Jak zarządzać swoją emeryturą w Szwecji nawet, jeśli nie zamierzasz w niej pozostać

W emocjach związanych z urządzaniem sobie życia w nowym kraju i zmaganiu się z wyzwaniami stawianymi przez życie łatwo jest zapomnieć o dbaniu o swoją przyszłą emeryturę. Zwłaszcza jeśli nie planujesz pozostawać w Szwecji przez dłuższy czas. Jednak nie pozwól, żeby ta sprawa pozostała nieprzemyślana, postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem i zmaksymalizuj swoją szwedzką emeryturę, nawet jeśli nie zamierzasz tu zostać na stałe.

Szwedzkie emerytury są częścią systemu ubezpieczeń społecznych, który może wydawać się bardzo skomplikowany. Dobrą wiadomością jest to, że jeśli tutaj mieszkasz i pracujesz to prawie na pewno odkładasz coś na emeryturę i będziesz mógł odebrać te pieniądze nawet, jeśli przeniesiesz się gdzieś indziej.

To jak dużo pieniędzy trafia na konto twojej emerytury zależy do wielu czynników, takich jak twoja pensja, staż pracy w Szwecji, polityka twojego pracodawcy oraz twoje osobiste decyzje (zwłaszcza jeśli jesteś na samozatrudnieniu). Ci którzy spędzili w Szwecji tylko kilka lat będą mieli z pewnością mniejszą emeryturę niż ludzie, którzy pracowali tutaj całe życie. Jednak te pieniądze mogą być dla ciebie bardzo użyteczne, gdy już będziesz emerytem, dlatego warto dowiedzieć się co ci się należy.

Najlepszym sposobem na zrozumienie szwedzkiego systemu emerytalnego jest rozbicie go sobie na trzy części. W Szwecji emerytura pochodzi z trzech źródeł: od państwa, od twojego pracodawcy oraz od ciebie samego.

Po pierwsze emerytura państwowa (allmän pension), która pochodzi z pieniędzy płaconych w podatkach. Jest ona dla większości osób największym składnikiem całej emerytury. Emerytury te pochodzą z Pensionsmyndigheten, czyli Szwedzkiego Urzędu Nadzoru i Ubezpieczeń Emerytalnych.

Każdy kto pracował w Szwecji i płacił podatki jest upoważniony do otrzymania takiej emerytury. Składa się ona z dwóch części: emerytury od zarobków oraz emerytury dodatkowej.

Emerytura od zarobków (inkomstpension) to największa część. Każdego roku 16 procent twoich zarobków jest odkładanych na tą emeryturę. Jako dochody traktowane jest zarówno wynagrodzenie jak i inne opodatkowane przychody takie jak płatne urlopy chorobowe, urlopy macierzyńskie a także zasiłek dla bezrobotnych.

Tą składkę płaci za ciebie pracodawca jako część kosztów związanych z twoim zatrudnieniem, więc nie zobaczysz tego w swojej wypłacie i jako pracownik nic więcej nie musisz robić. Im wyższą masz pensję tym więcej pieniędzy jest odkładanych na twoją emeryturę, aż do momentu dojścia do limitu, powyżej którego składka już dalej nie wzrasta.

Dodatkowo pracodawca płaci 2,5 procenta twoich dochodów do funduszu inwestycyjnego, z którego pochodzi dodatkowa emerytura (premiepension). Tutaj możesz jednak sam wybrać do którego funduszu ma ta składka trafiać. Jeśli nie podejmiesz żadnej decyzji to pieniądze trafią do funduszu AP7 Såfa, który jest domyślną opcją dla wszystkich.

Jeśli chcesz przenieść swoje pieniądze, możesz tego dokonywać jak często chcesz i jest to operacja darmowa. W tym celu musisz się zalogować na stronie Urzędu Nadzoru i Ubezpieczeń Emerytalnych przy pomocy weryfikacji bank ID. Jednocześnie możesz mieć do 5 funduszy, a lista wszystkich dostępnych funduszy jest dostępna tutaj. Znajdziesz tam także porady jak wybrać najlepszy fundusz.

Pamiętaj jednak, że ta dodatkowa emerytura pochodzi tylko z płaconych 2,5 procent twoich dochodów. Więc oprócz tego możesz skorzystać jeszcze z innych form zwiększenia swojej emerytury.

>>>Jeśli interesuje Ciebie ten artykuł czytaj go dalej <<<

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Kara w wysokości 2000 SEK dla każdego, kto naruszy przepisy dotyczące pandemii

Policja musi mieć możliwość nakładania grzywnej w wysokości 2000 koron bezpośrednio na każdego, kto naruszy określone zasady nowej ustawy...

Rząd Szwecji oskarżony o celowe rozprzestrzenianie koronawirusa w społeczeństwie

Liderzy dwóch opozycyjnych partii, Chrześcijańskich Demokratów oraz Szwedzkich Demokratów, ujawnili, że wiosną ubiegłego roku rząd Szwecji dyskutował ze służbą...

Szwecja przedłużyła zakaz wjazdu z Danii i Wielkiej Brytanii

Zakaz, który obowiązuje od końca grudnia, będzie obowiązywał do 31 stycznia, poinformował szwedzki rząd w oświadczeniu. Dzieci będą mogły podróżować tranzytem...

Musisz przeczytać

Kara w wysokości 2000 SEK dla każdego, kto naruszy przepisy dotyczące pandemii

Policja musi mieć możliwość nakładania grzywnej w wysokości 2000...

Rząd Szwecji oskarżony o celowe rozprzestrzenianie koronawirusa w społeczeństwie

Liderzy dwóch opozycyjnych partii, Chrześcijańskich Demokratów oraz Szwedzkich Demokratów,...