fbpx

Królewskie chrzciny szwedzkiego księcia Oscara

W piątek był wielki dzień, książę Oscar został ochrzczony w Sztokholmie i nawet deszczowa pogoda w stolicy nie mogła zepsuć takiej uroczystości.

Ceremonia odbyła się w piątek wczesnym popołudnie w Królewskiej Kaplicy (Slottskyrkan).

Starsza siostra Oscara księżniczka Estelle była obecna w kościele razem ze swoimi kuzynami księżną Leonore i księciem Nicolasem oraz ich rodzicami i dziadkami czyli Królem i Królową oraz licznymi dostojnymi gośćmi.

Estelle ze swoim ojcem księciem Danielem oraz mamą księżną Wiktorią
Estelle ze swoim ojcem księciem Danielem oraz mamą księżną Wiktorią

Ceremonia prowadzona była przez arcybiskupa Antje Jackelén, której asystował biskup Johan Dalman oraz kapelan Michael Bjerkhagen.

Przez większą część czasu ceremonii Oscar pozostawał spokojny a nawet zasnął w ramionach matki, księżnej Wiktorii. Estelle i Leonore w tym czasie bawili się tuż obok na podłodze.  

Szwedzki nadawca publiczny SVT transmitował dla swoich widzów całą uroczystość, wiele osób czekało na tradycyjny salut z 21 dział na zakończenie ceremonii. W piątkowy ranek Sztokholm był bardzo deszczowy i tak pogoda utrzymywała się przez cały dzień.

Estelle, Oscar, Wiktoria król Karol XVI Gustaw
Estelle, Oscar, Wiktoria król Karol XVI Gustaw

Oscar ubrany był w ten sam specjalny strój, którego używali wszyscy członkowie królewskiej rodziny od 1906 roku, łącznie z Estelle, Leonore oraz Nicolasem.

Po ceremonii odbyło się przyjęcie oraz obiad dla zaproszonych gości. Uczestniczyła w nim szwedzka rodzina królewska, dygnitarze, politycy oraz członkowie rodzin królewskich z Danii i Norwegii.

Zaproszeni zostali także położnik profesor Lennart Nordström oraz akuszerka Cecilia Lind, którzy w marcu przyjmowali na świat małego Oscara.

Chriss O’Neill, mąż księżnej Magdaleny oraz kuzyn Oscara Nicolas
Chriss O’Neill, mąż księżnej Magdaleny oraz kuzyn Oscara Nicolas

Na uroczystościach zabrakło najnowszego członka szwedzkiej rodziny królewskiej, księcia Alexandra. Syn księcia Karola Filipa i księżnej Sofi przyszedł na świat 19 kwietnia i dzisiaj najwyraźniej miał dzień wolny.

Strona główna Wiadomości Szwecja Królewskie chrzciny szwedzkiego księcia Oscara

Warto przeczytać

Szwecja: poluzowane zostaną restrykcje covidowe wobec seniorów

Szwecja wprowadza obostrzenia regionalne z powodu pandemii koronawirusa – na pierwszy ogień poszła Uppsala. 170 tys. mieszkańców regionu poproszono, by pracowali zdalnie...

Silniejsze restrykcje epidemiczne od 19 października. Co musisz wiedzieć?

W przyszłym tygodniu w Szwecji ponownie zaostrzone zostaną restrykcje epidemiczne. Regionalnym władzom umożliwione zostanie wprowadzenie dodatkowych wytycznych, np. w kwestii zakupów w...

Koronawirus w Szwecji – RAPORT

Szwedzka służba zdrowia bije na alarm: w niektórych regionach kraju znów rośnie liczba infekcji koronawirusowych. W minionym tygodniu w aglomeracji sztokholmskiej aż...