fbpx

Olga Tokarczuk nie odwiedzi Rinkeby

Żaden z tegorocznych laureatów Nagrody Nobla w literaturze nie odwiedzi w tym roku Rinkeby. Peter Handke nie został zaproszony, a Olga Tokarczuk nie może uczestniczyć.

Na początku listopada, założycielka spotkania “Nobel w Rinkeby”, Gunnilla Lundgren, ogłosiła, że jeden ze zdobywców nagrody Peter Handke, nie został zaproszony do Rinkeby, ponieważ istniało ryzyko protestów.

Teraz poinformowano, że Olga Tokarczuk, która w tym roku również otrzymała Literacką Nagrodę Nobla, nie odwiedzi szkoły w Rinkeby, pisze Dagens Nyheter.

– Jesteśmy rozczarowani. Ale nadal zrobimy co w naszej mocy, aby wyjść z tej sytuacji. Nie możemy zawieść słuchaczy i postawić wszystkiego, mówi Gunilla Lundgren.

„Zdobywcy nagród otrzymują dużą liczbę zaproszeń w ciągu tygodnia Noblowskiego i sami decydują, miejscach które odwiedzą. Olga Tokarczuk odmówiła wszystkich wizyt szkolnych ”, informuje Rebecka Oxelström, Menedżer ds. Komunikacji Muzeum Nobla

Od ponad 30 lat uczniowie w Rinkeby interesują się literacką Nagrodą Nobla, podczas spotkań z laureatami uczestnicy studiują i omawiają teksty autora.

W tegoroczne spotkanie z pisarzami zaangażowało się ponad 60 studentów z Rinkeby i Tensta. Wśród przygotowujących spotkanie są również nauczyciele i pracownicy biblioteki. Gunilla Lundgren mówi, że nie jest pewna, czy tradycję uda się utrzymać przy życiu.

– Musimy to dokładnie przemyśleć. Wiele osób wykonuje dużo pracy wolontariackiej. Nie chcę angażować tylu ludzi w tak wielką pracę, mówi Gunilla Lundgren.

Strona główna Wiadomości Szwecja Olga Tokarczuk nie odwiedzi Rinkeby

Warto przeczytać

Szwecja: stopa bezrobocia wzrosła w drugim kwartale 2020 roku

Z opublikowanych we wtorek statystyk wynika, że pandemia koronawirusa przyczyniła się do wzrostu stopy bezrobocia w Szwecji. Kryzys wywołany przez COVID-19 szczególnie...

Sąd uchyla deportację

Szwedzki sąd apelacyjny uchylił nakaz deportacji migranta skazanego za zgwałcenie dziecka ponad 100 razy. Migrant został początkowo skazany za...

30% populacji w Szwecji jest już odporna na COVID-19

Architekt szwedzkiej strategii niestosowania blokad powiedział, że nawet 30% populacji może być teraz odporna na COVID-19, co nie jest poparte żadnymi...