Moderaci do estońskich konserwatystów: dajcie nam swoim gejów, a oddamy wam naszych homofobów

Członkowie Umiarkowanej Partii Koalicyjnej stają po stronie gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transpłciowych. Politycy ugrupowania powiedzieli, że mogą przyjąć w Szwecji osoby LGBTQ z Estonii „w zamian za” swoich homofobów – wysłanych za granicę. Miałaby to być sytuacja korzystna dla obu państw.

Mart Helme, były przewodniczący Estońskiej Konserwatywnej Partii Ludowej, rozmawiał niedawno z dziennikarzami „Deutsche Welle”. Podczas wywiadu bagatelizował problemy osób nieheteronormatywnych w Estonii, uznając, że „byłoby im lepiej w Szwecji”. Uznano, że polityk lekceważy trudności, z jakimi na co dzień spotykają się geje i lesbijki.

„Pozwólmy im zwiać do Szwecji. Tam wszyscy są dla takich ludzi bardziej przyjaźni”, argumentował Helme. Otwarcie przyznał, że nie toleruje środowiska LGBTQ i nie jest wobec niego „przyjazny”.

Według Helme aktywiści LGBT i wszyscy, którzy wspierają tę społeczność, są „heterofobami”. Estoński polityk uważa ponadto, że jego kraj poddawany jest homoseksualnej propagandzie.

W Tallinie działa lokalna grupa wspierająca Umiarkowaną Partię Koalicyjną. Jej członkowie zorganizowali protest przeciw nieliberalnym postawom Helme. Na demonstracji rozdawali przechodniom ulotki z logo Moderatów – tyle że w kolorach tęczy. Ulotki w ironiczny sposób podjęły temat „wymiany” szwedzkich homofobów na estońskie osoby LGBTQ.

Coś, co może wydawać się nic nieznaczącym dowcipem, ma tak naprawdę tło historyczne. W 1944 roku Szwedzi przyjęli do siebie grupę estońskich uchodźców, którzy przypłynęli do kraju na łodzi. Teraz mogą zrobić to samo w przypadku „uchodźców homoseksualnych”.

Anders Hedman broni sarkastycznej demonstracji i uważa, że na scenie politycznej potrzebna jest „odrobina przekąsu”.

„Każdy człowiek ma prawo wybrać swoją orientację – to nie jest coś, co zrobi za nas jakiś polityk”, zażartował Hedman, dowodzący Moderatami w Tallinie.

Według Hedmana Estońska Konserwatywna Partia Ludowa dąży do powrotu autorytarnych wartości, jakie wyznawano w powojennej erze sowieckiej.

„Bycie konserwatystą w zachodnim znaczeniu tego słowa oznacza walkę o wolność wszystkich ludzi, o dążenie do równego traktowania człowieka”, tłumaczy Hedman.

Umiarkowana Partia Koalicyjna zaproponowała ostatnio projekt nowej ustawy, w świetle której pracownicy domów opieki społecznej, pracujący z seniorami, musieliby obowiązkowo brać udział w szkoleniach antydyskryminacyjnych, uczących tolerancji na LGBT.

Strona główna Wiadomości Szwecja Moderaci do estońskich konserwatystów: dajcie nam swoim gejów, a oddamy wam naszych...

Warto przeczytać

Telewizyjne przemówienie premiera Stefana Löfvena do narodu

Oto pełna transkrypcja przemówienia premiera Stefana Löfvena do narodu w sprawie koronawirusa w niedzielny wieczór. (przetłumaczone szybko po emisji, więc przepraszamy za wszelkie błędy) Dziś...

Polska i Węgry pod ostrzałem szwedzkiej krytyki. Wszystko z powodu weta wobec budżetu UE

Unia Europejska wprowadza pomoc finansową dla państw najgorzej dotkniętych przez nieustępującą pandemię koronawirusa. Premierzy Polski i Węgier grożą jednak użyciem weta w sytuacji, gdy...

Fiński prom osiadł na mieliźnie na Bałtyku z 429 pasażerami na pokładzie

Statek należący do Viking Line "Grace", który pływa między fińskim portem w Turku a stolicą Szwecji Sztokholmem uderzył w skały w sobotę o 14:15...