Największy spadek od 40 lat: szwedzka gospodarka spowalnia

Według nowych danych, szwedzki PKB odnotował największy spadek w jednym kwartale od 1980 roku.

PKB Szwecji spadło o 8,6 procent w drugim kwartale, według Statistics Sweden.

“Spadek PKB jest największy w jednym kwartale od 1980 roku”, mówią krajowi analitycy gospodarki o aktywności gospodarczej w porównaniu z pierwszym kwartałem roku.

Spadek produktu krajowego brutto (PKB) w porównaniu z drugim kwartałem 2019 roku wyniósł 8,2 procent. Przedstawione liczby mają charakter wstępny, a aktualizacja spodziewana jest 28 sierpnia. Chociaż spadek był znaczny, analitycy w dużej mierze się go spodziewali.

“Spodziewaliśmy się tego, dramatyczne pogorszenie koniunktury. Ale w porównaniu z innymi krajami jest znacznie lepiej, na przykład w porównaniu z południową Europą” – powiedział Agencji informacyjnej TT główny analityk banku Nordea, Torbjörn Isaksson.

W drugim kwartale PKB strefy euro spadł o 12,1%, a jeszcze bardziej spadł w Hiszpanii, Włoszech i Francji, gdzie blokady w wyniku pandemii szczególnie mocno dotknęły sektor turystyczny.

W odróżnieniu od większości krajów europejskich Szwecja nigdy nie wprowadziła tzw. blokady podczas pandemii koronawirusa, w dużej mierze utrzymując działalność przedsiębiorstw, choć wiele z nich odnotowało spadek liczby klientów.

Strategia covidowa w Szwecji – sukces czy porażka?

Szwedzcy urzędnicy podkreślali, że ich strategia zawsze była ukierunkowana na zdrowie publiczne, a nigdy specjalnie na ratowanie gospodarki.

„The Times of India”: Szwedzi inteligentnie praktykują dystans społeczny, a lockdown jest zbędny

W momencie kiedy Szwecja podała dane dotyczące PKB za pierwszy kwartał roku, wpływ pandemii Covid-19 nie był jeszcze widoczny, a kraj odnotował wzrost o 0,1 procent.

Oznacza to, że Szwecja nie znajduje się jeszcze w recesji, którą technicznie definiuje się jako dwa kolejne spadki PKB kwartał do kwartału.

Fox News o sytuacji epidemicznej w Szwecji i odporności stadnej

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Norwegia izoluje się – zamyka granicę

Norwegia ogłosiła w środę, że zamknie swoje granice dla prawie wszystkich nierezydentów, aby uniknąć rozprzestrzeniania się nowych szczepów koronawirusa. „Od...

Sztokholm: dwa ataki na ten sam kościół w ciągu zaledwie tygodnia

W okręgu Spånga-Tensta, w zachodniej części Sztokholmu, stoi zabytkowy kościół Spånga, którego najstarsza część wybudowana została około 1175–1200 roku....

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których wynika, że w 2020 roku wzrosła liczba zgłoszonych na policję...

Musisz przeczytać

Norwegia izoluje się – zamyka granicę

Norwegia ogłosiła w środę, że zamknie swoje granice dla...

Twórcy filmu dokumentalnego o MF Estonia mogą trafić do więzienia

Dwaj filmowcy, którzy za sprawą swojego dokumentu rzucili nowe...