Nacjonaliści powiązani z dużą partią dynamitu przejętą w Szwecji

Szwedzkie media w środę doniosły, że lokalny polityk anty-imigracyjnej partii szwedzkich demokratów (Sverigedemokraterna), odszedł z partii po tym jak został powiązany z 550 kilogramami dynamitu, znalezionymi w Halland.

Policja z zachodniej Szwecji we wtorek aresztowała dwóch mężczyzn a podczas przeszukania samochodu i dwóch mieszkań w Falkenberg, odnalazła dużą ilość materiałów wybuchowych.

Mężczyźni, trzydziestoletni i czterdziestoletni stanęli przed sądem za okręgowym w Varberg, oskarżeni o złamanie zakazu posiadania materiałów wybuchowych.

Policja ujawniła we wtorek wieczorem, że w sprawie zostały także przesłuchane dwie inne osoby: 71 letnia kobieta oraz 33 letni mężczyzna.

Christian Krappedal, rzecznik anty-imigracyjnej partii szwedzkich demokratów, powiedział agencji informacyjnej TT, że jeden z podejrzanych był radnym tej partii w regionie Halland.Gazeta Hallands Nyheter, doniosła w środowe południe, że przywódcy lokalnego oddziału partii potwierdzili otrzymanie prośby, o wypisanie z partii tej osoby.

Wiadomości te, pojawiły się po tym, jak szwedzkie media głośno spekulowały o tym, że co najmniej jeden z podejrzanych w tej sprawie, znany był z popierania prawicowego ekstremizmu i że w jednym z mieszkań znaleziono nazistowską propagandę.

Tommy Nyman, inspektor policji pracujący przy tej sprawie, odmówił, w rozmowie z portalem The Local, jeszcze przed oświadczeniem Krappedala, komentowania spekulacji prasowych, ale przyznał, że był to dramatyczny tydzień dla policji.

."Tak, tak było," potwierdził.

"550 kg dynamitu … to bardzo dużo i nieczęsto trafiamy na takie znaleziska. Najpierw odnaleźliśmy 150 kg materiałów wybuchowych w mieszkaniu. Następnie po otrzymaniu informacji znaleźliśmy jeszcze trochę w samochodzie oraz 350 kg w kolejnym budynku," dodał.

Podejrzani nie zostali przez szwedzkie media wymienieni z imienia i nazwiska. Ale Anders Roy, prawnik starszego z zatrzymanych, powiedział Aftonbladet, że jego klient miał do czynienia z dynamitem z racji swojej pracy i nie planował żadnych działań łamiących prawo.    

Młodszy z podejrzanych, przyznał się do kupowania materiałów wybuchowych od swojego starszego przyjaciela, powiedział gazecie jego prawnik, Lars Brandel.

Falkenberg w zachodniej Szwecji, jest bardzo miłym miasteczkiem handlowym na wybrzeżu, istniejącym od XIII wieku. Ma 20,000 mieszkańców i jest położone 100 km na południe od Gothenburga.

Przyłącz się do Naszej grupy na Facebook  Polonia w Szwecji

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Norwegia izoluje się – zamyka granicę

Norwegia ogłosiła w środę, że zamknie swoje granice dla prawie wszystkich nierezydentów, aby uniknąć rozprzestrzeniania się nowych szczepów koronawirusa. „Od...

Sztokholm: dwa ataki na ten sam kościół w ciągu zaledwie tygodnia

W okręgu Spånga-Tensta, w zachodniej części Sztokholmu, stoi zabytkowy kościół Spånga, którego najstarsza część wybudowana została około 1175–1200 roku....

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których wynika, że w 2020 roku wzrosła liczba zgłoszonych na policję...

Musisz przeczytać

Norwegia izoluje się – zamyka granicę

Norwegia ogłosiła w środę, że zamknie swoje granice dla...

Twórcy filmu dokumentalnego o MF Estonia mogą trafić do więzienia

Dwaj filmowcy, którzy za sprawą swojego dokumentu rzucili nowe...