-
Wstęp
Znalazłeś ostatnio strasznie wyglądający formularz od Skatteverket w swojej skrzynce pocztowej? Tak, to sezon składania zeznań podatkowych w Szwecji, wielu osobom formularz wydaje się trudny do zrozumienia. Dla ułatwienia przedstawiamy 8 rzeczy, które warto wiedzieć o całym procesie.
2. Podstawowe informacje
Po pierwsze dobrze jest poznać podstawowe sprawy na temat deklaracji. Może ona się wydawać skomplikowana osobom, które pierwszy raz się z nią spotykają, jednak jej wypełnienie nie jest takie trudne.
Dla większości osób poradzenie sobie z deklaracją wymaga tylko sprawdzenia wszystkich umieszczonych tam sum i potwierdzenie ich zgodności. Najprostszą metodą jest zrobienie tego online, przy użyciu aplikacji Skatteverket(co wymaga użycia elektronicznej identyfikacji w postaci BankID) lub poprzez użycie ich strony internetowej, gdzie można skorzystać albo z identyfikacji poprzez BankID lub 8 cyfrowego kodu wydrukowanego na deklaracji.
Jeśli nie wprowadzasz w deklaracji żadnej zmiany można potwierdzenia dokonać także przesyłając SMS ze swoim numerem personalnym oraz kodem na numer 71144 ze Szwecji lub poprzez wykonanie telefonu na numer 020 567 100 i postępowanie dalej zgodnie z podawaną instrukcją.
Jeśli twój szwedzki nie jest najlepszy, pomocna może być lista wszystkich deklaracji po angielsku dostępna tutaj. Deklaracje muszą dotrzeć do Skatteverket do dnia 2 maja, więc pamiętaj o tym, jeśli wysyłasz wersję papierową.
Poczekaj jednak z odsyłaniem i sprawdź, czy nie przysługują ci jakieś odliczenia lub nie musisz dodatkowo zamieścić w deklaracji jakiś informacji, które nie są tam wstępnie umieszczone.
3. Podatki przy sprzedaży mieszkania
Sprzedałeś nieruchomość w Szwecji z zeszłym roku podatkowym? Musisz to wykazać w swoim zeznaniu podatkowym. Powinieneś podać datę sprzedaży, czyli podpisania umowy, a nie otrzymania pieniędzy. W Szwecji obowiązuje 22 % podatek od zysku ze sprzedaży nieruchomości. Strona Skatteverke podaje szczegółowo po angielsku jak zadeklarować sprzedaną nieruchomość.
4. Odliczenia za remonty
Jeśli zapłaciłeś za takie rzeczy jak naprawy, remonty lub sprzątanie swojego domu może skorzystać z odliczenia ROT & RUT.
Za naprawy i remonty można odliczyć 30 % poniesionych kosztów robocizny, za sprzątanie 50 %. Jest także górne roczne ograniczenie odliczenia wydatków na sprzątanie: 25,000 koron dla osób poniżej 65 roku życia i oraz 50,000 koron dla osób powyżej tego wieku.
Dokładnie wyszczególnione jest także jakie koszty sprzątania mogą zostać odliczone. „Koszt zwykłego sprzątania,” według Skatteverket nie obejmują opłacania specjalistów oraz używania poważnego sprzętu czyszczącego, czyli np. maszyn do polerowania podłogi. Profesjonalne czyszczenie mieszkania przed wprowadzeniem się do niego też może zostać odliczone. Szczegóły po szwedzku znajdziesz tutaj.
5. Odliczenia za podróże do i z pracy
Niektóre dojazdy do pracy i z pracy mogą zostać odliczone od podatku, ale tylko w części przekraczającej 10,000 koron rocznie. Jeśli podróżujesz komunikacją publiczną, możesz odliczyć jej koszty. Jeśli odległość z domu do pracy przekracza 2 kilometry. W przypadku dojazdu samochodem lub motocyklem odległość ta musi wynosić co najmniej 5 kilometrów, a czas zaoszczędzony na takim powrocie z pracy musi wynosić co najmniej 2 godziny dziennie, w porównaniu z czasem dojazdu komunikacja miejską.
Więcej szczegółów znajdziesz tutaj (po angielsku).
6. Odliczenia dla tymczasowo zatrudnionych w różnych lokalizacjach
Jeśli zostałeś tymczasowo zatrudniony w Szwecji w innym miejscu niż mieszkasz możesz skorzystać z odliczenia przysługującego za wyższe koszty utrzymania w obcym miejscu.
Musisz w miejscu pracy tymczasowej spędzać noce i miejsce to musi być oddalone co najmniej o 50 km od twojego stałego miejsca zamieszkania.
Odliczyć można koszt zamieszkania w tymczasowej lokalizacji oraz koszty wyżywienia i drobne wydatki za pierwszy miesiąc w wysokości 110 koron dziennie.
Szczegóły odliczeń znajdziesz tutaj.
7. Zwolnienia podatkowe za dni przepracowane za granicą
Pożytecznym zwolnieniem o którym warto wiedzieć jest to przysługujące dla osób, które w ramach swojej pracy wyjechały za granicę, zwane „utlandstraktamente”. Jego wysokość jest uzależniona od kraju, ma na celu zrekompensowanie wyższych niż w domu kosztów utrzymania za granicą.
Dzienną wysokość zwolnienia dla poszczególnych krajów możesz znaleźć tutaj. Trzeba pamiętać także o tym, kiedy należy ci się zwolnienie za cały dzień, a kiedy tylko za pół. Jeśli twoja podróż za granicę rozpoczęła się w południe lub później należy ci się tylko połowa odliczenia za dzień wyjazdu, dzień powrotu liczony jest jako pół jeśli podróż zakończyła się przed godziną 19:00. Suma odliczenie za pół dnia jest ograniczona do 110 koron niezależnie od kraju docelowego.
8. Dodatkowe informacje dla posiadających własną działalność
Jeśli prowadzisz swoją własną działalność twoja deklaracja może wymagać podania kilku dodatkowych informacji. Prowadzący samodzielną działalność mogą zostać poproszeni o załączenie dodatku „NIE” zawierającego szczegółowe informacje dotyczące podatków od działalności i deklaracji VAT’u.
Pomocna lista informacji potrzebnych samodzielnym przedsiębiorcą dostępna jest tutaj (po szwedzku). Skatteverket podaje też procedurę dla pozostałych rodzajów przedsiębiorców tutaj.
Jeśli wasz poziom szwedzkiego nie jest wystarczający do zrozumienia wszystkich niuansów deklaracji podatkowej, warto zapłacić doradcy za pomoc. Lepiej dmuchać na zimne.
9. Kiedy otrzymasz zwrot podatku
Jeśli wysłałeś deklarację elektroniczną, dobrą informacją dla ciebie jest to, że zwrot powinieneś otrzymać do 24 czerwca. Otrzymasz go na konto zarejestrowane w Skatteverket (jeśli oczywiście przysługuje ci zwrot a nie musisz dopłacić).
Jeśli nie zarejestrowałeś konta w Skatteverket możesz to zrobić tutaj. Ci którzy wypełnili deklarację papierową muszą trochę dłużej poczekać na swoje zwroty, co jest jeszcze jedną zachęta do przejścia na wersję elektroniczną.