pomoc finansową dla państw najgorzej dotkniętych przez nieustępującą pandemię koronawirusa. Premierzy Polski i Węgier grożą jednak użyciem weta w sytuacji, gdy...