Norweski koncern energetyczny Statkraft złożył do szwedzkiego rządu wniosek o licencję na budowę morskiej farmy wiatrowej Baltic Offshore Delta North na Morzu Bałtyckim. Projekt zakłada powstanie do 105 turbin wiatrowych około 100 km na wschód od Sztokholmu, które – jak zapewnia inwestor – nie będą widoczne z lądu.
„Region Sztokholmu będzie miał potencjał do otrzymania rocznej produkcji około 8 TWh energii elektrycznej z Delta North, co odpowiada 40 procentom obecnego zużycia energii elektrycznej w okręgu sztokholmskim” – zapowiada Statkraft w komunikacie prasowym.
Farma wiatrowa ma powstać na obszarze o małym natężeniu ruchu morskiego, co minimalizuje ryzyko konfliktów z innymi użytkownikami morza. Ukończenie inwestycji planowane jest na 2033 rok.
Jednak przyszłość morskich farm wiatrowych w Szwecji stoi pod znakiem zapytania. Gry Johanne Åmodt, szefowa Statkraft ds. morskiej energetyki wiatrowej w regionie nordyckim, przyznaje, że Szwecja jest wymagającym krajem dla tego typu projektów.
„Jesteśmy ciekawi, jak Szwedzi myślą o tym, jak mogą zapewnić, że morska energia wiatrowa stanie się opłacalna w dłuższej perspektywie. W końcu musimy mieć rentowność projektów, aby inwestować” – mówi Åmodt.
Wątpliwości co do opłacalności inwestycji w morską energetykę wiatrową w Szwecji pojawiły się po decyzji państwowej spółki Vattenfall o rezygnacji z budowy dużej farmy wiatrowej Kriegers Flak u wybrzeży Skanii.
Powodem tej decyzji są nowe warunki stawiane przez rząd, który chce, aby to inwestorzy, a nie państwo, ponosili koszty podłączenia farm wiatrowych do krajowej sieci energetycznej.
„Jest to jeden z kilku czynników, ale oczywiście jest to ważny czynnik w tym kontekście” – powiedziała Anna Borg, dyrektor generalna Vattenfall, w wywiadzie dla Dagens Industri.
Borg ostrzega, że istnieje również ryzyko wstrzymania projektu elektrowni wiatrowej Kattegatt Syd poza Falkenbergiem.
Statkraft nie jest jedyną firmą, która chce inwestować w morską energetykę wiatrową w Szwecji. Na pozwolenie na budowę czekają projekty firm Deep Wind Offshore (farma wiatrowa Erik Segersäll), Eolus (Skidbladner) i Freja Offshore (Dyning).
- Obawy w Danii: Czy USA mogą zdalnie wyłączyć duńskie myśliwce F-35? Politycy zaniepokojeni po doniesieniach o „wyłączniku awaryjnym”
- Spadek użycia prezerwatyw w Skandynawii: Szwecja najlepsza, ale niepokój o młodych. Badanie RFSU
- Szwedzcy żołnierze w misji NATO na Łotwie ukarani za incydenty alkoholowe.
- Szwecja zaostrza kontrole przy nadawaniu obywatelstwa: Osobista weryfikacja tożsamości i badanie przeszłości
- Raport: Demokracja i praworządność w Europie słabną, Szwecja nie jest wyjątkiem. Krytyka przyspieszonego procesu legislacyjnego i ograniczeń praw