fbpx

Szwedzka firma drukować ogniwa fotowoltaiczne.

Innowacyjne systemy słoneczne cieszą się coraz większą popularnością. Raport Stowarzyszenia Przemysłu Energii Słonecznej (SEIA) z marca tego roku zwiastuje, że w ciągu kolejnych pięciu lat rynek energii słonecznej w Stanach Zjednoczonych będzie działał dwa razy tak prężnie, jak na chwilę obecną.

W samych Stanach działają aktualnie urządzenia o łącznej mocy słonecznej 62,4 gigawatów (mowa tu m.in. o instalacjach fotowoltaicznych).

Firma Research and Markets, zajmująca się badaniami rynkowymi, informuje, że europejski przemysł fotowoltaiczny zyskał w 2017 roku 8,6 gigawatów mocy słonecznej, a za sześć lat ma władać energią o mocy 16,5 gigawatów.

Jeśli cel zostanie osiągnięty, mocno przyczyni się do tego Mattias Josephson – dyrektor generalny firmy Epishine, działającej w obszarze innowacji i tzw. czystych technologii. Przedsiębiorstwo Josephsona w pocie czoła pracuje nad drukiem organicznych ogniw fotowoltaicznych (OPV).

Są to urządzenia, które składają się z materiałów organicznych i w ten sposób absorbują promieniowanie.

Celem Josephsona jest budowa specjalnych fabryk, w których pracowałyby sporych rozmiarów maszyny produkcyjne. Każda z tych maszyn odpowiadałby za druk ogniw fotowoltaicznych. Postawienie takiej fabryki byłoby wydarzeniem bez precedensu. Konwersja energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną byłaby tu znacznie przyspieszona.

“Przyspieszyłoby to globalne przejście od paliw kopalnych do ekologicznych zakładów energetycznych. Ultralekkie ogniwo słoneczne doskonale odnalazłoby się w obszarach naturalnych”, powiedział Josephson.

“Sama produkcja byłaby procesem niezależnym i nie wymagałaby ingerencji rzadkich, drogich, niekiedy też toksycznych surowców.”

Epishine wykorzystuje elektronikę organiczną oraz cząsteczki hydrowęglowe pozbawione krzemu i metalu. W cały proces zaangażowane są też polimery oraz diody elektroluminescencyjne. “To nowa technologia, czegoś takiego nie ma jeszcze na rynku”, zapewnia Josephson.

Ogniwa są elastyczne, cienkie i półprzezroczyste. Mogą zostać zintegrowane z budynkiem lub stać zupełnie autonomicznie. Dyrektor Epishine zapewnia też, że będą miały przystępną cenę.

“Świat mierzy się z ekologicznymi wyzwaniami. Gwałtownie zwiększyło się zapotrzebowanie na energię. Aby konsumpcja tej energii była zdrowsza, potrzebne są nam nowe systemy i technologie”, powiedział Josephson w rozmowie z Forbes.com.

W tej chwili szwedzkie przedsiębiorstwo zajmuje się przechwytywaniem światła i produkuje moduły do pozyskiwania energii, które wykorzystują oświetlenie wewnętrzne do dalszego wytwarzania potrzebnej mocy. Firma uzyskała dotację m.in. od Szwedzkiej Agencji Energetycznej. W sumie wyniosły one 2,8 mln euro. Dostała też 1,6 mln € dofinansowania od ALMI GreenTech Invest, Uniwersytetu w Linköping i czterech innych funduszodawców.

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwedzka firma drukować ogniwa fotowoltaiczne.

Warto przeczytać

Rośnie liczba infekcji covidowych. Jest ich o 173% więcej niż we wrześniu

Szwecja przeżywa drugą falę zachorowań na koronawirusa – podobnie zresztą jak większość Europy Zachodniej. W ubiegłym tygodniu wskaźnik umieralności wyniósł 58,6 na...

Szwedzcy nauczyciele o islamskim radykalizmie i zabójstwie Paty’ego: „bądźmy gotowi, to dla nas rzeczywiste ryzyko”

Samuel Paty to francuski nauczyciel, który padł ofiarą brutalnego morderstwa. Uczył historii w szkole w Conflans-Sainte-Honorine, nieopodal Paryża. Na jednej z lekcji...

Raport: taksówkarze częściej dopuszczają się przestępstw seksualnych

Z raportu Szwedzkiego Stowarzyszenia Taksówkarskiego (Svenska Taxiförbundet) wynika, że niemal połowa osób prowadzących miejskie pojazdy przewozowe to imigranci lub osoby zagranicznego pochodzenia....