fbpx

Norweskie wojsko w gotowości na ‘masowe przybycie’ uchodźców

 

Norweskie siły zbrojne przygotowały baraki, transport oraz śpiwory dla 3,000 uchodźców w oczekiwaniu na ‘masowe przyjazdy’ uchodźców.

Minister Obrony powiedziała, że uchodźcy nie będą umieszczani razem z wojskiem, ale wskazała 4 miejsca odpowiednie do przyjęcia uchodźców.

Kraje nordyckie przeżywają od kilku miesięcy ciągły wzrost liczby przybywających imigrantów, wielu z ogarniętej wojną Syrii.

Wczoraj, ponad 1,000 uchodźców przybyło do Danii. Ponad 200 próbowało pieszo udać się autostradą do Kopenhagi w celu dalszej podróży do Szwecji, gdzie obowiązują łagodniejsze przepisy imigracyjne w stosunku do uchodźców z Syrii.

Mieszkańcy Sztokholmu witają uchodźców

Ostatniej nocy, a także dzisiaj, wielu uchodźców przyjechało do szwedzkiego granicznego miasta Malmö, gdzie wolontariusze na stacji kolejowej kierują ich dalej poprzez Göteborg do Oslo.

Norwegia spodziewa się masowego przyjazdu uchodźców, gdyż liczba osób uciekających z Syrii zwiększyła się w tym roku o 40 procent.

Według Ministerstwa Obrony, zasoby wojskowe zostaną wykorzystane tylko, jeśli zabraknie już miejsc w cywilnych ośrodkach, co wydaje się, że właśnie nastąpiło.

Norweski miliarder oferuje 5,000 noclegów dla uchodźców

W poniedziałek Norweski Wydział Imigracyjny UDI poprosił Czerwony Krzyż o przygotowanie noclegów dla uchodźców, gdyż brakuje już miejsc dla nowo przybywających. Norweskie władze nigdy przedtem nie prosiły o pomoc w zakwaterowaniu uchodźców.

“Oznacza to, że ci dla których nie znalazło się miejsce w hotelu, w obozie lub centrum dla uchodźców nie będą musieli spać na ulicy lub w biurze imigracyjnym w Tøyen,” powiedziała norweskiej gazecie Aftenposten Åsne Havnelid z Czerwonego Krzyża.

“Dostaną oni gorący posiłek, nocleg w łóżku i będą bezpieczni. To władze są odpowiedzialne za przyjęcie uchodźców, ale my chętnie pomożemy w takich przypadkach.”

Facebook

Strona główna Wiadomości Norwegia Norweskie wojsko w gotowości na 'masowe przybycie' uchodźców

Warto przeczytać

Szwecja: poluzowane zostaną restrykcje covidowe wobec seniorów

Szwecja wprowadza obostrzenia regionalne z powodu pandemii koronawirusa – na pierwszy ogień poszła Uppsala. 170 tys. mieszkańców regionu poproszono, by pracowali zdalnie...

Silniejsze restrykcje epidemiczne od 19 października. Co musisz wiedzieć?

W przyszłym tygodniu w Szwecji ponownie zaostrzone zostaną restrykcje epidemiczne. Regionalnym władzom umożliwione zostanie wprowadzenie dodatkowych wytycznych, np. w kwestii zakupów w...

Udaremniona próba ucieczki. Zabójca nie zdołał zbiec z więzienia

Peter Madsen, wynalazca i konstruktor, skazany na dożywotnie więzienie za morderstwo, usiłował uciec z więzienia. Został jednak złapany i ponownie trafi za...