Norweskie wojsko w gotowości na ‘masowe przybycie’ uchodźców

 

Norweskie siły zbrojne przygotowały baraki, transport oraz śpiwory dla 3,000 uchodźców w oczekiwaniu na ‘masowe przyjazdy’ uchodźców.

Minister Obrony powiedziała, że uchodźcy nie będą umieszczani razem z wojskiem, ale wskazała 4 miejsca odpowiednie do przyjęcia uchodźców.

Kraje nordyckie przeżywają od kilku miesięcy ciągły wzrost liczby przybywających imigrantów, wielu z ogarniętej wojną Syrii.

Wczoraj, ponad 1,000 uchodźców przybyło do Danii. Ponad 200 próbowało pieszo udać się autostradą do Kopenhagi w celu dalszej podróży do Szwecji, gdzie obowiązują łagodniejsze przepisy imigracyjne w stosunku do uchodźców z Syrii.

Mieszkańcy Sztokholmu witają uchodźców

Ostatniej nocy, a także dzisiaj, wielu uchodźców przyjechało do szwedzkiego granicznego miasta Malmö, gdzie wolontariusze na stacji kolejowej kierują ich dalej poprzez Göteborg do Oslo.

Norwegia spodziewa się masowego przyjazdu uchodźców, gdyż liczba osób uciekających z Syrii zwiększyła się w tym roku o 40 procent.

Według Ministerstwa Obrony, zasoby wojskowe zostaną wykorzystane tylko, jeśli zabraknie już miejsc w cywilnych ośrodkach, co wydaje się, że właśnie nastąpiło.

Norweski miliarder oferuje 5,000 noclegów dla uchodźców

W poniedziałek Norweski Wydział Imigracyjny UDI poprosił Czerwony Krzyż o przygotowanie noclegów dla uchodźców, gdyż brakuje już miejsc dla nowo przybywających. Norweskie władze nigdy przedtem nie prosiły o pomoc w zakwaterowaniu uchodźców.

“Oznacza to, że ci dla których nie znalazło się miejsce w hotelu, w obozie lub centrum dla uchodźców nie będą musieli spać na ulicy lub w biurze imigracyjnym w Tøyen,” powiedziała norweskiej gazecie Aftenposten Åsne Havnelid z Czerwonego Krzyża.

“Dostaną oni gorący posiłek, nocleg w łóżku i będą bezpieczni. To władze są odpowiedzialne za przyjęcie uchodźców, ale my chętnie pomożemy w takich przypadkach.”

Facebook

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...