fbpx

Szwecja: najpopularniejsze imiona dziecięce w 2018 roku.

Ujawniono, które imiona są najczęściej nadawane nowo narodzonym dzieciom przez szwedzkich rodziców. Wśród dziewczynek pierwsze miejsce zajęła Alice – zresztą drugi rok z rzędu, a wśród chłopców króluje William.

Informację upubliczniła na swojej stronie agencja statystyczna SCB. Najpopularniejsze imiona nie powinny być zaskoczeniem. Alice i William już w roku 2017 zajmowali pierwsze miejsce w rankingu popularności, a i w poprzednich latach cieszyli się zainteresowaniem rodziców.

Alice w czołówce dziesięciu najpopularniejszych imion, nadawanych szwedzkim dziewczynkom, plasuje się nieprzerwanie od 2005 r. William z kolei, począwszy od roku 2003, stale zajmuje miejsce w pierwszej trójce najchętniej wybieranych imion dziecięcych.

Inne imiona stają się archaiczne i wychodzą z mody. Za przykład może posłużyć Cornelia. W 2018 roku takim imieniem ochrzczono o 30% mniej dziewczynek niż jeszcze dwanaście miesięcy wcześniej. Oscar zanotował 20-procentowy spadek popularności – pomimo, że nazwano tak urodzonego trzy lata temu księcia Skanii.

W czołowej dziesiątce zestawienia najpopularniejszych imion dziewczęcych pojawiły się trzy zupełnie nowe wybory: Alma, Elsa i Maja. Ta ostatnia zanotowała skok z miejsca jedenastego na drugie (w porównaniu z rokiem 2017).

Top 10 imion dla dziewczynek przez lata okupowany był przez Sagę. Wszystko za sprawą Sagi Norén – głównej bohaterki serialu telewizyjnego “Most nad Sundem” (“Bron”). Gdy jednak w lutym ubiegłego roku serial został zdjęty z anteny, Saga wypadła z pierwszej dziesiątki.

Podobnie stało się z pokrewnym imieniem Alicia. To jednak dziwi autorów analizy, bo w 2018 roku na ekranach kin pojawiła się długo wyczekiwana adaptacja “Tomb Raidera”. Film wyreżyserował Norweg, a rolę przodującą zagrała w nim Alicia Vikander – zwyciężczyni Oscara, pochodząca z Göteborga.

Na 56. miejscu zestawienia pojawiła się Hailey (wzrost o 88% w porównaniu z 2017 rokiem).

Wśród chłopców stawiano raczej na “standardowe” wybory. W pierwszej dziesiątce nie zadebiutowały nowe imiona. Do Top 100 przebili się za to Amir, Lias i Ture – wcześniej nienotowani na tego typu liście. W 2018 roku urodziło się w sumie 141 Liasów.

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwecja: najpopularniejsze imiona dziecięce w 2018 roku.

Warto przeczytać

Szwecja na 15. miejscu rankingu umieralności z powodu koronawirusa

W Szwecji, na milion obywateli, 581 zmarło z powodu infekcji wywołanej koronawirusem. Plasuje to skandynawskie państwo na piętnastym miejscu w niechlubnym rankingu...

Szwecja: Försäkringskassan znów będzie wymagał zaświadczeń lekarskich od rodziców chorych dzieci

W marcu Szwedzka Agencja Ubezpieczeń Społecznych (Försäkringskassan) obwieściła, że nie jest wymagane zaświadczenie lekarskie od rodziców, którzy ubiegają się o zasiłek chorobowy...

Rośnie liczba infekcji covidowych. Jest ich o 173% więcej niż we wrześniu

Szwecja przeżywa drugą falę zachorowań na koronawirusa – podobnie zresztą jak większość Europy Zachodniej. W ubiegłym tygodniu wskaźnik umieralności wyniósł 58,6 na...