fbpx

Szwedzka policja stoi przed ciężkim zadaniem deportowania osób, którym odmówiono prawa azylu

Szwedzka Agencja ds. Migracji w najbliższych latach planuje przekazać policji około 50,000 nakazów deportacji.

Kiedy osoba wnioskująca o azyl otrzyma odpowiedź odmowną to w pierwszej kolejności jest proszona o dobrowolne opuszczenie kraju.

W następnym kroku taka sprawa zostaje przekazana policji. W tym roku policja deportował już ponad 3000 osób, którym odmówiono prawa azylu. Jednak wciąż maja oni do wykonania 17,000 takich nakazów a w 12,000 przypadków osoby z orzeczonym nakazem deportacji ukrywają się.

Według władz policji w pozostałych 5,000 przypadków istnieją różnego rodzaju przeszkody w dużej części uniemożliwiające deportację.

„Czasem ich kraje nie chcą przyjąć takich osób albo nie można potwierdzić ich tożsamości. Te 12,000 ukrywających się osób to oczywiście jeszcze trudniejsze przypadki,” powiedział Patrik Engström w wywiadzie udzielonym telewizji SVT.

Agencja ds. Migracji spodziewa się, że w najbliższych latach przekaże policji kolejne 50,000 nakazów deportacji, gdyż na tyle szacowana jest liczba odmów we wciąż rozpatrywanych zaległych sprawach.

„To gigantyczne zadanie. Będzie ono wymagać znacznego zwiększenia naszych możliwości i zmiany metod pracy. Musimy ściślej współpracować z Agencją ds. Migracji i wcześniej otrzymywać decyzje.

Jednocześnie musimy zachować równowagę między dobrowolnymi wyjazdami a tymi z przymusu, tak jak sobie życzy ustawodawca,” powiedział Engström.

Szwedzka policja już wcześniej wyrażała swoje obawy w sprawie rosnącej liczby imigrantów przebywających w kraju nielegalnie, którzy stanowią grupę bardzo narażoną na różnego rodzaju przestępstwa i wykorzystywanie.

„Są osoby, które są ofiarami przestępstw i są osoby, które te przestępstwa popełniają. To będzie bardzo nieszczęśliwa sytuacja,” powiedziała w niedzielę w SVT Engström.

W kwietniu szwedzki rząd przedstawił propozycje nowych kroków mających zwiększyć skuteczność deportacji, między innymi zezwalając policji na większą możliwość kontroli miejsc pracy.

Najbardziej znanym przypadkiem osoby poszukiwanej przez policję z powodu wystawienia nakazu deportacji, był Rakhmat Akilov. Zniknął on po otrzymaniu decyzji o deportacji w grudniu 2016 roku, a później dokonał krwawego zamachu w Sztokholmie.

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwedzka policja stoi przed ciężkim zadaniem deportowania osób, którym odmówiono prawa...

Warto przeczytać

Szwecja na 15. miejscu rankingu umieralności z powodu koronawirusa

W Szwecji, na milion obywateli, 581 zmarło z powodu infekcji wywołanej koronawirusem. Plasuje to skandynawskie państwo na piętnastym miejscu w niechlubnym rankingu...

Szwecja: Försäkringskassan znów będzie wymagał zaświadczeń lekarskich od rodziców chorych dzieci

W marcu Szwedzka Agencja Ubezpieczeń Społecznych (Försäkringskassan) obwieściła, że nie jest wymagane zaświadczenie lekarskie od rodziców, którzy ubiegają się o zasiłek chorobowy...

Rośnie liczba infekcji covidowych. Jest ich o 173% więcej niż we wrześniu

Szwecja przeżywa drugą falę zachorowań na koronawirusa – podobnie zresztą jak większość Europy Zachodniej. W ubiegłym tygodniu wskaźnik umieralności wyniósł 58,6 na...