Od 1 września sklepy mają obowiązek informować o najniższej cenie, jaką miały na dany produkt w ciągu ostatnich 30 dni – jeśli produkt ma trafić do sprzedaży. Ale według badania przeprowadzonego przez porównywarkę Prisjakt, siedem na dziesięć firm ignoruje najniższą cenę i zaokrągla prawo w okresie poprzedzającym Czarny Piątek poprzez szokujące podniesienie cen miesiąc wcześniej.
W swoim badaniu Prisjakt przyjrzał się dziesięciu silnym firmom e-commerce i tylko trzy z nich prawidłowo przestrzegały prawa. Celem ustawy jest zapewnienie klientom dostępu do rzetelnej informacji o cenach, dzięki czemu mogą podjąć świadomą decyzję o zakupie.
Ponadto wiele sklepów podnosi ceny na ponad 30 dni przed sprzedażą, unikając w ten sposób obowiązku ujawnienia najniższej ceny, jaką miał produkt. Na przykład, produkt może kosztować 500 SEK, tylko po to, aby tuż przed upływem 30-dniowego okresu podnieść cenę do 1 500 koron. Gdy produkt jest następnie sprzedawany podczas 50% wyprzedaży, kosztuje 750 koron, czyli więcej niż pierwotna cena miesiąc wcześniej.
Jak podaje Prisjakt, w październiku wzrosły ceny 38% wszystkich towarów. W porównaniu z sytuacją sprzed dwóch lat jest to podwojenie.
Biorąc pod uwagę wiele problemów, jakie pojawiały się z oszustwami, Szwedzka Agencja Konsumencka pozytywnie ocenia zmianę prawa.
Jednak zdaniem Gustafa Danielssona, prawnika ze Szwedzkiej Agencji Konsumenckiej, jest zbyt wcześnie, by komentować skutki nowych przepisów konsumenckich, ponieważ Czarny Piątek to pierwsza duża wyprzedaż od czasu wprowadzenia ustawy.
Gustaf Danielsson mówi, że ci, którzy robią zakupy podczas wyprzedaży powinni być czujni, a także wzywa konsumentów do zgłaszania firm, które robią scam-shop do Szwedzkiej Agencji Konsumenckiej, aby mogła ona zbadać sprawę.
- Kolejne kraje nie przyjmują koron w kantorach i bankach
- Tania korona szwedzka cieszy Duńczyków
- Agresywny mężczyzna zginął podczas interwencji policji
- Dziesięciolatek nadal w stanie krytycznym po tragicznym wypadku w szybie windy w Göteborgu
- Zwiększona liczba osób dojeżdżających do pracy między Szwecją a Danią