Home WiadomościSzwecja Kłopotliwe korki i papierowe słomki – teraz wchodzi w życie kolejne unijne prawo

Kłopotliwe korki i papierowe słomki – teraz wchodzi w życie kolejne unijne prawo

Nowe przepisy UE dotyczące plastiku wejdą w życie od stycznia 2024 roku. Nakrętki przytwierdzone do butelek oraz wymóg zawartości 25% recyklingowanego PET to kroki w stronę ograniczenia plastikowych odpadów i ochrony środowiska.

Od stycznia wejdą w życie nowe przepisy UE mające na celu ograniczenie ilości plastikowych śmieci. Do tej pory mieliśmy plastikowe nakrętki i papierowe słomki – kolejny krok w kierunku czystszego przemysłu tworzyw sztucznych nastąpi na przełomie roku.
Zasada ta jest częścią strategii UE mającej na celu ochronę środowiska i zmniejszenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych, które często trafiają do środowiska. Przepisy UE są nadal zaostrzane i obejmują coraz więcej obszarów.
Jednak szwedzkie doświadczenia już wywołały dyskusje na temat skuteczności i praktycznych implikacji tych rozwiązań.

Strategia UE przeciwko tworzywom sztucznym jednorazowego użytku

Cel: Dyrektywa UE w sprawie tworzyw sztucznych jednorazowego użytku ma na celu zmniejszenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych i promowanie gospodarki o obiegu zamkniętym.
Zakaz: Przedmioty jednorazowego użytku, takie jak plastikowe sztućce, słomki i patyczki higieniczne, zostały zakazane od 2021 r.
Wymogi projektowe: Od stycznia 2024 r. do plastikowych butelek muszą być przymocowane nakrętki, aby uniknąć ich wyrzucania do środowiska.
Zmniejszenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych: Państwa członkowskie ograniczą zużycie produktów z tworzyw sztucznych i zwiększą zbiórkę materiałów nadających się do recyklingu.
Cel w zakresie wyników: Unia ma nadzieję osiągnąć znaczną redukcję zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi do 2030 roku.

Strategia ta jest częścią szerszych celów klimatycznych UE i przejścia na zrównoważone wykorzystanie zasobów.

Kroki UE w kierunku zmniejszenia ilości odpadów z tworzyw sztucznych

Dołączone nakrętki są częścią większej inicjatywy, w ramach której UE wcześniej zakazała przedmiotów jednorazowego użytku, takich jak plastikowe sztućce i słomki. Celem jest zmniejszenie ilości plastiku w środowisku i stworzenie bardziej zrównoważonej przyszłości – donosi niemiecka strona internetowa Chip.de.
Kolejnym krokiem, który wejdzie w życie pod koniec roku, jest to, że wszystkie butelki PET muszą zawierać co najmniej 25% plastiku pochodzącego z recyklingu.

Przyzwyczajenie do przełomowych rozwiązań

W Szwecji stałe nakrętki istnieją w niektórych branżach od kilku lat, a doświadczenie pokazuje, że wielu konsumentów szybko przyzwyczaiło się do nowego projektu.
Jednakże, według szwedzkiego radia, niektórzy konsumenci skarżyli się, że nowe nakrętki mogą prowadzić do większego rozlewania podczas użytkowania, wskazując na pewne praktyczne wyzwania związane ze zmianą.
Jednocześnie eksperci podkreślają, że problem odpadów z tworzyw sztucznych jest złożony i wymaga więcej działań niż tylko zmiana projektu.

Część rozwiązania

Wprowadzając nowe przepisy, UE ma nadzieję na zmniejszenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych i ich negatywnego wpływu na środowisko. Krytycy twierdzą jednak, że środek ten jest tylko pierwszym krokiem i że potrzebne są bardziej kompleksowe działania w celu ograniczenia produkcji plastiku na całym świecie.
Dla konsumentów nadchodząca zmiana będzie prawie niezauważalna, ale zwiększenie udziału tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu stanowi ważną część strategii UE mającej na celu zwiększenie poziomu recyklingu

Przeczytaj również