fbpx

Największy spadek od 40 lat: szwedzka gospodarka spowalnia

Według nowych danych, szwedzki PKB odnotował największy spadek w jednym kwartale od 1980 roku.

PKB Szwecji spadło o 8,6 procent w drugim kwartale, według Statistics Sweden.

“Spadek PKB jest największy w jednym kwartale od 1980 roku”, mówią krajowi analitycy gospodarki o aktywności gospodarczej w porównaniu z pierwszym kwartałem roku.

Spadek produktu krajowego brutto (PKB) w porównaniu z drugim kwartałem 2019 roku wyniósł 8,2 procent. Przedstawione liczby mają charakter wstępny, a aktualizacja spodziewana jest 28 sierpnia. Chociaż spadek był znaczny, analitycy w dużej mierze się go spodziewali.

“Spodziewaliśmy się tego, dramatyczne pogorszenie koniunktury. Ale w porównaniu z innymi krajami jest znacznie lepiej, na przykład w porównaniu z południową Europą” – powiedział Agencji informacyjnej TT główny analityk banku Nordea, Torbjörn Isaksson.

W drugim kwartale PKB strefy euro spadł o 12,1%, a jeszcze bardziej spadł w Hiszpanii, Włoszech i Francji, gdzie blokady w wyniku pandemii szczególnie mocno dotknęły sektor turystyczny.

W odróżnieniu od większości krajów europejskich Szwecja nigdy nie wprowadziła tzw. blokady podczas pandemii koronawirusa, w dużej mierze utrzymując działalność przedsiębiorstw, choć wiele z nich odnotowało spadek liczby klientów.

Strategia covidowa w Szwecji – sukces czy porażka?

Szwedzcy urzędnicy podkreślali, że ich strategia zawsze była ukierunkowana na zdrowie publiczne, a nigdy specjalnie na ratowanie gospodarki.

„The Times of India”: Szwedzi inteligentnie praktykują dystans społeczny, a lockdown jest zbędny

W momencie kiedy Szwecja podała dane dotyczące PKB za pierwszy kwartał roku, wpływ pandemii Covid-19 nie był jeszcze widoczny, a kraj odnotował wzrost o 0,1 procent.

Oznacza to, że Szwecja nie znajduje się jeszcze w recesji, którą technicznie definiuje się jako dwa kolejne spadki PKB kwartał do kwartału.

Fox News o sytuacji epidemicznej w Szwecji i odporności stadnej

Strona główna Wiadomości Koronawirus w Szwecji Największy spadek od 40 lat: szwedzka gospodarka spowalnia

Warto przeczytać

Sześć pięknych szwedzkich miast o których mogłeś nie słyszeć

Ystad Jeśli jesteś fanem skandynawskich kryminałów na pewno słyszałeś o Ystad. Tutaj ‘zamieszkuje’ filmowy detektyw Kurt Wallander i tutaj kręcono zdjęcia, zarówno do oryginalnej jak...

Tegnell o wzroście zachorowań na koronawirusa: „zmierzamy w złym kierunku”

Szwecja. Podczas gdy premier znów ostrzega obywateli, by stosowali się do restrykcji i nakazów, obowiązujących od początku pandemii koronawirusa, Andersowi Tegnellowi zbiera...

Premier Szwecji: „pracujcie zdalnie, nie obejmujcie bliskich i przyjaciół”

Premier Stefan Löfven, zaniepokojony rosnącą liczbą nowych infekcji koronawirusowych, wezwał Szwedów do bezwzględnego przestrzegania odgórnych restrykcji. Choć druga fala zachorowań nie  dotarła...