Już niedługo rozpocznie się prawdziwie skandynawski weekend w Warszawie.

Szwedzki Stół Filmowy to nie tylko przegląd kinematografii, ale także wydarzenia towarzyszące m.in wywiady z twórcami, bezpłatne lekcje języka szwedzkiego,warsztaty plastyczne dla najmłodszych, konferencje. Spotkania przybliżają kulturę skandynawską, zapewniają kontekst, który pomaga w odbiorze filmów i ich lepszym zrozumieniu.

Inicjatorem wydarzenia jest Szwedzki Stół Filmowy- od 2014r. organizator przeglądu kina skandynawskiego w Krakowie, twórca sekcji ,,Spojrzenie na Szwecje’’ w ramach 56. Edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego, a także pomysłodawca projektu Polish Film Feast (przegląd polskich filmów krótkometrażowych w Szwecji)

Po licznych pokazach w Krakowie powstał pomysł zorganizowania pierwszego pokazu Szwedzkiego Stołu Filmowego w Warszawie! We współpracy z Ambasadą Królestwa Szwecji w Warszawie, Prochowni Żoliborz i fundacji Wyświetl Film 19 czerwca organizowane jest filmowe Midsommar w stolicy.

W programie m.in prelekcja dotycząca obchodów szwedzkiej nocy świętojańskiej (Midsommar) wraz z prezentacją krótkiego filmu przygotowanego przez Svenska Institutet i plenerowy pokaz filmu Svenskjävel/Underdog. Jest to pełnometrażowy debiut Ronniego Sandahla, prezentowany na międzynarodowych festiwalach m.in. w Chicago, czy Zurychu. Opowiada historia młodej szwedzkiej emigrantki, która w poszukiwaniu pracy udaje się do Oslo. Reżyser w ciekawy sposób pokazuje jak kryzys ekonomiczny odmienił układ sił w Skandynawii i jak Norwegia z „upośledzonego kuzyna Szwecji” stała się dla wielu ziemią obiecaną.

Skandynawską niedziele w Prochowni Żoliborz zaczynamy od godz 20.00, projekcja filmu startuje o godz 21.30.