Rekordowa liczba Szwedów opuszcza kościół

Ponad 90,000 osób opuściło Szwedzki Kościół w zeszłym roku – to prawie dwa razy więcej niż rok wcześniej.

Szwedzki Kościół w ostatnich latach przeżywa duży odpływ wiernych, łącznie około 1,5 % wiernych postanowiło opuścić tą ewangelicko-luterańską organizację.

Głównym powodem, dla którego ludzie decydują się na jej opuszczenie jest brak wiary w Boga, tak wynika z badań przeprowadzonych przez Norstat na zlecenie kościoła.

Czterdzieści procent odchodzących osób podało to jako przyczynę odejścia.

Innymi powodami jest to, że bycie członkiem kościoła ‘nie ma dla mnie znaczenia’ (18 %) oraz, że jest to ‘za drogie’ (17 %).

W zeszłym roku duża grupa osób odeszła z kościoła po ujawnieniu informacji o kosztownych podróżach zagraniczny hierarchii kościelnej, opłacanych z kasy tej organizacji. Rzecznik kościoła przyznał wtedy, że zwiększone zainteresowanie mediów kościołem może skutkować zwiększeniem liczby odchodzących osób.

„Badania potwierdzają to, że tak jak wcześniej myśleliśmy, odchodzenie od kościoła dla większości osób jest długotrwałym procesem. Mają oni [z kościołem] słabą relację lub nie zastanawiają się nad swoim w nim udziałem. W momencie, kiedy kościół jest wspominany we wszystkich mediach, przypominają oni sobie o swoim w nim udziale i dokonują jego oceny,” powiedziała Pernilla Jonsson, szefowa działu badań w Szwedzkim Kościele.

W 2016 roku do Szwedzkiego Kościoła zapisało się około 8,000 osób.

Badania, w których nie pytano o datę wystąpienia z kościoła, były przeprowadzone pomiędzy 24 listopada a 9 grudnia. O przynależność do kościoła spytano 5,384 Szwedów, a 40 % z tych, którzy powiedzieli, że już nie są jego członkami zapytano o powód odejścia.

Szwedzki Kościół podaje, że ma 1,6 miliona wiernych w liczącej sobie trochę ponad 10 milionów obywateli Szwecji.

Przed 1996 rokiem dzieci, których rodzice byli członkami kościoła automatycznie były do niego zapisywane przy urodzeniu. Jednak według Statistic Sweden zaledwie 5 % Szwedów regularnie uczęszcza do kościoła. Jedna na trzy pary biorące ślub w Szwecji, wybiera ceremonię cywilną.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...