fbpx

6-godzinny tryb pracy? W Szwecji jest to możliwe

Im dłużej pracujesz, tym więcej zrobisz? Nie w Göteborgu. Wprowadzono tam 6-godzinne zmiany, które okazały się bardziej efektywne i opłacalne dla pracodawców.

Większość pracowników spędza więcej czasu z kolegami z pracy niż ze swoją własną rodziną. Przeciętny pracownik z USA pracuje ok. 47 godzin tygodniowo. Trudno w takiej sytuacji mówić o życiu prywatnym – w końcu po powrocie do domu człowiek jest wykończony. Brak równowagi między tymi dwiema sferami prowadzi często do narastającej frustracji.

Z tego powodu w jednym ze szwedzkich miast zaczęto wprowadzać 6-godzinny tryb pracy. W kwietniu 2014 roku władze Göteborgu zdecydowały, że taka zmiana zostanie wprowadzona w celach eksperymentalnych – aby sprawdzić, czy zwiększy produktywność pracowników, a zarazem zmniejszy koszty ich zatrudnienia. Jak dotąd akcja okazała się sukcesem.

Zasady zaczęły obowiązywać między innymi w domu opieki, gdzie czas pracy pielęgniarek znacznie się skrócił.

Zarządzająca placówką Ann-Charlotte Dahlbom Larsson przyznała, że od lat 90. ośrodek borykał się z problemem wciąż zwiększającej się ilości obowiązków, a przy tym małej ilości rąk do pracy. Okazało się, że spora część personelu była zwyczajnie wycieńczona. W tym przypadku brak równowagi między życiem zawodowym a prywatnym okazał się zgubny także dla pracodawcy.

Ann-Charlotte Dahlbom z rezydentem swojego ośrodka opiekuńczegoAnn-Charlotte Dahlbom z rezydentem swojego ośrodka opiekuńczego

Po wprowadzeniu 6-godzinnego dnia pracy pielęgniarki były bardziej energiczne, mniej zestresowane i chętniej spędzały czas z rezydentami ośrodka.

Choć zarządzający musieli zatrudnić 14 dodatkowych osób, aby móc wprowadzić krótsze zmiany, ta zmiana i tak finansowo im się opłaciła. Efekty zmian są podpatrywane przez innych pracodawców, którzy również widzą w tym potencjał. Szwedzi zaczęli od sektora publicznego – dwa inne szpitale w Göteborgu również wprowadzą nowy schemat godzinowy.

Göteborg nie jest pierwszym miejscem, w którym odkryto, że zmniejszona ilość godzin pozytywnie wpływa na jakość pracy.

Już w tamtym roku ekonomiści ze Stanford zauważyli, że zwiększanie czasu pracy wcale nie oznacza, że pracownik wykona jej więcej.

Jest wręcz odwrotnie – efektywność maleje wraz z każdą godziną. Przykładem są chociażby Brytyjczycy, którzy pracują więcej niż np. Francuzi i Niemcy, ale ich efektywność jest średnio od 27 do 31 % mniejsza.

Facebook

Strona główna Wiadomości Szwecja 6-godzinny tryb pracy? W Szwecji jest to możliwe

Warto przeczytać

Szwecja: poluzowane zostaną restrykcje covidowe wobec seniorów

Szwecja wprowadza obostrzenia regionalne z powodu pandemii koronawirusa – na pierwszy ogień poszła Uppsala. 170 tys. mieszkańców regionu poproszono, by pracowali zdalnie...

Silniejsze restrykcje epidemiczne od 19 października. Co musisz wiedzieć?

W przyszłym tygodniu w Szwecji ponownie zaostrzone zostaną restrykcje epidemiczne. Regionalnym władzom umożliwione zostanie wprowadzenie dodatkowych wytycznych, np. w kwestii zakupów w...

Udaremniona próba ucieczki. Zabójca nie zdołał zbiec z więzienia

Peter Madsen, wynalazca i konstruktor, skazany na dożywotnie więzienie za morderstwo, usiłował uciec z więzienia. Został jednak złapany i ponownie trafi za...