Kilka dni po zamachu w Sztokholmie, największa partia w Szwecji ogłosiła, że planuje wzmocnić siły policyjne zatrudniając do 2024 roku 10,000 nowych funkcjonariuszy.

W rozmowie na temat konferencji prasowej Socjaldemokratów, szwedzki minister spraw wewnętrznych Anders Ygeman oraz minister finansów Magdalena Andersson powiedzieli, że partia planuje założyć dwie nowe jednostki szkolące funkcjonariuszy.

Minister spraw wewnętrznych dodał, że nowa inicjatywa będzie kosztować pomiędzy 6 a 8 miliardami koron.

Andersson powiedziała: „Musimy zwiększyć poziom bezpieczeństwa w Szwecji. Widzieliśmy fantastyczny wysiłek policji w ostatnich dniach oraz to z jakim respektem i przyjaźnią odnosili się do niej mieszkańcy. To jest coś na co oni sobie jak najbardziej zasłużyli.”

Pieniądze tę będą dodatkiem do funduszy obiecanych już w przedstawionym jesienią 2016 roku budżecie.

W ostatnich latach szwedzka policja znajdowała się pod dużą presją, a funkcjonariusze wielokrotnie wzywali do zwiększenia wydatków na policję.

W piątek zamach terrorystyczny wydarzył się w samym sercu szwedzkiej stolicy, gdy wyznawca islamu skierował ciężarówkę na ruchliwy deptak z przechodniami, zabijając 4 osoby.

Andersson przyznała, że nawet Szwecja nie jest wolna od zagrożeń współczesnego świata i że wydatki na wzmocnienie służb, są niezbędne do walki z przemocą i przestępczością.

Powiedziała ona: „To wszystko dotyczy walki z przestępstwami, widzimy ostatnio wzrost przestępczości związanej z gangami. Stajemy także, przed zawirowaniami na całym świecie, po piątkowym ataku widzimy, że nawet Szwecja nie jest chroniona przed atakami terrorystycznymi.”

Minister Andersson powiedziała, że policja prosiła o możliwość zatrudnienia dodatkowych 5,000 funkcjonariuszy do 2024 roku.

Komisarz krajowej policji Dan Eliasson jest bardzo zadowolony z propozycji zatrudnienia 10,000 nowych policjantów.

Powiedział: „To wspaniała wiadomość. Nawet jeśli to na razie propozycja Socjaldemokratów a nie rządu, to jest jednak prezentowane przez nie byle kogo. To ministrowie finansów i spraw wewnętrznych.”

„Oczekuję teraz na bardziej szczegółowe informacje z rządu, zawarte w budżecie. Czekamy tylko na szczegóły jak dokładnie będzie to wyglądać w wymiarze finansowym.”

„Celem jest to, aby policja mogła zatrudnić dodatkowe 10,000 pracowników, to policja zdecyduje, gdzie jest to potrzebne najbardziej. Przewiduję, że większość z tych etatów to będą rzeczywiście etaty mundurowe,” dodał minister Ygeman.

W raporcie przedstawionym szwedzkiemu rządowi w lutym, szef policji mówił, że pomimo wielkich wysiłków policji, to był bardzo ciężki rok, z 50 bardzo narażonymi obszarami.

„Kiedy podsumowuje zeszły rok mogę, tak jak zawsze, powiedzieć, że policja wykonała fantastyczną robotę.”

Raport pokazuje, że siły policyjne weszły w 2017 rok z nadwyżką budżetową, pomimo tego politycy domagają się od premiera Löfvena zwiększenia inwestycji w policję.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.