Członek Akademii Szwedzkiej uważa, że „szybko zapomnimy o pandemii koronawirusa”

Peter Englund – historyk, filozof i archeolog, członek Akademii Szwedzkiej – brał udział w rozmowie z dziennikarzami Sveriges Television, która poświęcona była koronawirusowi. 63-latek stwierdził, że „wkrótce po ustąpieniu pandemii COVID-19 popadnie w zapomnienie”.

„Pandemia koronawirusa nie rzuci na życie człowieka żadnego mrocznego cienia – mogę to właściwie obiecać”, powiedział Englund. W jego opinii konsekwencje postcovidowe będą „praktyczne”.

Wybitny historyk przywołuje przykład pandemii grupy „Hiszpanki”, za sprawą której w latach 1918–1920 na całym świecie mogło umrzeć od 21 mln do nawet 100 mln ludzi, a na którą zachorowała jedna trzecia całej populacji.

Englund zauważa, że o „Hiszpance” zapomniano stosunkowo szybko, a dziś – w dobie światowej epidemii – niemal nikt nie przywołał jej historii. Pandemia grypy miała jednak inny wpływ: odcisnęła piętno na sposobie funkcjonowania służby zdrowia po zwalczeniu wirusa.

Członek Akademii Szwedzkiej – instytucji kultury i nauki, przyznającej co roku Nagrodę Nobla – spodziewa się podobnych konsekwencji, gdy pandemia COVID-19 dobiegnie końca. Uważa, że zmienią się nawyki pracowników służby zdrowia i pacjentów. Uważa też, że zmieni się środowisko akademickie, a loty na konferencje naukowe do daleko położonych państw staną się mniej popularne.

Tak wyobraża sobie Englund kilka najbliższych lat po zakończeniu pandemii, ale finalnie życie człowieka nie ulegnie większej zmianie. Englund argumentuje to w następujący sposób:

„Potrzeba bliskości, dotyku, przebywania wspólnie na małej przestrzeni jest dla nas czymś naturalnym i oczywiście wszyscy chcemy do tego powrócić. Gdy już to nastąpi, przez pewien czas możemy czuć się nieswojo, ale w końcu wrócimy do normalności.”

Englund, jako historyk, specjalizuje się w okresie świetności Szwecji (przypadającym na XVII wiek). Członkiem Akademii Szwedzkiej naukowiec został w 2002 roku, a następnie od 2009 do 2015 był jej sekretarzem.

W Szwecji z powodu COVID-19 zmarło 6736 ofiar (stan na 30 listopada).

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...