Wkrótce możesz zostać ukarany grzywną za posiadanie łubinu kwiatowego na swojej posesji. Przynajmniej jeśli rząd pójdzie w ślady Agencji Ochrony Środowiska i zakaże kolejnych 13 gatunków inwazyjnych.
Parkslide (rdestowiec ostrokończysty), blomsterlupin (łubin trwały), szop pracz i mördarsniglar (ślinik luzytański). Liczba zgłoszonych gatunków inwazyjnych wzrosła w ostatnich latach. W miarę ocieplania się klimatu w Szwecji, nowe gatunki znajdują tu drogę i osiedlają się. Teraz Szwedzka Agencja Ochrony Środowiska chce, aby rząd zakazał kolejnych dziewięciu gatunków inwazyjnych.
“Musimy coś zrobić. Weźmy na przykład rdestowiec. Nie przestaje rosnąć, znajduje się w skrzynkach elektrycznych i zwrotnicach kolejowych i atakuje inną roślinność poprzez związki chemiczne w korzeniach. Trzeba z tym walczyć”, powiedział Henrik Lange, administrator w Szwedzkiej Agencji Ochrony Środowiska.
Rząd czekał na tę propozycję ze strony Agencji Ochrony Środowiska od dłuższego czasu. Oczekuje się, że w tym samym czasie Szwedzka Agencja ds. Gospodarki Morskiej i Wodnej przedstawi kolejną propozycję zakazu nowych gatunków inwazyjnych w odniesieniu do gatunków morskich.
Podczas gdy proponowany zakaz dotyczący roślin i zwierząt lądowych obejmuje już znane gatunki inwazyjne, takie jak łubin i nawłoć kanadyjska, brakuje jednego z najbardziej nagłośnionych gatunków w ostatnich latach – ślinik luzytański (nagiego ślimaka płucodysznego).
Nawet wśród sprzedawców detalicznych z branży ogrodniczej wiedza na ten temat jest czasami niewielka. Na przykład spärroxbär (irga rozłożysta), który zagraża wapiennym terenom Alvaret na Olandii, jest sprzedawany przez duże sieci ogrodnicze. “Będą one mogły kontynuować sprzedaż, jeśli będą to robić poza okręgami Kalmar i Gotlandia. Zgodnie z naszą propozycją, sprzedaż będzie tam zakazana.” – informuje Szwedzka Agencja Ochrony Środowiska
Nie jest jasne, jak rząd zareaguje na propozycję Agencji Ochrony Środowiska. Sprawa zostanie poddana konsultacjom, a decyzja zostanie podjęta po porównaniu propozycji z różnymi rodzajami działalności gospodarczej i możliwościami funkcjonowania rolnictwa w symbiozie z ewentualnym zakazem. Decyzja ta zapadnie najwcześniej jesienią.
Gatunki, które mają zostać zakazane:
– Łubin trwały
– Rdestowiec ostrokończysty
– Ślinik luzytański
– Róża pomarszczona
– Rozchodnik kaukaski
– Oleander syberyjski
– Kotula południowa
– Irga rozłożysta
– Nawłoć kanadyjska
– Wizon amerykański
- Szwedzi przedłużają lato i masowo wyjeżdżają za granicę późnym latem i jesienią
- Odwrócenie fali przestępczości w Szwecji zajmie co najmniej dekadę, twierdzi minister sprawiedliwości
- Szwedzka Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega przed nową decyzją: „30 procent do komornika”
- Kolejny alarm dronowy na lotnisku Arlanda – trzeci dzień z rzędu
- Trzy branże w Szwecji, które tej jesieni wołają o pracowników