Nowe prawo podatkowe dla pracowników najemnych w Szwecji od 1 stycznia 2021 roku.

Jaki podatek najlepiej wybrać dla pracowników najemnych w Szwecji? Czy polskie firmy jednoosobowe muszą płacić podatek w Szwecji od 1 stycznia 2021 roku?

Jaki podatek najlepiej wybrać dla pracowników najemnych w Szwecji? 

Opodatkowanie pracowników najemnych będzie traktowane zgodnie z ustawą o specjalnym podatku dochodowym (SINK) lub ustawą o podatku dochodowym (IL) w taki sam sposób, jak w przypadku pracowników zagranicznych zatrudnionych bezpośrednio przez szwedzkiego pracodawcę.

Co znaczy SINK?

Specjalny podatek dochodowy dla nierezydentów (SINK) oznacza, że dochód z usług nabytych w wyniku działalności w Szwecji przez osoby fizyczne będące rezydentami za granicą jest opodatkowany w wysokości 25% wynagrodzenia brutto. 

Nie można dokonać żadnych odliczeń od podatku, a dochód nie musi być zadeklarowany, ponieważ SINK jest ostatecznym podatkiem.

Z opodatkowania SINK mogą korzystać tylko osoby, które nie przekroczą 183 dni pobytu w Szwecji.

Diety za podróże, wyżywienie i zakwaterowanie nie podlegają opodatkowaniu w przypadku zastosowania SINK

Jest to dobrowolne być opodatkowanym zgodnie z SINK i dlatego można wybrać ten przepis zamiast innego przepisu o opodatkowaniu zgodnie z ustawą o podatku dochodowym (IL). Wniosek o opodatkowanie SINK składa się do Szwedzkiej Agencji Podatkowej (Skatteverket). Decyzja jest wymagana, zanim przepisy będą mogły być stosowane tzn. przed 1 stycznia 2021. Ze względu na długi okres oczekiwania decyzji ze szwedzkiego urzędu skarbowego jest raczej niemożliwe uzyskać decyzje na wymagany czas.

Zalety prawa dotyczącego podatku dochodowego od świadczeń, 30 % (IL)

Zaletą IL jest to, że można dokonać pewnych odliczeń od podatku, np. Jeżeli co najmniej 90% zarobków pochodzi ze Szwecji, można również dokonać następujących tak zwanych osobistych odliczeń: ogólnych odliczeń, podstawowych odliczeń, odliczeń podatkowych od pracy, odliczeń od kosztów odsetek, odliczeń podatkowych ze względu na tzw. podwójne zamieszkanie i dojazd do pracy.

W szczególności system odliczeń podatkowych od pracy oznacza, że coraz mniej osób decyduje się na opodatkowanie SINK, ponieważ przy średnim dochodzie całkowity podatek będzie niższy niż 25%, a poza tym będzie można najprawdopodobniej odliczyć podatek zapłacony w Polsce na poczet dochodów w Szwecji według umowy polsko szwedzkiej o unikaniu podwójnego opodatkowania. Będzie również można we wniosku rejestracyjnym do Skatteverket wnioskować o zaniżenie podatku.

Jeżeli formalny pracodawca nie dokonał odliczenia podatku, Szwedzka Agencja Podatkowa może zdecydować o odpowiedzialności polskiego pracodawcy. 

Czy polskie firmy jednoosobowe musza rejestrować się w Szwecji od 1 stycznia 2021?

Polskie firmy jednoosobowe, które prowadza działalność gospodarczą w Szwecji, powinny zarejestrować się do tzw. F-skatt w skatteverket. Zatwierdzenie podatku F oznacza, że sam jesteś odpowiedzialny za zapłatę wstępnego podatku na rzecz Szwedzkiej Agencji Podatkowej.

Firmy szwedzkie nie mogą wtedy odliczyć podatku wstępnego 30 % od kwoty na fakturze, jeżeli polski podwykonawca pokaże, że ma zatwierdzony F-skatt. (Formularz SKV 4632 “Rejestracja podatkowa dla przedsiębiorców zagranicznych”).

Wniosek o zwolnienie z podatku szwedzkiego 

Jeżeli polska firma nie podlega opodatkowaniu w Szwecji, może złożyć wniosek do Skatteverket, aby szwedzki kontrahent nie odliczał 30 % podatku od kwoty na fakturze wystawionej przez polskiego podwykonawcę. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony przez Szwedzką Agencję Podatkową, można później pokazać decyzję szwedzkiemu klientowi. Wniosek w formie listu powinien zawierać następujące dane:

Nazwa i adres firmy szwedzkiej, numer identyfikacyjny firmy, okres i powód, dla którego chcesz, aby dochody z pracy wykonanej w Szwecji były zwolnione z odliczenia podatku (że nie podlegasz opodatkowaniu w Szwecji).

Jak liczyć dni pobytu według nowego prawa dla pracowników najemnych w Szwecji

Wejście w życie

Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2021 r.


Autor: Renata Urbanska, księgowa i doradca podatkowy, Prestanda Företagsservice AB tel. 0760 194 871. www.prestanda.eu, prestanda.info@gmail.com

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...