Według statystyk organizacji branżowej Mobility Sweden, liczba publicznych punktów ładowania w Szwecji przekroczyła 50 000 w czerwcu tego roku. Jest to istotny kamień milowy, a od tego czasu trwa dalsza rozbudowa infrastruktury ładowania.
Jednak według Mustafy Yılmaza, szefa tureckiego krajowego regulatora rynku energii, to Turcja posiada obecnie najlepsze możliwości ładowania samochodów elektrycznych w Europie. W wywiadzie dla gazety Hürriyet Yılmaz stwierdził:
- „W naszym kraju jest około jednego punktu ładowania na każde sześć samochodów elektrycznych, podczas gdy średnia w UE wynosi 13”.
Całkowita liczba punktów ładowania w Turcji wynosi obecnie 26 000, z czego jedna trzecia to szybkie ładowarki. Nie sprecyzowano jednak, jaka moc jest uznawana za próg szybkiego ładowania. Wiadomo natomiast, że rozwój infrastruktury ładowania w Turcji znacząco przyspieszył. Dwa lata temu liczba stacji wynosiła zaledwie 3 000.
Dynamicznie rośnie także liczba samochodów elektrycznych – z 6 000 w 2022 roku do 154 000 obecnie, jak podaje Mustafa Yılmaz. Nie wiadomo jednak, czy dane te obejmują hybrydy typu plug-in, czy tylko pojazdy w pełni elektryczne.
Inwestycje w sektor samochodów elektrycznych
Turcja dąży do odegrania kluczowej roli w produkcji samochodów elektrycznych. Tego lata ogłoszono rządową inwestycję o równowartości prawie 55 miliardów koron szwedzkich. Program obejmuje rozwój rodzimej marki samochodów elektrycznych Togg, która zapowiedziała plany wejścia na rynek szwedzki, oraz rozbudowę fabryk innych producentów.
- Ford już produkuje elektryczne pojazdy transportowe w Turcji i niedawno zaprezentował model Puma Gen-E.
- Chińska firma BYD planuje budowę fabryki w Turcji, aby dostarczać samochody elektryczne na rynek europejski.
Dodatkowo turecki rząd przeznaczy 4,5 miliarda dolarów na rozwój przemysłu akumulatorowego.
- Spadek dostępności lotów w Szwecji: Utrudnienia dla regionalnych lotnisk
- Lotnisko Bromma – nierentowność i ukrywane koszty
- Szwedzkie obywatelstwo – nowe, bardziej rygorystyczne zasady od 2026 roku
- Sektor nieruchomości w Szwecji w kryzysie: konieczna strukturalna zmiana
- NATO wzmacnia obronę Morza Bałtyckiego nową operacją „Baltic Sentry”