Olga Tokarczuk nie odwiedzi Rinkeby

Żaden z tegorocznych laureatów Nagrody Nobla w literaturze nie odwiedzi w tym roku Rinkeby. Peter Handke nie został zaproszony, a Olga Tokarczuk nie może uczestniczyć.

Na początku listopada, założycielka spotkania “Nobel w Rinkeby”, Gunnilla Lundgren, ogłosiła, że jeden ze zdobywców nagrody Peter Handke, nie został zaproszony do Rinkeby, ponieważ istniało ryzyko protestów.

Teraz poinformowano, że Olga Tokarczuk, która w tym roku również otrzymała Literacką Nagrodę Nobla, nie odwiedzi szkoły w Rinkeby, pisze Dagens Nyheter.

– Jesteśmy rozczarowani. Ale nadal zrobimy co w naszej mocy, aby wyjść z tej sytuacji. Nie możemy zawieść słuchaczy i postawić wszystkiego, mówi Gunilla Lundgren.

„Zdobywcy nagród otrzymują dużą liczbę zaproszeń w ciągu tygodnia Noblowskiego i sami decydują, miejscach które odwiedzą. Olga Tokarczuk odmówiła wszystkich wizyt szkolnych ”, informuje Rebecka Oxelström, Menedżer ds. Komunikacji Muzeum Nobla

Od ponad 30 lat uczniowie w Rinkeby interesują się literacką Nagrodą Nobla, podczas spotkań z laureatami uczestnicy studiują i omawiają teksty autora.

W tegoroczne spotkanie z pisarzami zaangażowało się ponad 60 studentów z Rinkeby i Tensta. Wśród przygotowujących spotkanie są również nauczyciele i pracownicy biblioteki. Gunilla Lundgren mówi, że nie jest pewna, czy tradycję uda się utrzymać przy życiu.

– Musimy to dokładnie przemyśleć. Wiele osób wykonuje dużo pracy wolontariackiej. Nie chcę angażować tylu ludzi w tak wielką pracę, mówi Gunilla Lundgren.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...