fbpx

Największa kolekcja złota Vikingów odnaleziona w Danii

Trzech archeologów-amatorów odnalazło największy w Danii złoty skarb Wikingów.

Grupa trzech archeologów, nazywających siebie Team Rainbow Power, odnalazła 7 bransoletek z czasów Wikingów na polu w gminie Vejen w Jutlandii. Bransoletki, sześć złotych i jedna srebrna, datowane są na około 900 rok.  

Znalezione przedmioty łącznie ważą około 900 gramów, co czyni to odkrycie największym złotym skarbem Wikingów odnalezionym w Danii.

Marie Aagaard Larsen członkini Teamu Rainbow Power powiedziała, że jej poszukiwania na polu zaczęły się dosłownie 10 minut przed odnalezieniem skarbu.

„Naprawdę czuliśmy się tak jak byśmy znaleźli garniec złoto po drugie stronie tęczy, gdy trafiliśmy na pierwszą bransoletkę, ale kiedy pojawiły się następne to stało się praktycznie nierealne,” powiedziała w oświadczeniu prasowym wydanym przez Duńskie Muzeum Narodowe.

Trójka odkrywców Poul Nørgaard Pedersen, Marie Aagaard Larsen oraz Kristen Dreiøe.
Trójka odkrywców Poul Nørgaard Pedersen, Marie Aagaard Larsen oraz Kristen Dreiøe.

Po odnalezieniu 3 pierwszych przedmiotów, archeologowie amatorzy zadzwonili po profesjonalną pomoc w postaci Larsa Grundvada z Muzeum Sønderskov, który powiedział, że był zszokowany odkryciem.

„W muzeum rozmawialiśmy, że warto byłoby sprawdzić ten teren wykrywaczami metali, gdyż w 1911 roku znaleziono tam 67 gramowy złoty łańcuszek. Jednak nawet w najśmielszych fantazjach nie przypuszczałem, że trójka amatorów może znaleźć 7 bransoletek z ery Wikingów,” powiedział Grudvad, dodając że prawdopodobnie łańcuszek znaleziony ponad 100 lat temu jest częścią tego samego skarbu.

Dwie z nowo znalezionych bransoletek są wykonane w tak zwanym stylu Jelling, który łączony jest w wysokimi warstwami społeczeństwa w czasach Wikingów. Peter Pentz, ekspert w sprawach Wikingów w Muzeum Narodowym twierdzi, że bransoletki mogły być używane przez przywódcę Wikingów do zawierania sojuszy lub wynagradzania wierności.

Strona główna Wiadomości Dania Największa kolekcja złota Vikingów odnaleziona w Danii

Warto przeczytać

Sześć pięknych szwedzkich miast o których mogłeś nie słyszeć

Ystad Jeśli jesteś fanem skandynawskich kryminałów na pewno słyszałeś o Ystad. Tutaj ‘zamieszkuje’ filmowy detektyw Kurt Wallander i tutaj kręcono zdjęcia, zarówno do oryginalnej jak...

Podróże zagraniczne ze Szwecji: gdzie są możliwe, a gdzie lepiej ich unikać?

W czasach pandemii koronawirusa podróże za granicę są nie tylko niewskazane, ale czasem też niemożliwe. Przed każdym wyjazdem powinniśmy zapoznać się z...

Tegnell o wzroście zachorowań na koronawirusa: „zmierzamy w złym kierunku”

Szwecja. Podczas gdy premier znów ostrzega obywateli, by stosowali się do restrykcji i nakazów, obowiązujących od początku pandemii koronawirusa, Andersowi Tegnellowi zbiera...