Moderaci chcą ułatwić mieszkańcom przedmieść wykup mieszkań komunalnych. Propozycję przedstawiono podczas Järvaveckan w Spånga, w północno-zachodnim Sztokholmie. Chodzi o najemców mieszkań w komunalnych zasobach mieszkaniowych, którzy chcieliby przekształcić budynek w bostadsrätt.
Jak podaje Aftonbladet, minister ds. pomocy rozwojowej i handlu zagranicznego Benjamin Dousa (M) nazwał projekt „prawem do kupna”. Według propozycji wystarczyłoby, aby co najmniej dwie trzecie najemców zagłosowało za wykupem nieruchomości należącej do gminy.
Dziś przy takiej transakcji potrzebna jest także zgoda wynajmującego, czyli właściciela nieruchomości. W praktyce propozycja M oznaczałaby, że komunalny właściciel mógłby zostać zmuszony do sprzedaży, jeśli najemcy spełnią wymagany próg głosów.
Dousa argumentował, że partia chce dać większej liczbie osób szansę na własne mieszkanie oraz poczucie „odpowiedzialności, wolności i bezpieczeństwa”. Dla Polaków mieszkających w Szwecji najważniejsze jest to, że na razie mowa o propozycji politycznej, a nie o uchwalonej zmianie prawa.
