Mieszkania komunalne w Szwecji. Moderaci chcą prawa wykupu

Moderaci chcą ułatwić wykup mieszkań komunalnych na przedmieściach. Wystarczyć miałoby poparcie dwóch trzecich najemców.

Propozycja M zakłada, że do rozpoczęcia przekształcenia wystarczyłoby poparcie dwóch trzecich najemców.

Moderaci chcą ułatwić mieszkańcom przedmieść wykup mieszkań komunalnych. Propozycję przedstawiono podczas Järvaveckan w Spånga, w północno-zachodnim Sztokholmie. Chodzi o najemców mieszkań w komunalnych zasobach mieszkaniowych, którzy chcieliby przekształcić budynek w bostadsrätt.

Jak podaje Aftonbladet, minister ds. pomocy rozwojowej i handlu zagranicznego Benjamin Dousa (M) nazwał projekt „prawem do kupna”. Według propozycji wystarczyłoby, aby co najmniej dwie trzecie najemców zagłosowało za wykupem nieruchomości należącej do gminy.

Dziś przy takiej transakcji potrzebna jest także zgoda wynajmującego, czyli właściciela nieruchomości. W praktyce propozycja M oznaczałaby, że komunalny właściciel mógłby zostać zmuszony do sprzedaży, jeśli najemcy spełnią wymagany próg głosów.

- Reklama -

Dousa argumentował, że partia chce dać większej liczbie osób szansę na własne mieszkanie oraz poczucie „odpowiedzialności, wolności i bezpieczeństwa”. Dla Polaków mieszkających w Szwecji najważniejsze jest to, że na razie mowa o propozycji politycznej, a nie o uchwalonej zmianie prawa.

Udostępnij
Follow:
Twórca i redaktor Skandynawiainfo.pl, portalu, który od 2015 roku dostarcza polskim czytelnikom aktualne i możliwie bezstronne informacje o Szwecji oraz krajach nordyckich. Od lat przygląda się Skandynawii „od środka”, a nie z perspektywy folderów turystycznych – pisze prosto i konkretnie o tym, co się zmienia, dlaczego to ważne i jak może wpływać na codzienne życie, szczególnie Polaków mieszkających w regionie. Skupia się na tematach społecznych i praktycznych, dbając o rzetelność, kontekst i spokojny, rzeczowy ton.